K.Betingis ir V.Račkauskas kaltinami pagalba kontrabandininkams

Kalvarijos kriminalistai spaudžiami nutraukti ikiteisminį tyrimą, prašo baudžiamojon atsakomybėn patraukti jų vadovus bei K.Betingį ir V.Račkauską.

Prašoma iškelti bylas

Septyni Kalvarijos rajono policijos komisariato kriminalistai pirmadienį kreipėsi į Generalinį prokurorą Raimondą Petrauską, prašydami pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojo Edvardo Bukotos, to paties komisariato viršininko Kęstučio Kalinausko, Kauno apygardos vyriausiojo prokuroro Kęstučio Betingio ir Policijos genaralinio komisaro pavaduotojo Visvaldo Račkausko veiklos.

Straipsniai 1 reklama

Pareigūnų teigimu, jiems atskleidus skandalingus kontrabandos ir valstybinių miškų grobstymo faktus, šie pareigūnai atvirai spaudžia nutraukti pradėtą ikiteisminį tyrimą.

Kalvarijos kriminalistai įtaria, kad Marijampolės pareigūnai patys gali dalyvauti nusikalstamo pasaulio, susijusio su kontrabanda ir vagystėmis, veikloje, o šią jų veiklą dangsto K.Betingis ir V.Račkauskas.

Susiję su kontrabandininkais

Kaip teigiama Teisės projektų ir tyrimų centro pranešime, visi septyni pareigūnai yra kriminalistai ir tyrėjai. Jų teigimu, persekiojant kontrabandininku, vieno jų sodyboje juos užpuolė grupė nusikaltėlių.

Vėliau pareigūnai išaiškino, kad sodybos šeimininkas veikia išvien su Policijos komisariato viršininko pavaduotoju V.Račkauskui, atsakingu už kriminalistų darbą.

Kontrabandine veikla įtariamo asmens sodyboje kriminalistai rado senokai iš policijos dingusį nusikaltėliams gaudyti reikalingą, policijai priklausantį naktinio matymo prietaisą, kurį, pasak šeimininko, jam atgabeno jo geras draugas Marijampolės policijos komisariato viršininko pavaduotojas E.Bukotas.

Kriminalistų surinkti duomenys parodė, kad E.Bukotas, pernai kovo 11-ąją kartu su šios sodybos šeimininku organizavo valstybinio miško vagystę ir joje pats aktyviai dalyvavo.

Spaudimas dėl tyrimo

Surinkę šiuos įrodymus, pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą ir rengėsi pateikti įtarimus kaltiems asmenims. Tačiau, anot jų, susidūrė su E.Bukotos išsisukinėjimu, cinišku melu. Bylos tyrimui savo neveiklumu ir net atviru, šiurkščiu spaudimu pradėjo trukdyti ir K.Kalinauskas, K.Betingis bei V.Račkauskas.

Kriminalistų teigimu Valstybinio miško medžių vagystę organizavęs ir joje dalyvavęs E.Bukotas net nebuvo teisiamas.

Pirma bandę su šia neteisybe kovoti sistemos viduje, bet taip ir likę neišgirsti, Kalvarijos pareigūnai ėmė ginti savo tiesą ir teises būdu, kurio iki šiol niekas to nedarė.

Jie kreipėsi į prokurorus, prašydami pagal jų surinktus įrodymus neteisėtai besielgiantiems ir jiems dirbti trukdantiems aukštiems teisėsaugos pareigūnams iškelti baudžiamąsias bylas dėl trukdymo vykdyti ikiteisminį tyrimą, dėl didelę žalą valstybei, policijos ir visos teisėsaugos autoritetui padariusių piktnaudžiavimų tarnybine padėtimi bei dėl pareigų neatlikimo.

Teisės ekspertų nuomone, Lietuvoje tokios bylos perspektyva yra sudėtinga, nes šalyje nėra specialaus piliečiams atskaitingo teismo ir specialaus nepriklausomo prokuroro, kuris nagrinėtų prokurorų ir kitų aukštų pareigūnų veikas.

Vis dėlto, Kalvarijos kriminalistams atstovaujančio advokato Kęstučio Čilinsko nuomone, byla tyri perspektyvas – šiuo metu prokuratūroje vyksta permainos, vienas prokuroras jau patrauktas atsakomybėn už pareigų neatlikimą.

Tirs ir Policijos departamentas

Šiuo neeiliniu įvykiu pirmadienį susidomėjo ir Policijos departamentas. Jame sudaryta darbo grupė, kuri aiškinsis kas vyksta Marijampolės apskrities vyriausiajame policijos komisariate.

Anot Policijos departamento, jau šių metų pradžioje buvo gautas Kalvarijos kriminalistų prašymas pareikšti nepasitikėjimą E.Bukota. Šį prašymą Policijos departamentui perdavė Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas K.Kalinauskas.

Dėl jo buvo atliktas tarnybinis patikrinimas, tačiau E.Bukoto veiksmuose tarnybinės atsakomybės nenustatyta. Nors jo reputacija ir doroviniai principai tyrėjams sukėlė abejonių. Visa medžiaga tolimesniam stebėjimui buvo perduota Lietuvos kriminalinės policijos biuro Korupcijos kontrolės valdybai.

Be to Policijos generalinis komisaras Vizgirdas Telyčėnas nurodė K.Kalinauskui imtis priemonių, kad kilęs konfliktas neturėtų įtakos pareigūnų tarnybinei veiklai, kad būtų užtikrinti visaverčiai tarnybinio pavaldumo santykiai bei eliminuota galimybė neteisėtomis priemonėmis daryti poveikį nepasitikėjimą pasirašiusiems Kalvarijos pareigūnams.

Tačiau šie nurodymai nebuvo vykdomi pakankamai greitai ir problema nebuvo išspręsta.

Dėl to Policijos departamente buvo sudaryta darbo grupė, kuri antradienį planavo išvykti į Marijampolę aiškintis konflikto priežastis ir atlikti Marijampolės kriminalinės policijos veiklos patikrinimą.

Po pirmadienį išplatinto viešo Kalvarijos pareigūnų pareiškimo, darbo grupei papildomai nurodyta tirti ir šiame pareiškime nurodytas aplinkybes.

Daugiaus informacijos apie šią precedento neturinčią bylą K.Čilinskas ir Lietuvos policijos profesinės sąjungos atstovai žada suteikti antradienį rengiamoje spaudos konferencijoje.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *