Bus rengiamas siūlymas pradėti apkaltą prezidentui

Keturios opozicinės ir valdančiosios frakcijos antradienį sutarė sudaryti bendrą grupę, kuri rengs siūlymus pradėti apkaltą prezidentui Rolandui Paksui bei surinks reikiamus parašus.
Į redakcinę grupę savo atstovus deleguos opozicinės Tėvynės sąjungos – konservatorių bei Liberalų ir centro frakcijos, taip pat valdančiosios Socialdemokratinės koalicijos ir Naujosios sąjungos (NS, socialliberalų) frakcijos.

Toks sprendimas priimtas antradienį po pietų frakcijų atstovų pasitarime pas Seimo pirmininką Artūrą Paulauską, kuris taip pat pareiškė paremsiąs apkaltos iniciatyvą, jeigu prezidentas neatsistatydins.

„Tai būtų vyriškas, teisingas žingsnis”, – antradienį vakare žurnalistams sakė Seimo pirmininkas, pažymėjęs, jog taip būtų išvengta „dar didesnės žalos Prezidento institucijai ir valstybei”, jeigu reikėtų prezidentą atstatydinti apkaltos proceso tvarka.

Straipsniai 1 reklama

Seimas didele balsų persvara antradienį pritarė Prezidentūros skandalą tyrusios parlamentinės komisijos išvadoms, jog prezidentas R.Paksas dėl savo ryšių „buvo ir yra pažeidžiamas” ir tai „sudaro grėsmes Lietuvos nacionaliniam saugumui”.

Už Seimo nutarimą, patvirtinantį komisijos išvadas, balsavo 70 parlamentarų, prieš – 16, dar 10 Seimo narių susilaikė. Seime iš viso yra 141 vieta, iš jų 4 yra laisvos.

Tačiau skandalo krečiamas prezidentas antradienį pareiškė neketinantis trauktis ir sumenkino nederamus Prezidentūros ryšius atskleidusios parlamentinės komisijos išvadas.

„Manau, kad be įrodymų inkriminuodama man nebūtus dalykus, Seimo laikinoji tyrimo komisija ir pačia tyrimo eiga, ir išvadomis kaip tik ir patvirtino, jog siekiama vieno tikslo – bet kokiomis priemonėmis mane nušalinti”, – teigė R.Paksas, kurio įrašytą kreipimąsi į visuomenę transliavo šalies TV kanalai.

Anot jo, „kaltintojų tikslas – ne išsiaiškinti tiesą, bet palaužti mane morališkai ir sunaikinti politiškai”. Prezidentui apkalta gali būti inicijuota, jeigu jis šiurkščiai pažeidė Konstituciją, sulaužė duotą priesaiką arba įtariamas padaręs nusikaltimą.

Apkaltai inicijuoti reikia ne mažiau kaip 36 parlamentarų parašų. Liberalų ir centro frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis BNS teigė, jog parašus ketinama pradėti rinkti kitą savaitę.

Surinkus parašus, Seimas turi sudaryti specialią parlamentinę komisiją, kurios dalį – nuo trečdalio iki pusės – narių turi sudaryti profesionalūs teisininkai.

Šiai komisijai nusprendus, jog yra pagrindas apkaltai ir parlamentui pritarus tokiai išvadai, Seime pradedamas apkaltos procesas, kuriam pirmininkauja Aukščiausiojo arba Konstitucinio Teismo pirmininkas.

Išklausęs apkaltos iniciatorių, liudininkų, asmens, kuriam taikoma apkalta, Seimas balsuoja, ar pritarti kaltinimams. Jeigu nors vienam kaltinimui pritaria ne mažiau kaip 85 parlamentarais, kaltinamas asmuo turi atsistatydinti.

Apkaltos iniciatyvą remiančios minėtos keturios frakcijos turi 110 narių be Seimo pirmininko, kuris pagal Seimo Statutą jokioms frakcijoms nepriklauso.

Views All Time
Views All Time
228
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

2 + 4 =