Depresijos gydymas SSRI grupės vaistu, veikiančiu CNS
Būdingiausi sezoninės depresijos (SD) simptomai: mieguistumas, prastas miegas, greitas nuovargis, sunkumas rankose, kojose, energijos stoka, dirglumas, negalėjimas susikaupti, padidėjęs apetitas (ypač saldumynams), augantis svoris, nepasitenkinimas veikla, kuri anksčiau teikė džiaugsmo. Tyrėjai pastebėjo, kad į gydytojus kreipiamasi tik praėjus 5-10 metų po pirmojo depresijos epizodo. Tiek laiko prireikia, kad žmogus patikėtų negalavimo sezoniškumu ir pastovumu.Hipotezė, depresijų kilmę aiškinanti biogeninių aminų trūkumu, nurodo serotonino, noradrenalino stoką sinapsiniame plyšyje ir posinapsiniuose receptoriuose. Depresijų metu gali sutrikti neurotransmiterių (NT) sintezė, jų išsiskyrimas iš neuronų, padidėti fermentinis aktyvumas ar pagreitėti NT inaktyvumas. Šiuolaikinių tyrimų dėka ši hipotezė buvo papildyta padidėjusio receptorių jautrio teorija, pagal kurią noradrenalino (NA) ir serotonino trūkumas sukelia antrinius receptorių pokyčius: padaugėja posinapsinių receptorių, padidėja jų jautris.Aiškinimas, kad depresiją lemia 5-HT ar NA stygius, yra ribotas ir nepakankamas. Manoma, kad svarbūs yra ir kiti NT. Esant depresijoms, sutrinka sudėtingas neurotransmisijos mechanizmas.
Dažniausiai taikoma antidepresantų grupė – selektyvios serotonino reabsorbcijos inhibitoriai (SSRI), reguliuojantys neuromediatorių disbalansą. Jie blokuoja serotonino reabsorbciją sinapsėje, todėl sinapsės plyšyje jo padaugėja. Be to, stimuliuojami serotonino receptoriai ir palengvėja serotoninerginis impulso perdavimas smegenyse. SSRI kitų neurotransmiterių praktiškai neveikia, todėl dažniausiai turi labai nedaug šalutinių reiškinių. Antidepresiniu poveikiu SSRI prilygsta tricikliams antidepresantams. Pagrindinis antidepresantų poveikis – šalinti patologiškai pablogėjusią nuotaiką. Todėl pirmasis gydytojo tikslas – paaiškinti, kad depresija yra liga ir kad ją būtina gydyti, nes gydymas veiksmingas. Su ligoniu aptarus gydymo planą, galimus šalutinius reiškinius, įspėjus, kad būsena gerės pamažu, kad kartkartėmis nuotaika gali svyruoti, būtina aptarti ir vaisto parinkimo svarbą, jo kainą ir efektyvumą, galimus šalutinius reiškinius.
Prieš pradedant gydymą reikia atlikti kraujo, šlapimo tyrimus, padaryti EKG, o jei reikia ir kitus tyrimus. Iš SSRI grupės vaistų paminėtinas antidepresantas, veikiantis CNS – Paroxetin HEXAL®. Atsiradus pirmam kokybiškam generiniam vaistui ParoxetinHEXAL®, gydymo kaina, palyginti su ankstesniu vaistu paroksetinu, sumažėjo daugiau nei du kartus. Vaistas 80 proc. kompensuojamas. Be to, siekdama pagerinti vaisto prieinamumą pacientams, kompanija nuo 2003–09–16 pradėjo taikyti ženklias finansines nuolaidas paciento priemokai kompensuoti. Dabar pacientas už paroxetinHEXAL 20 N30 ir paroxetinHEXAL® 40 N30 NIEKO neprimoka.Todėl tebegaliojant vaistų kvotoms, gydymą paroksetinu gydytojai galės taikyti plačiau. ParoxetinHEXAL® 40 – vienintelis tokios dozės paroksetinas Lietuvoje. Tabletės, pažymėtos įspaudu PX 20, gali būti dalomos į dvi dalis, o pažymėtos įspaudu PX 40 – į keturias dalis. Taigi su viena ParoxetinHEXAL® 40 pakuote pacientui pagal ligos sunkumo laipsnį patogu parinkti 10, 20, 30, 40 ar net 50 mg dozę.
ParoxetinHEXAL® antidepresantas skiriamas esant:
- depresijai;
- obsesiniam-kompulsiniam sutrikimui;
- panikos sutrikimui;
- socialinėms fobijoms.
Kontraindikacijos
- Padidėjęs jautrumas paroksetinui arba kitokioms veikliosioms medžiagoms, esančioms vaisto sudėtyje;
- Neskirtinas kartu su pirmos kartos MAOI arba jei šiuos vaistus pacientas vartojo dvi pastarąsias savaites;
- Neskirtinas nėštumo ir žindymo metu;
- Kai kurie medikamentai gali veikti ParoxetinHEXAL® poveikį arba, atvirkščiai, pastarasis gali turėti įtakos kitų preparatų poveikiui. Todėl vengtinas ParoxetinHEXAL® skyrimas su:
- kitais antidepresantais (tricikliai antidepresantai, litis, preparatai, kurių sudėtyje yra L-triptofano);
- medikamentais, psichozės metu modifikuojančiais elgesį (perfenazinas artioridazinas);
- preparatais nuo traukulių (fenitoinas, karbamazepinas);
- analgetikais, kurių sudėtyje yra acetilsalicino rūgšties arba kt. nesteroidinių vaistų nuo skausmo ir uždegimo;
- vaistais, kurių sudėtyje yra cimetidino;
- Parkinsono ligai skiriamais vaistais, kurių sudėtyje yra prociklidino;
- Slopinančiais kraujo krešėjimą vaistais;
- Širdies ritmo sutrikimams skiriamais profofenonu ir flekainidu.
Būtina ypatinga gydytojo priežiūra, jeigu:
- ligonio kepenų arba inkstų veikla yra nepakankama, sergama epilepsija, širdies liga, glaukoma, manija ar šizofrenija esant sumažėjusiam traukulių slenksčiui,
- dažniau pasitaikantis kraujavimas, o kraujo krešulių atsiradimo profilaktikai ligonis vartoja kraujo krešėjimą slopinančius vaistus arba yra gydomas elektros srovės sukeliamais traukuliais.
- ,,Depresija: psichopatologija, klasifikacija, gydymas“, A.Dembinskas. Vilnius, 1999 m.
- Psichiatrija. Moksl. red. A.Dembinskas.Vilnius, 2003 m, 303 psl.
- TLK─10 psichikos ir elgesio sutrikimai: klinika ir diagnostika. Pasaulinė sveikatos organizacija, Ženeva/vert. red. R.Bunevičius, A.Dembinskas /. ─ Kaunas: Medicina, 1997m.
www.emedicinehealth.com
www.drada.org.