Krepšinio šou kuria ir šokėjos
Špagatas – krepšinio komandų palaikymo grupių abėcėlė.
Jau tapo įprasta, kad per krepšinio rungtynių pertraukas aikštelėje azartiškai kovojančius vyrus keičia dailios merginos. Plastiškais judesiais ir gimnastikos triukais šokėjos neleidžia nuobodžiauti žiūrovams. Kartais aikštelėse užsimezga ir romantiškos pažintys.
Beveik visos Lietuvos krepšinio lygos (LKL) ekipos turi palaikymo grupes. Mėgautis merginų šokiu negali tik Panevėžio “Malsenos” ar “Šiaulių” aistruoliai – tai vieninteliai LKL klubai, kurie į varžybas šokančių merginų nekviečia.
Liko gabiausios
Kone pirmosios krepšinio aistruolius linksminti pradėjo Klaipėdos universiteto ritminės gimnastikos studentės.
Prieš 7 metus merginas į grupę subūrė Klaipėdos universiteto ritminės gimnastikos dėstytoja Bronė Švitrienė. “Pastebėjau, kad tarp studenčių yra gabių merginų, galinčių užs Šimti ne vien ritmine gimnastika. Atrinkau gabiausias, prisimena Švitrienė. – Pirmas mūsų pasirodymas vyko universitete. Ten paneles pastebėjo Klaipėdos krepšinio klubo “Neptūnas” vadovai ir pakvietė šokti per varžybų pertraukas”. Po sėkmingo debiuto klaipėdietės sulaukdavo vis daugiau pasiūlymų, jos pirmosios dalyvavo LKL “ėvaigždžių dienoje”.
Tobulindama judesius ir siekdama geresnių rezultatų, šokių grupės vadovė atrinko geriausias merginas: “Galvojau apie perspektyvą ir nusprendžiau, kad grupėje turi likti tik gabios, profesionalios sportininkės. Šiuo metu pas mus šoka 10 merginų, keturios jų – Lietuvos meninės gimnastikos rinktinės narės. Viena grupės lyderių – Irina Nikitina – sportinės gimnastikos meistrė, pernai ji tapo Baltijos šalių akrobatikos čempione”.
Iš 10 grupės narių aikštelėje dažniausiai pasirodo 6 ar 7 merginos. Kurios gimnastės dalyvauja, priklauso nuo renginio svarbos: rimtose rungtynėse, kurias stebi didelė auditorija, šoka geriausios, per vietinės reikšmės varžybas žiūrovus linksmina naujokės.
Špagatas – abėcėlė
Pasak Švitrienės, “Neptūno” palaikymo šokėjų grupė konkuruoja tik su Šiaurės Europos krepšinio lygos (NEBL) šokėjomis: “NEBL merginos dirba panašiai. Labai vertinu jų pasirodymus”.
Klaipėdietės treniruojasi 6 dienas per savaitę – kasdien po 2 valandas: “Kai laukia svarbūs renginiai, judesius “šlifuojame” net sekmadieniais”.
Švitrienė tikina, kad į grupę naujokes prįima, tačiau įspėja: “Turite mokėti pačius primityviausius gimnastikos judesius: špagatas – mūsų abėcėlė. Jei mergina nepadaro vadinamojo ratlankio saulutės, jai šokių grupėje nebus ko veikti. Žiūrovui nuobodu paprasti judesiai”.
Klaipėdietės jau du sezonus pasirodo ir per Kauno “Žalgirio” rungtynes Eurolygos turnyre. Profesionalumą merginos demonstruoja LNK humoro laidos “Mes – čempionai” žiūrovams.
Grupė kartu su Maskvos CSKA, Berlyno “Albos” ir Liublianos “Olimpijos” merginomis pateko į geriausių Eurolygos komandų šokėjų ketvertuką ir pretendavo žiūrovus linksminti per Eurolygos finalinio ketverto varžybas gegužės 9-11 dienomis Barselonoje. Deja, Eurolygos svetainėje internete šokėjas rinkę aistruoliai daugiau balsų atidavė už CSKA palaikymo grupę “Red Foxes”. Klaipėdietės surinko 1803 balsus ir nuo nugalėtojų atsiliko tik 9.
Prieš svarbius renginius šokėjų grupės treniruojasi net sekmadieniais.
Šoka ir vyrai
“Žalgiris” – vienintelė LKL ekipa, turinti dvi šokėjų palaikymo grupes. Jau penktą sezoną per Kauno ekipos rungtynes į sceną išbėga merginos, pasivadinusios “Žalgirio” palaikymo grupe”. Joms vadovauja choreografė Jolita Nėniškytė. Priešingai nei klaipėdietės, kaunietės nėra profesionalės: šokis joms yra tik pomėgis. “Su klaipėdietėmis konkuruojame, – neslepia vadovė. – Tačiau tai sveika konkurencija: stebint profesionalių pasirodymus, atsiranda didesnis stimulas stengtis, judėti pirmyn”.
Pasak Nėniškytės, kiekvienais metais norisi kažko nauja, įdomaus, tad šį sezoną šokėjų būrį papildė 8 vaikinai. Dalis jų demonstruoja breiko judesius, kiti profesionalūs gimnastai.
Kviečia į užsienį
Per Vilniaus “Lietuvos ryto” rungtynes (LKL turnyre tik per dvikovas su “Žalgiriu”) žiūrovus išjudina NEBL merginos. Jas į grupę prieš 4 metus subūrė Nijolė Pavilonienė ir Greta Rimkuvienė. Dabar paneles treniruoja 22 metų Natalija Filistovič. Natalija buvo pirmoji prieš 4 metus atėjusi į merginų atranką. Po truputį grupė plėtėsi ir neprofesionalios šokėjos turėjo pasitraukti. Liko tik patyrusios sportininkės: NEBL šokėjų grupės pagrindas – 8 gimnastės. Su jomis treniruojasi ir dvi atsarginės merginos, per svarbius egzaminus arba dėl traumų pavaduojančios pagrindines. “Visko pasitaiko, tačiau stengiamės išlaikyti pagrindinį aštuonetuką”, tvirtina Filistovič.
16-23 metų merginos 5 kartus per savaitę kasdien pluša po 2-3 valandas Vilniaus Šarūno Marčiulionio krepšinio mokykloje.
Neretai gimnastės kviečiamos pasirodyti pramoginiuose renginiuose. Vien Lietuva šokėjos nesitenkina: “Per FIBA-Europos Čempionų taurės varžybas lankomės įvairiose šalyse. Mus žino ne tik Lietuvoje, tad šokti įvairiuose turnyruose ar net svarbesnėse Eurolygos varžybose kviečia dažnai”.
Norinčiųjų tapti grupės narėmis netrūksta. “Savaime suprantama – mergina privalo padaryti špagatą. Pagrindiniai atrankos kriterijai: nepriekaištingi elementariausi judesiai, muzikalumas, plastika, judesių koordinavimas”, – apie galimybę tapti NEBL palaikymo grupės nare sako Filistovič.
Smalsu stebėti
Jau ketvirtus metus žiūrovus išjudina ir Kėdainių “Nevėžio” palaikymo grupė. Merginos šoka dar nuo tada, kai “Nevėžis” žaidė Lietuvos krepšinio A lygoje. Panelės – vidurinės mokyklos šokėjos. Mažeikių “Naftos” aikštėje breiką retkarčiais šoka trys vaikinai. Kauno “TOPO centro-Atleto” ekipą palaiko aerobikos klubo “Joana” merginos.
“Tokie pasirodymai vyksta per visas Europos šalių krepšinio varžybas, taip pat NBA. Žiūrovams įdomiau žiūrėti į dailias merginas, jų šokį, nei vien muzikos klausytis, – įsitikinęs vyriausiasis “TOPO centro-Atleto” ekipos treneris Gintautas Obelevičius. – Man ir pačiam labai smalsu stebėti šokėjas, gaila tik, kad nėra kada. Tikrai gražu, kai gražios merginos gražiai šoka”.
Krepšininkas ir šokėja
Ne paslaptis, kad jau antrus metus “Lietuvos ryto” vidurio puolėjas Robertas Javtokas draugauja su NEBL grupės šokėja Vilma Barauskaite. Ar panašių draugysčių tarp auklėtinių ir “Joanos” grupės šokėjų nepastebėjo “TOPO centro-Atleto” ekipos treneris? “Dar ne, bet jei draugautų, manau, būtų tik geriau: ir krepšininkas patenkintas, ir šokėja nuoširdžiau šoktų, – šmaikštavo Obelevičius. – Esu už tokią draugystę. Žaidėjas turi gyventi ne vien krepšiniu”.