JAV sulaikytas koncerno EBSW vadovas Gintaras Petrikas

JAV sulaikytas koncerno EBSW vadovas Gintaras Petrikas

Po septynerių metų paieškos Jungtinėse Valstijose, Kalifornijoje, Los Andželo mieste sulaikytas buvęs bankrutavusio koncerno EBSW prezidentas Gintaras Petrikas, kuris Lietuvoje įtariamas pasisavinęs šios finansų bendrovės surinktus Lietuvos gyventojų pinigus.

„Artimiausiomis dienomis laukiame JAV Teisingumo departamento oficialaus patvirtinimo, kad G. Petrikas sulaikytas ir kad teisme prasidės jo išdavimo procedūra”, – sakė Generalinės prokuratūros atstovas spaudai Vidmantas Putelis.

Jo teigimu, gavus JAV teisėsaugininkų informacijos, kad nustatyta G. Petriko buvimo Jungtinėse Valstijose vieta, Generalinė prokuratūra kovo mėnesį išsiuntė JAV Teisingumo departamentui prašymą išduoti šį įtariamąjį.

Straipsniai 1 reklama

„Kai teisme bus pradėta byla dėl G. Petriko ekstradicijos, šis procesas gali užtrukti nuo kelių iki keliolikos mėnesių”, – sakė V. Putelis.

G. Petrikas kaltinamas iššvaistęs koncerno turtą ir pasisavinęs daugiau kaip 80 milijonų litų Lietuvos gyventojų indėlių.

Sulaikė FTB agentai

Pasak JAV ambasados Vilniuje, Federalinio tyrimų biuro (FTB) agentai sulaikė G. Petriką Los Andželo mieste gegužės 2-ąją. Jis sulaikytas remiantis Lietuvos teisėsaugininku prašymu dėl ekstradicijos.

JAV Teisingumo departamentas ir kitos teisėsaugos tarnybos pastaraisiais metais aktyviai ieškojo pagrindinio įtariamojo EBSW koncerno byloje G. Petriko, kurį Lietuva nori susigrąžinti ir teisti namuose.

„G. Petriko sulaikymas buvo intensyvaus bendradarbiavimo ir informacijos keitimosi tarp Lietuvos teisėsaugos žinybų, Lietuvos URM, Generalinės prokuratūros, JAV ambasados ir FTB rezultatas. Apsunkindamas teisėsaugininkų paiešką, G. Petrikas nesyk keitė tapatybę, kad atvyktų ir gyventų Jungtinėse Valstijose. FTB ir JAV Maršalų tarnybos ryžtingi veiksmai tiriant daugybę pėdsakų atvedė į jo galutinę buvimo vietą”, – rašoma JAV ambasados pranešime.

Pernai vasarą JAV ambasada Vilniuje paneigė ankstesnius Lietuvos žiniasklaidos pranešimus, esą G. Petrikas yra Amerikoje saugomas pagal svarbių liudytojų apsaugos programą.

G. Petrikas gavo 10 metų galiojančią JAV vizą 1995-aisiais, likus dvejiems metams iki pateikiant Lietuvoje jam kriminalinius kaltinimus. Neatmetama galimybė, kad, siekdamas pasislėpti, jis įvažiavo į šalį su padirbtais dokumentais.

Policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius vakar teigė, kad, policijos duomenimis, į JAV G. Petrikas atvyko neturėdamas šios šalies vizos ir šalyje gyveno nelegaliai.

„Šis asmuo ir jo aplinka įtariamas padaręs milžinišką žalą Lietuvos valstybei ir žmonėms, todėl džiaugiamės, kad pavyko jį sulaikyti”, – neslėpdamas pasitenkinimo sėkminga operacija sakė policijos vadovas.

Spės iki senaties termino

V. Grigaravičius žurnalistams parodė iš JAV prieš pat sulaikymą atsiųstą G.Petriko nuotrauką. Jis nei paneigė, nei patvirtino, kad G. Petrikas pasidarė plastinę operaciją. Anot V. Grigaravičiaus, G. Petriko tapatybė patvirtinta atlikus pirštų atspaudų ekspertizę.

Pasak V. Grigaravičiaus, FTB buvo nusiųsta informacija apie galimą G. Petriko buvimo vietą. Jai pasitvirtinus, amerikiečių pareigūnai jį „kontroliavo”, kol buvo gauti visi reikalingi dokumentai dėl teisinės pagalbos prašymo.

G. Petrikas JAV gyveno su šeima. Paklaustas, kuo G. Petrikas vertėsi JAV, V. Grigaravičius atsakė lakoniškai: „Mūsų duomenimis, jis ten neelgetavo”.

Policijos vadovas patikino, kad G. Petriko ekstradicija įvyks artimiausiu metu, todėl pakaks laiko iki senaties termino pabaigos, kad byla pasiektų teismą ir G. Petrikas būtų nubaustas.

Apgavo žmones ir valstybę

Finansinėmis machinacijomis įtariamas bankrutavusio EBSW koncerno vadovas G. Petrikas dingo iš Lietuvos 1997 metais. Jis yra vienas pagrindinių įtariamųjų byloje dėl milijoninių svetimų lėšų pasisavinimo ir iššvaistymo.

EBSW koncernui priklausiusi investicinė bendrovė „Kauno holdingo kompanija” nuo 1992 iki 1995 metų iš gyventojų surinko 344 mln. 347 tūkst. litų. Per tą laiką indėlininkams buvo grąžinta 262 mln. 861 tūkst. litų ir sumokėta daugiau kaip 54 mln. litų palūkanų.

Iš gyventojų surinktos lėšos būdavo perskolinamos kitoms EBSW koncerno bendrovėms. Investicinei bendrovei savo santaupas patikėjo 15,6 tūkst. žmonių.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *