Liepos 6-oji – Tarptautinė bučinių diena (World Kiss Day)
Liepos 6-oji – ne tik Valstybės diena. Šiandien visas pasaulis švenčia ir bučiuojasi. Bučiuojasi, nes liepos 6-oji ir tarptautinė bučinių diena. Liepos 6 d. Jungtinės Tautos paskelbė – Tarptautine bučinių diena (World Kiss Day).
Nėra žinoma, kada tiksliai atsirado bučinys. Nėra jo išradėjo. Tačiau aišku, kad dabar bučinys yra kultūros reiškinys. Besibučiuojančius žmones matome filmuose, gatvėje. Taip formuojasi stereotipas, kad tam tikru metu turime bučiuotis. Meilę galima išreikšti anaiptol nebūtinai bučiniu, bet kitomis glamonėmis, tačiau mūsų visuomenėje šį jausmą, visų pirma, reiškia bučinys.
Bučinys gali reikšti ir pagarbą. Pavyzdžiui, kai bučiuojama ranka. Be to, bučinys – taip pat ir palankumo, dėkingumo, draugiškumo ženklas. Jais apdovanojame mylimus žmones, kai juos sveikiname, susitinkame, išlydime ir t.t.
Bučinys į kaktą reiškia rūpestį, į skruostą – svetingumą. Kojos bučiuojamos, rodant paklusnumą (šis paprotys gajus tarp įvairių tikėjimų išpažinėjų). Bučiuojant į lūpas išreiškiama meilė.
Tiesa, kai kurios tautos bučiuojasi kiek kitaip nei likęs pasaulis: eskimai ir lapiai pasitrina nosimis nei suglaudžia lūpas.
Psichologai vienu balsu tvirtina, kad bučiniai – vienas svarbiausių elementų poros gyvenime. Išnykę bučiniai – pirmasis pavojaus signalas, rodantis, kad santykius užpuolė problemos.
Amerikiečių mokslininkė Sheril Kirshenbaum nustatė labiausiai įsimenamą įvykį šiuolaikinio žmogaus gyvenime. Tai – pirmasis pasibučiavimas su mylimu žmogumi, teigia BBC.
Tyrimai mokslininkei leido padaryti išvadą, kad žmogus nieko taip neįsidėmi ir nevertina, kaip jaunatviško, romantiško bučinio. Tai yra jo nepaprasto biocheminio ir psichologinio sudėtingumo padarinys.
Pirmasis bučinys ekrane: 1896 m. Mey Irvin ir Džonas S. Raye Tomo Edisono filme „Bučinys“.
Bučinys (angl. The Kiss) – 1896 m. nespalvotas begarsis 47 sekundžių trukmės JAV filmas. Tai buvo vienas pirmųjų viešai rodytų meninių filmų. Jame vaizduojama finalinės miuziklo „The Widow Jones“ scenos dalis, kurioje May Irwin ir John Rice pasibučiuoja. Savo rodymo metu filmas dėl šio bučinio susilaukė prieštaringų vertinimų.
Rodomas filmas pasakojo apie jaudinančiai tyrus dviejų pagyvenusių žmonių santykius, kurie po ilgų kalbų ir pasivaikščiojimų filmo pabaigoje išdrįso pasibučiuoti.
„Bučinį“ režisavo William Heise ir jis buvo kuriamas Tomo Edisono užsakymu.
1999 m. Jungtinių Valstijų Kongreso biblioteka įtraukė „Bučinį“ į svarbių kultūrai filmų sąrašą ir įdėjo saugojimui Nacionaliniame filmų registre.
Filmas, kuriame užfiksuota daugiausia bučinių: „Don Žuanas“ (1926 m.) – Don Juan (1926). Jame suskaičiuotas 191 bučinys.
Ilgiausias bučinys ekrane:
Ilgiausias bučinys ekrane priklauso buvusio Amerikos prezidento Ronaldo Reigano pirmajai žmonai Džein Vaimen (Jane Wyman).
Redžis Tumi ir Džeinė Vaimen bučiavosi 185 sekundes filme „Dabar tu armijoj“ (You’re in the Army Now, 1940 m.).
Ilgiausio pasaulyje trukusio bučinio rekordas:
Gyvenime pats ilgiausias bučinys, jo nenutraukus, (užregistruotas Gineso knygoje) truko net 29 valandas 37 minutes. Bučiavosi amerikiečiai sutuoktiniai Grizoldai iš Mičigano.
1999 metų balandžio 5 dieną Izraelyje surengtose varžybose dalyvavo 107 poros. Laimėtojai Karmit Tsubera ir Dror Orpaz be pertraukos bučiavosi 30 valandų ir 45 minutes.
46 valandos, 24 minutės ir 9 sekundės – toks yra oficialus pasaulio ilgiausio bučinio rekordas. 2011 vasario 13 d. jis buvo užfiksuotas Tailande, Patajos kurorte. Sutuoktiniai Ekčajus ir Laksana Tiranarat daugiau nei 14 valandų pagerino ankstesnį rekordą, priklausiusį porai iš Vokietijos.
Ilgiausias bučinys su pertraukėlėmis priklauso amerikiečiams Edliui Levenui ir Delfinai Kra. Jie 1985 m. bučiavosi 17 dienų, 10 valandų ir 30 minučių…
Ilgiausio Lietuvoje trukusio bučinio rekordas:
2011 Birželio 17–18 dienomis ilgiausio bučinio konkursas vyko Vilniaus prekybos centre „Panorama“.
Norą dalyvauti konkurse buvo pareiškę per 20 porų, tačiau lemtingą penktadienio vakarą dėl kelionės į Ispaniją dviems nepabūgo varžytis 8 ištvermingiausios poros. Konkursas prasidėjo 18 val., o pirmoji pora dėl taisyklių pažeidimų – nutrūkusio bučinio – krito jau po pusvalandžio nuo starto. Ankstų rytą dėl ištvermingiausios ir aistringiausios poros vardo dar kovojo penkios poros. Palaikyti kai kurių porų susirinko ir jų artimieji – šeimų nariai ir draugai.
13 valandų ribą pavyko perkopti trims poroms. Pirmoji iš trijų finalistų krito ir trečiąją vietą iškovojo Gerdos Žemenskaitės ir Andriaus Morozovo pora. Įdomu tai, kad vaikinas besibučiuodamas vidurnaktį sulaukė savo 22-ojo gimtadienio – vilnietis juokavo, kad šio gimtadienio jis ilgai nepamiršiąs.
Nugalėtojų vardai sprendėsi kovoje tarp kauniečių Vidos Vilkaitės ir Valdo Baranausko bei vilniečių I. Pranskevičiūtės ir K. Zalecko. Žvelgiant į juos, nebuvo galima įtarti, jog porelės bučiuojasi jau daugiau nei 15 valandų – abi buvo judrios, visą šį laiką sugebėjo ne tik išstovėti ant kojų, tačiau ir šokti pagal muziką, mosikuoti rankomis ar net trumposiomis SMS žinutėmis organizatoriams perduoti užsakymus savo mėgstamoms dainoms.
Tačiau po 18 valandų bučinių 5 minučių pertraukėlė, kurias dalyviai gaudavo kas valandą, buvo lemtinga – kauniečių porelė nusprendė, kad jiems nebeužteks jėgų varžytis dėl ilgiausio bučinio nugalėtojų vardo, ir pasitraukė iš konkurso.
Ištvermingesni pasirodė vilniečiai Ieva ir Karolis, kurie šypsojosi net ir po 18 valandų be miego bei be poilsio.
„Bučinys ir gaivus burnos kvapas yra neatsiejami dalykai. Sumanėme patikrinti, kiek ilgai lietuviai gali bučiuotis, o šis rezultatas pranoko mūsų lūkesčius. 18 valandų ne tik išstovėti, bet dar ir šokti, mėgautis gaiviu partnerio bučiniu – čia tikrai reikia neeilinės ištvermės, o būtent tokią ir pademonstravo nugalėtojų porelė“, – sakė antiseptinio burnos skalavimo skysčio „Listerine“ atstovė Jekaterina Burneikienė.
Ieva Pranskevičiūtė ir Karolis Zaleckas iš visų porų išsiskyrė dviem dalykais – ūgio skirtumu ir energija. Nugalėtojas yra per 30 centimetrų aukštesnis už savo mylimąją, todėl jai teko bučiuotis palypėjus ant pakylos. Nepaisant to, tai netrukdė jiems visą laiką energingai šokti. Dėl to pora netruko susilaukti ir publikos simpatijų.
Ketverius metus draugaujantys vilniečiai Karolis Zaleckas (19) ir Ieva Pranskevičiūtė (19) laimėjo pirmą kartą Lietuvoje surengtą ilgiausio bučinio konkursą. Porelė bučiavosi 18 valandų.
Įžymūs bučiniai: Kazanovos bučiniai, Judo bučinys, Drakulos bučinys, Džeimso Bondo bučiniai, Merlin Monro oro bučiniai.
Bučinių rekordai:
Įvairiuose pasaulio miestuose liepos 6-ąją vyksta įvairūs renginiai. Amerikietis Аlfredas Volframas (Alfred Wolfram) 1990 m. rugsėjo 15 d. Minesotoje festivalio metu per 8 val. pabučiavo 8001 žmogų. Kiekvieną žmogų jis bučiavo kas 3,6 sekundės.
Džonatanas Hukas per 8 valandas įsigudrino pakštelėti 4106 merginas, o viena “saldi porelė” per 2 valandas pasibučiavo net 20009 kartus!
2003 m. Filipinų gyventojai Šv. Valentino dieną pasiekė naują pasaulio bučiavimosi maratono rekordą. Šalies sostinės Manilos centre 5122 poros fantastiškų fejerverkų šviesoje 10 sekundžių susijungė bučiniui vienu metu.
Reginiai:
Pirmasis bučinių aukcionas buvo surengtas 1913 m. Slemo mieste (JAV). Kaina už bučinį – doleris. Prie miesto teatro aktorių išsirikiavo po eilę bučinių ištroškusių vyriškių. Daugelis iš jų, pasibučiavę vieną kartą, vėl stodavo į eilės galą. Buvo surinkta 20 tūkstančių dolerių.
Faktai
Statistika
- Vidutiniškai per savo gyvenimą žmogus dvi savaites (arba 20160 minutes) praleidžia besibučiuodamas.
- 50% žmonių pirmą kartą pasibučiuoja, sulaukę 14 metų.
- Žurnalo „Scientific American“ skaičiavimais, daugiausia žmonės bučiuojasi šv. Valentino dieną.
- 65 proc. besibučiuojančių galvą pakreipia į dešinę. Įprotis palenkti galvą į tam tikrą pusę susiformuoja dar motinos įsčiose.
Žmogus
- Mūsų smegenyse yra specialių neuronų, padedančių tamsoje surasti mylimojo lūpas.
- Lūpose yra net 100 kartų daugiau nervinių galūnių nei ant pirštų galų.
- Prancūziškas bučinys į darbą “įkinko” visus 34 veido raumenis, tuo tarpu paprastas pakštelėjimas – vos du.
- Bučiuodamiesi partneriai apsikeičia 1-10 milijonų bakterijų.
- Mūsų smegenyse yra specialių neuronų, padedančių tamsoje surasti mylimojo lūpas.
- Bučinio metu sudeginamos 26 kalorijos per minutę.
Mokslas
- Egzistuoja specialus mokslas, tyrinėjantis bučinius. Jis vadinasi filematologija.
- Mokslininkų manymu, bučiavimasis gali būti būdas pasikeisti kūno druskomis ar riebalais, kuris formuoja santykius, kaip kad kai kurių paukščių. Poravimosi metu kai kurie paukščiai lesa maistą, tuomet „sumaitina“ jį partneriui. Jei paukščio riebalų liaukos pašalintos, taigi nėra riebalų, jo partneris jį palieka.
- Techniškai kalbant, bučiavimas yra lygus žindymui. Kai kurie mokslininkai spėja, kad šis įgūdis išsivysto nuo kūdikystės.
- Pasak tyrimų, vyrams labiau įsimenama moteris, su kurie jie bučiavimosi, nei moteris, su kuria jie miegojo.
Sveikata
- Bučiniai padeda atsipalaiduoti ir sumažinti stresą.
- Maži ir saldūs pakštelėjimai rodo rūpestį vienas kitu, tačiau tikri ir aistringi bučiniai pakelia ne tik moters, bet ir vyro kraujospūdį. Ilgi ir saldūs bučiniai padeda gerinti širdies ritmą.
- Bučiuodamiesi mes perduodame vienas kitam ir daug gerų dalykų: 9 mg vandens, 0,7 mg riebalų, 0,45 mg druskų ir apie 250 rūšių bakterijų, reikalingų normaliam virškinimui. Visos šios medžiagos stiprina imuninę sistemą!
- Pakankamai ilgas bučinys kur kas geriau nei kramtoma guma normalizuoja rūgščių pusiausvyrą burnoje. Jei kiekvieną kartą pavalgę bučiuositės, smarkiai sumažinsite karieso riziką.
- Bučinio metu žmogaus organizme susiformuoja medžiaga, kuri pagal savo prigimti 200 kartų viršija morfijaus poveikį.
- Trijų minučių bučinys sudegina 12 kalorijų.
- Aistringo bučinio metu per minutę sudeginama 6,4 kalorijos. „Hershey‘s Kiss“ saldainyje yra 26 kalorijos, kurioms sudeginti reikia penkių minučių ėjimo arba keturių minučių bučiavimosi.
- Aistringas bučinys organizme sukelia teigiamą stresą ir veikia daug efektyviau už bet kokį narkotinį preparatą. Jo metu pagerėja medžiagų apykaita, stiprinama organizmo imuninę sistema. 60 oro įkvėpimų per minutę (vietoj įprastų 20) yra labai naudingi plaučių ventiliacijai.
- Aistringas bučinys, kuris statistiškai tęsiasi apie 90 sekundžių, skatina širdies plakimą, padidina pulsą ir hormonų kiekį kraujyje, o tai pasirodo, sutrumpina gyvenimą viena minute.
- Statistika teigia, kad vyras, kuris ryte prieš išeidamas į darbą, pabučiuoja savo partnerę, prailgina savo gyvenimą 5 metais.
- Atlikti tyrimai įrodė, kad tie, kurie dažnai ir su malonumu bučiuojasi, vidutiniškai gyvena aštuoneriais metais ilgiau už bučinių priešininkus.
Gyvenimas
- 1884 m. Krokuvoje mirė ponas Dzevulskis, santuokoje išgyvenęs per 20 metų. Po vyriškio mirties rastame jo dienoraštyje buvo visa garbaus pono bučinių su žmona statistika. Per pirmuosius santuokos metus jis pabučiavo žmoną 36500 kartų: vidutiniškai po 100 kartų per dieną.
Rekordai
- Daugiausiai bučinių – 127 – viename filme galima pamatyti 1927-ųjų „Don Žuane“.
- Ilgiausias bučinys kinematografijoje priklauso aktoriams Regis Tommey ir Jane Wyman, kurie 1941 metais filmavosi juostoje “You’re in the Army Now”. Bučinio trukmė – 3 minutės ir 5 sekundės.
- Ilgiausias bučinys po vandeniu truko 2 minutes ir 18 sekundžių.
- 1999 metais pora iš Tel Avivo bučiavosi 30 valandų 45 minutes. 2000-aisiais šį rekordą pagerinusi porelė bučiavosi 30 valandų 59 minutes ir 27 sekundes.
- 2005 metais amerikiečių pora James Belshaw ir Sophia Severin laimėjo ilgiausio bučinio konkursą. Jų bučinys tęsėsi 31 valandą 30 minučių ir 30 sekundžių.
- Ilgiausias bučinys užfiksuotas 1998 metais Niujorke truko 29 valandas. Jis įtrauktas į Gineso rekordų knygą.
- 2011 metais Tailande rekordas pagerintas. Septynios išsekusių įsimylėjėlių poros pasiekė naują ilgiausiai pasaulyje trukusio bučinio rekordą, išstovėję susiglaudę lūpomis ilgiau nei 32 valandų.
- Ekkachai ir Laksana Tiranarat pora bučiavosi 46 valandas 24 minutes ir 9 sekundes, bei daugiau nei 14 valandų pagerino ankstesnį rekordą.
Gyvūnai
- Bučiuojasi netgi šimpanzės. Paprastosios šimpanzės bučiuojasi pravėrusios burną, bet be liežuvių.
- Mažosios šimpanzės, protingiausios iš primatų, bučiuojasi su liežuviais. Iš visų gyvūnų, šimpanzių bučiniai yra labiausiai panašūs į žmogaus bučinius.
- Taip pat bučiuojasi į lūpas ir šunys bei arkliai.
Istorija
- Keturiuose Vedų sanskrito tekstuose (1500 m. pr. m. e.) randamas pirmasis bučinio paminėjimas rašytiniame šaltinyje.
- Romėnai sukūrė tris bučinio kategorijas: „Osculum“, arba bučinys į skruostą; „Basium“, arba bučinys į lūpas; ir „Savolium“, gilus bučinys.
- Senovės egiptiečiai bučiuodavosi nosimis. Eskimai, Polinezijos, Malaizijos gyventojai iki šiol bučiuojasi būtent taip.
- Senovės Egipte apie bučinius nieko nebuvo žinoma. Gali būti, kad garsioji Kleopatra, vyrų širdžių užkariautoja, niekada nėra iš tiesų pasibučiavusi. Nebent, Cezaris ją to išmokė…
- Viduramžiais Italijoje vyras, pabučiavęs merginą viešumoje, turėjo būtinai ją vesti. Neapolio mieste įstatymai buvo dar griežtesni: pasibučiavus prie žmonių gatvėje, galima buvo supūti kalėjime, arba ir visai netekti galvos, jei bučinį matė aukščiausio rango dvasininkijos atstovai.
- Terminas „prancūziškas bučinys“ anglų kalboje pasirodė apie 1923-tuosius metus kaip užgauli užuomina prancūzų kultūros atžvilgiu. Buvo manoma, kad prancūzai apsėsti minčių apie seksą. Prancūzijoje tai vadinama bučiniu su liežuviu arba sielų bučiniu, nes, jei bučiuojamasi teisingai, susilieja dvi sielos. Keliose senovinėse kultūrose manyta, kad bučinys burna į burną sulieja dviejų mylimųjų sielas.
- 1979 m. David Bowie išrado „lipografą“, kuris gali nuimti lūpų atspaudą, kuris identifikuoja žmogaus asmenybę. JAV buvo surengtas garsenybių „lipogramų“ aukcionas. Visos surinktos jame lėšos (16 tūkst. dolerių) paaukotos Pagalbos vaikams fondui. Micko Jaggerio lūpų atspaudas buvo parduotas už 1600 dolerių! Deja, „lipografas“ taip ir nebuvo pritaikytas kriminalistų darbe.
- Bostone (JAV) atidaryta speciali mokykla, kuri per trumpą laiką išmoko “pabučiavimo meistriškumo”. Nors už mokslą reikia brangiai mokėti, vis dėlto į mokyklą susirenka apie 1200 “studentų”. Baigę kursą studentai atlieka 7 dienų praktiką.
Tradicijos
- Pirmykščiai žmonės manė, jog bučiuojantis kitam žmogui perduodama tam tikra jėga arba atiduodama sielos dalis.
- Afrikos genčių žmonės savo vadui pagarbą parodo bučiuodami žemę, kuria šis vaikšto.
- Kai kurios Afrikos ar Azijos tautose bučiavimasis nėra priimtinas.
- Romėnai sveikindamiesi pabučiuodavo vienas kito akis. Tai visiška priešingybė rusiškai tradicijai – rusai taip elgiasi atsisveikindami su žmogum.
- Senovės Anglijoje egzistavo toks paprotys: mugėje, miesto šventėje, moterys galėdavo pasiūlyti atsikąsti obuolio tam, su kuriuo norėdavo pasibučiuoti. Tačiau prieš tai jos įsmeigdavo į obuolį gvazdikėlį. Vyras turėdavo išsiimti gvazdikėlį, jį gerai sukramtyti, o po to pabučiuoti moterį. Ir neturėjo teisės atsisakyti!
- Japonijoje nepadoru bučiuotis prie liudininkų. Todėl japonų kurtuose filmuose taip retai matome pasibučiavimų. Tai, kas visame pasaulyje vadinama „japonišku bučiniu“, atrodo taip: atsistokite su partneriu vienas prieš kitą maždaug per 1 žingsnio atstumą. Atkiškite lūpas ir palinkite į priekį, palieskite partnerio lūpas. Bet burnos nepraverkite!
Įstatymai
- JAV Konektikuto valstijos Hartfordo mieste laikoma nusikaltimu, jei vyras bučiuoja žmoną sekmadienį.
- Ajovos valstijos Cedaro Rapido mieste baudžiama už nepažįstamų žmonių bučiavimą.
- JAV Indianos valstijoje egzistuoja įstatymas, draudžiantis ūsuotiems vyriškiams bučiuoti žmogiškas būtybes.
- 1930-1968 metais Amerikoje galiojęs įstatymas draudė filmuose bučiuotis gulint, poros turėdavo arba stovėti, arba sėdėti. Jei bučiuojamasi sėdint ant lovos, bent vieno iš partnerių koja turėjo siekti žemę.
Holivudas
- Holivudo aktorė Julianne Moore kartą yra pasakiusi, kad filmuojantis, daug maloniau bučiuotis su moterimis aktorėmis, nei su vyrais aktoriais, nes pastarieji nekaip kvepia. “O moterys visada kvepia ir yra tokios minkštutės!
- Seksualioji aktorė Angelina Jolie yra ta, kurią (statistikos duomenimis) pabučiuoti trokšta didžioji dauguma amerikiečių vyrų. Amerikietės svajoja apie Brado Pitto bučinį.