Žiemos depresija
Depresija – tai ne tik bloga nuotaika ar nusiminimas, tai liga (kaip diabetas, aukštas kraujo spaudimas ar kt.), kuri diena po dienos veikia mintis, jausmus, fizinę sveikatą ir elgseną. Tai kartu ir kūno, ir sielos liga. Tą turi suprasti ir ligonis, ir jį supantys žmonės. Sergant depresija, pakinta serotonino kiekis smegenyse. Vaistų, kurie reguliuoja serotonino kiekį, pagalba galima jaustis geriau.
Kas tai yra sezoninė depresija?
Virginija Adomaitienė, medicinos mokslų daktarė, Kauno medicinos universiteto Psichiatrijos klinikos skyriaus vadovė: Depresija kaip liga išsivyto tada, kai organizme sutrinka tam tikrų biologiškai aktyvių medžiagų gamyba. Aišku, tai dažniausia būna sezono kaitos metu, kada mažėja tiesioginių saulės spindulių.
Ar galima sakyti, kad žiemos depresija, mes ją taip pavadinom, skiriasi nuo kitų depresijos formų?
V. Adomaitienė: Jeigu tai būtų klinikinė depresija, ji turėtų būti diagnozuojama pagal visiems Lietuvos psichiatrams griežtai žinomus depresijos diagnostikos kriterijus. Tačiau vis dažniau pastebime simptomus, kurie lyg ir įeitų į depresijos formulę, tačiau jų dar nepakanka ligai kaip klinikinei depresijai diagnozuoti.
Kokie yra žiemos depresijos simptomai?
Virginija Karalienė, Vilniaus Karoliniškių poliklinikos psichiatrė: Žiemos depresija – sezoninis sutrikimas, kurio požymiai būtų kaip ir paprastos klinikinės depresijos. Atsiranda nuotaikų kaita tik ji nėra tokia pastovi kaip būna klasikinės depresijos atveju. Pavyzdžiui, jeigu geras oras, šviečia saulė, sezoninė depresija gali pranykti. Patys ligoniai labai gerai paaiškina – kai šviečia saulė jie gerai jaučiasi. Miego sutrikimas, nenoras nieko veikti, fizinis silpnumas, dėmesio koncentracijos stoka, nuotaikų svyravimai, neapykanta sau, pykčiai ir taip toliau yra sezoninės depresijos simptomai.
Kokie nusiskundimai priverčia kreiptis į gydytoją?
V.Karalienė: Dažniausia kai tampa labai sunkūs santykiai šeimoje. Sako, kad nebegali normaliai bendrauti, pastoviai yra sudirgęs, ieško priekabių arba tiesiog nesusitvarko darbe.
Ar įmanoma jiems padėti?
V. Karalienė: Nustačius, kad tai yra depresija, stengiamės pirmiausia išsiaiškinti priežastį, kas galėjo ją sukelti. Vėliau sukonkretiname gydymo planą. Gydant depresiją taikomas kompleksinis gydymas. Norėtųsi parekomenduoti natūralius preparatus – labai tiktų Triptan complex, kuriame yra ir B grupės vitaminų kompleksas bei antioksidantų. Tai būtų labai geras preparatas esant sezoninėms, nesunkioms ir vidutinio sunkumo depresijoms.
V. Adomaitienė: Sakykime, pacientai patys retai kada kreipiasi į gydytojus, nes galvoja, kad jų simptomai toli gražu nerodė depresijos ir jiems tikrai nereikia psichiatro konsultacijos. Jie gana dažnai kreipiasi į šeimos gydytojus dėl visų kūno negalavimų, mūsų vadinamų somatinių depresijų simptomų, į savo šeimos gydytojus. Šeimos gydytojas pasako ar reikalinga psichiatro konsultacija. Tas pats šeimos gydytojas gali spręsti, ar užteks Triptan complex kapsulių, ar būtinas rimtesnis gydymas.
Kokia Triptan complex sudėtis?
V. Karalienė: Pagrindinė sudėtinė šio preparato dalis yra 5-hidroksitriptofanas, kuris gaunamas iš Griffonia simplicifolia augalo sėklų. Taip pat yra B grupės vitaminų, antioksidantų, iš kurių vienas žinomiausių yra vitaminas E, seleno, kitų medžiagų reikalingų centrinei nervų sistemai funkcionuoti.
5-hidroksitriptofanas – amino rūgštis iš kurios organizme susidaro serotoninas. Pažymėtina tai, kad preparatas įvairiose šalyse (kitu pavadinimu) yra gan populiarus gydant depresiją, lėtinius galvos skausmus.
Visi kalbame apie serotoniną, kam ši medžiaga reikalinga mums?
V. Karalienė: Serotoninas – vienas iš pagrindinių centrinės nervų sistemos mediatorių, be jos neapsieina centrinės nervų sistemos veikla. Dar ši medžiaga populiariai vadinama laimės hormonu. Kai jo trūksta atsiranda visi tie simptomai, apie kuriuos kalbame: bloga nuotaika, nenoras nieko veikti, nuolatos jaučiamas nuovargis, nuotaikų kaita ir pan. Su serotonino trūkumu susiję lėtiniai bei migreniniai galvos skausmai.
Kokia Jūsų nuomonė apie natūralius antidepresantus?
Kristina Vaičaitienė, Vilniaus „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė: Pirmąsias natūralaus gydymo paslaptis sužinojau iš savo močiutės. Mokydamasi medicinos universitete domėjausi farmakognozija – mokslu, kuris suteikia labai daug žinių apie natūralias gydomąsias medžiagas. Dabar net 40 procentų Vokietijos, Anglijos gydytojų natūralias medžiagas taiko savo darbo praktikoje. Tad ir mes, vaistininkai, savo pacientams galime pasiūlyti natūralų antidepresantą Triptan complex.
Ar žmonės į vaistininkus kreipiasi dėl pablogėjusios nuotaikos, depresijos?
K.Vaičaitienė: Vis didėjantis gyvenimo tempas, ekonominis nestabilumas labai nualina nervų sistemą. Šiandien drąsiai galiu sakyti, kad kas trečias atėjęs į vaistinę žmogus skundžiasi baime, nemiga, nerimu. Ir nereikia skubėti tokiam ligoniui skirti cheminių preparatų dėl to, kad jie sukelia pakankamai daug nepageidaujamų reiškinių, prie raminamųjų priprantama. Tačiau kiekvienas vaistininkas gali drąsiai siūlyti natūralų antidepresantą Triptan complex. Jame esanti natūrali veiklioji medžiaga skatina serotonino gamybą, o serotoninas – mūsų laimės hormonas.
Ar gerai, kad vaistininkai rekomenduoja Triptan complex?
V. Adomaitienė: Manau, kad vaistininkai yra kompetentingi rekomenduoti Triptan complex, kadangi tai specialios medicininės paskirties produktas įsigyjamas be recepto. Turbūt daug blogiau, kai pacientas ne vienerius metus vartoja daugybę cheminių raminamųjų vaistų, kurių net nesugeba prisiminti, kuriuos dažniausia įsigyja kaimyno ar draugo patarti. Triptan complex pakankamai saugus preparatas, rekomenduojamas vartoti 2–3 mėnesius, darant mėnesio ar dviejų mėnesių pertrauką.
Kada rekomenduojama vartoti Triptan complex?
V.Adomaitienė: Galima paminėti, kad šis preparatas gerina nuotaiką, mažina nerimą taip pat yra labai svarbu, nes Triptan complex gerina miegą, patį užmigimą, kad mažina prabudimų skaičių. Pacientas, kuris vartoja Triptan complex jis atsikėlęs nejaučia nuovargio, jis geriau pailsi. Preparatas mažina galvos skausmus ypač lėtinius, kurie susiję su serotonino trūkumu.
Kad Triptan complex rekomenduojama vartoti?
V. Karalienė: Triptan complex rekomenduojama vartoti pastebėjus aukščiau minėtus simptomus, taip pat nervų sistemos veiklai gerinti, sutrikus miegui ir kt. Svarbu žinoti, kadangi depresijos simptomai per vieną dieną nepraeina, vartoti reikėtų ilgesnį laiką. Klinikiniai tyrimai rodo, kad 5-hidroksitriptofano poveikis pastebimas po 4 savaičių, o pirmieji gerėjimo požymiai atsiranda po vienos dviejų savaičių.
Parengta pagal TV laida