Vaizdo ir kompiuteriniai žaidimai žaibiškai užkariavo visą pasaulį. 2006 metų tyrimai rodo, kad vaikai ir vyresni kompiuterinių žaidimų žaidžia mažiausiai nuo 5 iki 10 valandų per savaitę, ir kartais šis skaičius būna gerokai didesnis. Žaidimų pardavimai gerai atspindi jų populiarumą. Puiki specialiaisiais efektais perkrauta grafika, greiti ilgalaikiai intensyvūs judesiai žaidimo metu ir ilgos valandos prie žaidimų kompiuterio – tai idealus derinys atsirasti tokioms sveikatos problemoms, kaip raumenų, akių pervargimas.

Dažniausi dėl per dažno žaidimo su kompiuteriu atsiradę sveikatos sutrikimai yra: alkūnės raumenų uždegimas, sausgyslių uždegimai, sąnarių uždegimai bei rankos nervų užspaudimas.

Medikai rekomenduoja, kad žaidimus mėgstantys žmonės darytų pertraukas kas kiekvienas 40-60 minučių (arba kas valandą). Jie turėtų atsitraukti nuo kompiuterio ar televizoriaus, ištiesti ir pramankštinti kojas, rankas, pasivaikščioti po kambarį, sufokusuoti akis į nutolusius objektus.

Siekiant nežaloti savo sveikatos, ypatingas dėmesys turi būti skiriamas kūno padėčiai. Kėdė turi būti patogi, su atrama nugarai, pėdos turi tvirtai remtis į grindis. Žaidėjai gali apsisaugoti nuo žalos savo sveikatai – akių uždegimo, galvos skausmo, akių išsausėjimo, įvairiausių skausmų, žvairumo, per dažno mirksėjimo, prasto akių fokusavimo ir apskritai – siekdami išvengti visam gyvenimui nusilpusių akių – turėtų vadovautis tokiais patarimais:

1. Sėdėkite prieš ekraną tiesiai; įsitikinkite, kad ekrano plokštuma nukreipta tiesiai į jus, o ne įstrižai. Tokia laikysena leis suvienodinti krūvi abiejoms akims.

2. Kartą per 15-30 minučių svarbu, kad geimeriai nukreiptų akis nuo ekrano ir savo žvilgsnį sufokusuotų ties toliau esančiais objektais – pavyzdžiui, į vaizdą už lango, medžius, dangų, ar kieme žaidžiančius vaikus. Sufokusuokite savo akis į tolį.

3. Sėdėkite “protingu” atstumu nuo ekrano. Jei žaidimas žaidžiamas naudojant televizorių kaip vaizdo ekraną, tada sėdėkite mažiausiai 6 pėdų (1,8 metro) atstumu. Žaidimams naudojant kompiuterio monitorių, ekranas idealiu atveju turėtų būti butolęs apie 50-65 cm nuo jūsų akių.

4. Vaizdo parametrus suderinkite taip, kad kuo labiau sumažintumėte atspindžius. Naudokite ekranų filtrus.

5. Retkarčiais, nukreipus akis nuo ekrano, svarbu pamirksėti, kad akies paviršius būtų pakankamai drėkinamas. Akys išsausėja dėl to, kad žaidžiant žmogaus mirksėjimas gerokai retesnis, nes žvilgsnis įtempiamas siekiant sekti greitus vaizdo pokyčius.

6. Paprašykite akių gydytojo, kad jis jums išrašytų akių lašų, kurie drėkintų akis.

7. Mažiausiai 6-8 kartus per diena stipriai patrinkite rankų delnus vienas į kitą, po to priglauskite delnus prie akių ir palaikykite porą minučių. Delnų šiluma atpalaiduos akių raumenis.

8. Žalia spalva ramina akis, taigi savo žvilgsnį nukreipkite į medžius, krūmus ar kitus augalus.

9. Atlikite paprastus akių stiprinimo pratimus, kurių mokoma jogos užsiėmimuose, kurie aprašomi knygose, arba paprašykite gydytojo patarti, kokius pratimus jis rekomenduotų. Tokie pratimai yra nesudėtingi ir juos galima atlikti bet kuriuo momentu. Akių sukimas ratu, sufokusavimas ties nosies galiuku ir ties kaktos zona tarp antakių, akių sukiojimas iš kairės į dešinę – visa tai yra tikrai lengvi pratimai.

10. Pasitikrinkite savo regą pas kvalifikuotą akių gydytoją, kad jis nustatytų, ar jums reikia “akinių darbui su kompiuteriu”. Jei jūs naudojate kontaktines linzes, žaidimo metu geriausia būtų, jei jas išsiimtumėte, ir vietoj jų naudotumėte akinius.

Pasidomėkite, kokiais būdais kenksmingą poveikį akims mažina plokšti ekranai ir filtrai nuo atspindžių. Akims gerai, jei naudojate didesnio kontrastingumo ir didesnės skiriamosios gebos ekranus – tai tikrai padės norint išsaugoti sveikas akis. Kompiuterinio regos sindromo (angl. CVS – computer vision syndrome) išvengimas yra šimtą kartų geriau nei bet koks gydymas po to, kai problema jau atsirado.

Views All Time
Views All Time
4358
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!