Greitos dietos: mitai ir realybė
Paskaityti apie naują dietą bet kuri moteris pasirengusi visada. Šiame straipsnyje mėginsime pateikti beveik visą visų egzistuojančių dietų “repertuarą”: nuo klasikinių iki madingiausių.
Beveik kiekviena moteris nenustoja tvirtinusi, kad norėtų numesti svorio “štai čia ir štai ten”, kad būtent “ši kūno vieta per stambi” arba kad jai “reikia sublogti 3-4 kilogramus ir galbūt net daugiau”. Nieko nepadarysi, šis nebylaus priekaišto vaizdelis su nereikalingais kilogramais ją persekioja visą laiką, rodosi jai kiekviename veidrodyje, ji įžvelgia tai daug pasakančiuose aplinkinių žvilgsniuose. Ji jau ir nežino, kokios dietos griebtis, kokiu stebuklu tikėti.
Mėginsime trumpai apžvelgti pagrindinių dietų principus ir paaiškinti, kokia visos šios dietų gausybės esmė. Iš tikrųjų jų laikantis galima labai greitai netekti svorio, tačiau negalima pamiršti, kad jų trukmė turėtų būti ne ilgesnė kaip 3-4 savaitės (yra ir tokių, kurių maksimalus kursas tik 14 dienų).
Skarsdeilo dieta
14 dienų nevalgoma jokių riebalų, cukraus, pyragaičių, riebių pieno produktų ir negeriama alkoholio. Leidžiama: mėsos, žuvies, daržovių ir vaisių, tačiau per dieną – ne daugiau kaip 1000 kalorijų. Tokios dietos rezultatas – garantuotas suliesėjimas, pasiseka numesti iki 7 kg svorio.
Įspėjame – ši dieta sunki dėl visiško riebalų nebuvimo racione. Jos negalima laikytis diabetikams, nėščioms moterims, žmonėms, patyrusiems stresą ir nuovargį.
Atkinso dieta
Jos principas nevalgyti jokių saldžių produktų – kai kurių vaisių, daržovių ir, žinoma, konditerijos gaminių. Taip pat atsisakyti duonos, kepinių ir produktų, turinčių daug angliavandenių. Rekomenduojama: mėsa, dešros, žuvis, paukštiena, kiaušiniai – kiek norite. Kai dėl sūrio, gyvulinės ir augalinės kilmės riebalų, – būtina riboti jų kiekį. Ši dieta labai tinka mėgstantiems pavalgyti, nes leidžiamos puotos, vertos Gargantiua. Be to, patiekalus galima skaninti padažais, majonezais ir net grietine.
Svorį mesite regimai, tačiau būkite budrūs – galite labai greitai jį susigrąžinti. Per daug riebus maistas gali sukelti daug rūpesčių dėl odos, o plaukai taps sausi ir lūžinės, jei šitaip maitinsitės daugiau nei keturias savaites. Kitas šios dietos minusas – organizmas negauna reikiamo mineralinių druskų ir ląstelienos kiekio, reikalingo tam, kad normaliai dirbtų virškinamasis traktas.
“Mayo-Clinic” dieta
15 dienų reikia vartoti: 6 kiaušinius per dieną, šviežias, termiškai neapdorotas daržoves ir vaisius, be jokių prieskonių. Kartą per dvi dienas leidžiama vakarienei keptas jautienos didkepsnis arba virta žuvis. Taip maitinantis svoris nukrenta labai greitai, tačiau norime įspėti – per šias 15 dienų teks atsisakyti bet kokio aukštuomenės gyvenimo su jo “drakoniškais” įstatymais. Be to, reikia turėti minty, kad ši dieta labai apkrauna kepenis.
Atskirų produktų dieta
Šios dietos principas – kiekvieną dieną valgoma tik vienos rūšies produktų, mažai kaloringų ir ribotais kiekiais. Leidžiami: vaisiai, daržovės, neriebi žuvis, liesa mėsa ir kiaušiniai. Pavyzdžiui, pirmadienį valgomas tik baltyminis maistas, sakykim, mėsa ir sūris, antradienį – tik grūdų produktai, trečiadienį – vaisiai, ketvirtadienį – pieno produktai, ir taip toliau. Taip maitinantis per savaitę galima netekti 1-2 kg svorio. Tačiau ši dieta nėra lengva, nes vienodas maistas visą dieną ištveriamas gana sunkiai.
Visiškas badavimas
Tik vanduo, labai silpna arbata arba žolių nuoviras – ir daugiau nieko. Toks kursas gali tęstis ne daugiau kaip 1-2 dienas.
Bet žinokite, jog ir tai pavojinga, gali imti varginti sveikatai pavojingi negalavimai.
Holivudo dieta
Maistas – be baltymų ir kalcio. Taigi nevalgoma mėsos, sūrio, pieno produktų, kiaušinių ir žuvies. Leidžiami bet kokie angliavandeniai: grūdai, saulėgrąžos, duona, bulvės.
Tačiau įspėjame, kad dėl baltymų trūkumo ši dieta sendina odą, ji sudrimba. Pilvas, sėdmenys sumažėja, tačiau ir jie tampa suglebę. Vaizdas gana liūdnas!
Montinjako dieta
Tai panašu į atskirų produktų vartojimą. Rekomenduojama vengti vienu metu valgyti riebalų ir angliavandenių. Dieta pasirodys efektyvi jau pirmą savaitę, nes pirmenybę teiksite produktams, kurie savo gausia ląsteliena mažina apetitą. Nors daug produktų draudžiama, tačiau kas leidžiama – valgyti galima kiek norite. Tai šiek tiek sumažina kančias, kurias sukelia draudimas. Be to, toks racionas prisotintas baltymų.
Ši dieta gera tuo, kad puikiai suderinama su normaliu gyvenimo būdu. Tačiau negalima taip maitintis labai ilgai, nes juk aukojate organizmui labai naudingus riebalus.
Vegetariška dieta
Ji leidžia valgyti pieno, augalinių produktų ir kiaušinių, tik ne mėsos. Vieni šios dietos variantai rekomenduoja dar žuvies ir paukštienos, kiti – liepia atsisakyti net pieno ir kiaušinių.
Tačiau be gyvulinės kilmės produktų organizmui pradeda trūkti vitaminų D ir B12, kalcio, geležies, jodo ir cinko. Todėl laikantis šios dietos būtina vartoti vitaminų. Yra ir kitas minusas – tai nepakeičiamos aminorūgštys. Jų pradeda trūkti ilgai vartojant tik augalinės kilmės maistą. O užpildyti šią spragą vėliau bus nelengva.
Išvados
Vien tik dieta norimo efekto pasiekti negalima. Kad svoris mažėtų sklandžiai, mitybos režimas turi atitikti keletą būtinų sąlygų. Ideali dieta turi atitikti šiuos reikalavimus:
- būti nepavojinga sveikatai ir nesukelti rimtų negalavimų;
- turėti visų maistingųjų medžiagų, reikalingų organizmo ląstelėms gyvuoti ir atsinaujinti (amino-, riebiųjų rūgščių, vitaminų ir mineralinių druskų);
- dietos produktai turi būti malonaus skonio, o asortimentas – gausus;
- svorio mažėjimo procesas turi vykti tik tam tikrą laiką;
- alkio jausmas turi išnykti po kelių dienų;
- baltymų kiekis turi būti pakankamas, kad organizmas gautų normalų kalio ir natrio kiekį ir kad kraujyje nedaugėtų šlapimo rūgšties;
- kad pasiektumėte norimų rezultatų, dietą reikia suderinti su visu kompleksu veiksnių, nukreiptų mažinti svorį, t. y. – adekvatus fizinis krūvis ir psichologinis pasirengimas.