IBM: Blue Gene/L revanšas

IBM: Blue Gene/L revanšas

Šiandien JAV Energetikos ministerija planuoja pateikti bandymų duomenis, kurie IBM Blue Gene/L sistemą iškels į pirmąją TOP500 pasaulio superkompiuterių sąrašo vietą.

Gerai informuoti šaltiniai pranešė, kad ministerija paskelbs Blue Gene/L sistemą pasiekus rekordinį našumą, sudarantį virš 70 trilijonų skaičiavimo operacijų į sekundę (70 teraflopsų). Bandymai buvo atliekami Minesotos valstijos Ročesterio mieste, IBM laboratorijoje – būtent čia šiuo metu veikia sistema, kurią kitais metais planuojama perkelti į Nacionalinę Lorenso laboratoriją Livermoro mieste (Kalifornija).

Priminsime, kad rezultatai bus paskelbti prieš keletą dienų iki lapkričio 8-ąją planuojamo išleisti TOP500 – galingiausių pasaulio superkompiuterių sarašo – pasirodymo. Anksčiau, 2002 m. birželį, JAV vyriausybė buvo rimtai sunerimusi, kai 1-ąją TOP500 sąrašo vietą užėmė japonų kompiuteris NEC Earth Simulator, pasiekęs 35,9 teraflopsų greitaveiką.

Straipsniai 1 reklama

Jei neatsiras kitų pretendentų, tai Blue Gene/L pasiektas rodiklis sistemai leis užimti 1-ąją sąrašo vietą. IBM kol kas atsisakė komentuoti šią informaciją, tačiau Livermoro laboratorijos atstovas patvirtino, kad anonso sulauksime jau šiandien, bet detaliau apie tai nešnekėjo.

Varžybos dėl skaičiavimų greitaveikos – ne vien nacionalinės savigarbos objektas. JAV energetikos ministras Abrahamas Spenseris šiais metais pareiškė, kad patys greičiausi kompiuteriai JAV reikalingi, norint išsaugoti šalies mokslinį-techninį pranašumą.

Blue Gene/L pasiektas našumas lengvai sumušė praeitą savaitę paskelbtą Silicon Graphics greitaveikos rekordą – jos NASA užsakymu sukurtas Columbia superkompiuteris “išspaudė” tik 42,7 teraflopso. Kiti, pilnos konfigūracijos (pirmųjų bandymų metu dalis procesorių buvo atjungta) bandymų rezultatai parodė 51,9 teraflopso rezultatą, tačiau plačiajai publikai jis paskelbtas nebuvo.

Toks našumas reiškia, kad Columbia, matomai, Top500 reitinge užims antrąją vietą. O kaipgi praktinė dalyko pusė? Hasemo Asraro, mokslinius tyrimus su Columbia superkompiuteriu kuruojančio NASA projektų direktoriaus žodžiais, turima galia turėtų penkių būsimų dienų oro prognozės tikslumą padidinti nuo 78% iki 90%, be to, tuo pačiu bus pasiekta didesnės orų žemėlapio detalizacijos, bus greičiau pateikiami prognozių rezultatai.

Blue Gene/L – ne vienintelė IBM sistema, figūruojanti pirmosiose TOP500 sąrašo eilutėse. Big Blue pristatė Barselonos universitete (Ispanija) įdiegtos sistemos bandymų rezultatus, parodžiusius 20,5 teraflopso našumo rodiklį. Tai – klasteris iš 3564 procesorių, sudarytas iš JS20 serijos blade-serverių, kuriuose naudojami 2,2 GHz IBM PowerPC 970 procesoriai.

Didelės greitaveikos skaičiavimų rinkoje lyderiauja Hewlett-Packard, tačiau IBM po truputį mažina šį skirtumą, o iš paskos vejasi tokios kompanijos, kaip Cray ir SGI.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

[ca-sidebar id="24091"]