Atsakomybė už piratavimą

Kokios skiriamos bausmės, jei esi sugaunamas su piratine programine įranga?

Lietuvos Respublikos administracinių pažeidimų kodekso 214-10 straipsnis nustato administracinę atsakomybę už neteisėtą kompiuterių programų ir duomenų bazių kopijavimą, platinimą ir kitokį naudojimą, taip pat už jų laikymą komerciniams tikslams. Už tokius veiksmus baudžiama iki 2 000 Lt bauda, gali būti konfiskuojama ir neteisėta atgaminimo įranga (tai gali būti ir Jūsų kompiuteris!), o pakartotinai atlikus tokius veiksmus, mokama bauda iki 3 000 Lt. Šis straipsnis taikomas asmenims, kurie iš neteisėtų kompiuterinių programų platinimo nori pasipelnyti, kitaip tariant, siekia komercinės naudos.

Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso pakeitimai, įsigalioję š. m. gegužės 10 d., numato baudžiamąją atsakomybę iki dvejų metų laisvės atėmimo už neteisėtą kopijavimą, platinimą, laikymą ir kitas veikas, jeigu neteisėtų kopijų bendra vertė siekia 100 MGL (12 500 Lt). Kai kuriais atvejais užtenka nukopijuoti tik vieną programą, kainuojančią 12 500 Lt, ir galima būti patrauktam atsakomybėn baudžiamąja tvarka (!). Skiriamoji riba tarp baudžiamosios ir administracinės atsakomybės yra bendra neteisėtų kopijų gamintojo nustatyta vertė, kuri viršija 100 MGL.

Straipsniai 1 reklama

Kokius įrodymus kompanija turi turėti, kad įrodyti, jog programinė įranga buvo pirkta?

Infobalt autorinių teisių agentūra reikalauja įrodyti, kad kiekviena programinės įrangos kopija yra pirkta pateikiant autorinių teisių turėtojo sutikimą. Geriausi dokumentai, įrodantys teisėtą pirkimą yra patvirtinti pirkimo užsakymo blankai, važtaraščiai, produktą atitinkančios licenzijos, pardavėjo/ prekybos agento ataskaitos bei čekiai su antspaudais. Kiti kompajijos pateikiami dokumentai gali būti priimami arba ne tikrinančiųjų nuožiūra. Paprastai orginalūs kompaktiniai diskai, diskeliai ir panašiai nepriimami kaip teisėto pirkimo įrodymai.

Aš dirbu nesukalbamoje kompanijoje. Kad atlikti mano darbo užduotis aš naudojuosi piratine programine įranga instaliuota kompanijos kompiuteryje. Ar aš nešu atsakomybę už autorinių teisių pažeidimą?

Atsakomybė paprastai skiriama PK savininkui, kurio techninėje įrangoje instaliuota piratinė programinė įranga. šiuo atveju atsakomybę neša pati kompanija.

Gerai, tarkim aš žinau, kad kompanija neteisėtai kopijuoja programinę įrangą, aš jiems dirbu ir asmeniškai mačiau piratines programas jų kompiuteriuose, bet nepranešiau apie tai. Ar aš atsakingas už tai?

Infobalt autorinių teisių agentūra nereikalauja individualios darbuotojų atsakomybės už kompanijos piratavimo veiksmus, vis dėlto mes manome, kad pranešti apie piratavimą yra kiekvieno asmens pareiga, jei jis apie tai sužino. Be to tai yra etiškas ir teisingas poelgis.

Aš turiu senos programinės įrangos, kurios daugiau nebenaudoju. Aš noriu jos atsisakyti, parduoti ar atiduoti. Ką daryti? Ar reikalingas specialus leidimas?

Priklauso nuo to, ką jūs vadinate „sena programine įranga”. Jeigu, pavyzdžiui, jūs norite atsisakyti senos programinės įrangos, kurios patobulintos versijos jau yra išleistos, tai atsakymas yra ne, jums nereikia jokio leidimo. Patobulintos programų versijos įsigijimo licenzija panaikina pradinę licenziją, tuo būdu pradinės versijos tolimesnį naudojimą paversdama neteisėtu. Iš kitos pusės, jei jūs įsigijote naujesnės versijos kopiją ir jeigu jos įsigijimo licenzija leidžia, jūs galite parduoti ar atiduoti senesniąją versiją.

Aš norėčiau įsigyti programinę įrangą,tačiau ją gaminanti kompanija, bankrutavo. Ar aš galiu pasidaryti tos programos kopiją, kadangi kompanija daugiau jų nebegamins pardavimui?

Autorinės teisės galioja 75 metus ir dar ilgiau, todėl jos ginamos dar ilgai po to laiko, kai konpanija bankrutavo. Be to, autorinės teisės gali būti perduotos arba parduotos kitam savininkui. Kad naudotis programine įranga jums būtinai reikia autorinių teisių turėtojo leidimo. InfoBalt Autorinių teisių agentūra gali padėti jums surasti dabartinį autorinių teisių turėtoją, kad gautumėte jo leidimą.

Kokius popierinius dokumentus aš turiu gauti pirkdamas programinę įrangą?

Patikimas dileris, parduodamas programinę įrangą pateikia vartotojui originalų kompaktinį diską, naudojimosi instrukcijas, registracijos numerį ir dokumentus bei licenzijos perdavimo sutartį. Jei jums nepateikiami visi minėti dokumentai, nepirkite šio produkto.

Views All Time
Views All Time
2349
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

− 4 = 1