Nuo vasario 3 d. Radvilų rūmuose galima bus aplankyti retrospektyvinę tapybos klasikės Juzefos Čeičytės parodą „Juzefa Čeičytė – laiko ir erdvės metraštininkė“. Parodos atidarymas įvyks vasario 3 dieną, penktadienį, 16 val.

Tapytoja, kino ir teatro dailininkė, eiles kurianti Juzefa Čeičytė Lietuvos meną praturtino svariu kūrybos indėliu. 7 dešimtmetyje J. Čeičytė ėmė garsėti, kaip įdomių ir tuomet neskatinamų kurti abstrakcijų autorė. Jos paveikslai – ne sausos technikos ir plastinių ieškojimų išraiška, bet jos dvasinės erdvės, savimonės atspindžiai, fiksuoti savita, nepanašia į nieką plastine forma. Drobėse spalvų, tonų, koliažo technikos elementų visuma autorė reiškė ir filosofinius savo laiko ir patirties apmąstymus.

Juzefa Čeičytė gimė 1922 m. Rokiškio raj., Aleknų kaime. Valstybiniame dailės institute studijavo tapybą pas Antaną Gudaitį, Viktorą Vizgirdą. Išvengusi ištremtų tėvų dalios, 1948 m. buvo pašalinta iš instituto ir tik gerų žmonių išslapstyta nuo represijų. Jai teko dirbti Valstybinio operos ir baleto teatro dekoracijų ceche, vėliau slapstėsi Linkuvoje, Ramygaloje, Panevėžyje, įsidarbino Klaipėdos dramos teatre. Ten 1949 – 54 m. sukūrė scenovaizdžius ir kostiumus 15-ai spektaklių. Eksternu išlaikiusi egzaminus ir apgynusi diplominį darbą, gavo scenografės diplomą ir buvo paskirta uostamiesčio teatro vyriausiąja dailininke. Buvo kviečiama kurti ir kituose teatruose. 1960 m. priimta į Lietuvos dailininkų sąjungą. Nuo 1961 m. iki 1978 m. Lietuvos kino studijoje kūrė dekoracijas, kostiumus vaidybiniams ir dokumentiniams filmams.

Šioje parodoje Radvilų rūmuose surinkti dailininkės tapybos darbai iš Lietuvos muziejų ir privataus autorės rinkinio. Lietuvos dailės muziejus yra įsigijęs 5 šios autorės kūrinius, o 50 drobių muziejui dovanojo pati J. Čeičytė. Didžiulėje aštuoniose salėse eksponuojamoje apžvalginėje parodoje — ekspresyvios kompozicijos, originalūs minties ir vaizduotės įkūnijimai.

Akių šviesą prarandanti garbaus amžiaus menininkė švyti smagiu humoru, taikliais pastebėjimais, ruošiasi išleisti jau trečią savo poezijos knygelę.

Dailininkės kūryba buvo eksponuota Lietuvoje, JAV, Vokietijoje, Olandijoje, Austrijoje, Čekijoje, Rusijoje, Latvijoje. Dailininkė jautri savo tėviškėnų žemei ir ne sykį yra rodžiusi kūrybą Rokiškio krašto muziejuje.

Paroda Radvilų rūmuose veiks iki balandžio 2 d.

Views All Time
Views All Time
3033
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!