Didelis sutuoktinių amžiaus skirtumas – pavojingas?
Kas skirtingų kartų atstovus nuveda prie altoriaus? Jiedu tikina, kad – meilė. Žmonės kalba, jog vyresniam vyrui rūpėjo tik seksas, o jauna žmona gviešėsi pinigų… O gal didelis sutuoktinių amžiaus skirtumas viso labo suteikia laimingai poros sąjungai pikantiškumo? Smalsu, ar tik ne per aštrus šis prieskonis?
Tik seksas ir pinigai?
Daugelis psichologų sutaria, kad optimalus sutuoktinių amžiaus skirtumas yra 3-5-eri metai, kai vyras, beje, vyresnis. Tai jokia patriarchalinė atgyvena, užtikrinanti vyro viršenybę šeimoje: tiesiog stiprioji lytis psichologiškai subręsta maždaug 3-5-eriais metais vėliau ir lėčiau socializuojasi nei silpnoji. Kai sutuoktinių amžiaus skirtumas yra būtent toks, sakome, kad tai – bendraamžių pora.
Nelygi amžiaus požiūriu santuoka laikoma tuo atveju, kai sutuoktiniai jau yra skirtingų kartų atstovai, t. y. kai amžiaus skirtumas – 12 ir daugiau metų. Kas gi suvedė šiuos žmones ir nuvedė prie altoriaus? Jiedu, žinoma, tikins, kad – meilė. Tačiau kiti paprastai kuždasi apie seksą ir pinigus. Jaunų piranijų, puolančių ant seno pinigų maišo, kaip ir suvaikėjusių milijonierių, perkančių jaunutę žmoną slaugę, visad buvo ir bus. Nekalbėsime apie vedybas iš išskaičiavimo, kai tuokiamasi dėl reklamos, politinių, turtinių ar kitokių merkantilinių motyvų. Tai fiktyvios santuokos, jos subyra savaime ir sukelia tik nešvarių apkalbų bangą. Tik gal ne visos nelygios santuokos yra tokios?
„Amžiaus žirklės” kerpa seksą
Kalbant apie nelygią amžiaus požiūriu santuoką, svarbus aspektas yra seksas. Ypač turima galvoje, kaip skirtingai, metams bėgant, kinta vyro ir moters seksualumas.
17-20 metų jaunuolis yra hiperseksualus ir puola ant visko, kas moteriškai aptaku bei kruta. O štai jo bendraamžei reikia ilgų romantiškų preliudijų, gėlių, šampano, mėnesienos… Seksas su ja karštakošiui žada daugiau problemų nei malonumo. Yra toks anekdotas apie du aštuoniolikmečius: „Seni, nejau vakar po šokių nepermiegojai su ta ryža pana!?” „Atšokau, kai paklausė: „Tai pas tave ar pas mane?” Pernelyg problemiška pana… “
Metams bėgant, vyro šėlas rimsta, mat jo organizme mažėja testosterono. Šis trūkumas, deja, tampa matomas: retėja plaukai, ima šviesti plikė, atsikiša pilvas, nuknemba nosis ir dar kai kas… Laimei, apie susilpnėjusią erekciją žino tik žmona. Kitaip yra su moters seksualumu: šis auga iš lėto, o viršūnę pasiekia maždaug 38-aisiais jos gyvenimo metais – būtent tada, kai vyro su lytimi ir seksu susijusių jausmų kreivė ima leistis… Apmaudu?
Seksologai tai vadina amžiaus žirklėmis. Žmona vyro nebeužveda, šis jos nebepatenkina… Bendraamžių santuoka patiria jausmų atšalimą, priskiriamą vidutinio amžiaus krizei. Darnios, daug metų kartu išgyvenusios keturiasdešimtmečių poros ima skirtis ir… vėl ieško poros, tik šįkart – jau nelygiai amžiaus požiūriu sąjungai sudaryti. Kodėl?
Keturiasdešimtmetis ima dairytis į mokinukes: net sumenkus pajėgumui, jo domėjimasis seksu nesumažėja. Išblėsus vyriškam žavesiui, naudojamas kitoks masalas: prabrangus automobilis, vakarienė restorane, galantiškumas, gražbylystė… Reiklios brandžios bendraamžės tuo nesugundysi (ir neverta: vilkui būdingas šios apetitas lovoje kelia baimę), bet nepatyrusiai panelei apžavėti to pakaks.
Keturiasdešimtmečio lytinis potraukis stiprumu prilygsta dvidešimtmetės lytiniam potraukiui. Jis jau – ne sekso automatas, o galantiškas kavalierius, vertinantis erotiką. Beje, panelę lytiniai santykiai irgi domina netiesiogiai – kaip meilės santykių dalis. Laimingas sutapimas? Taip gamta, o šiai rūpi ne moralė, bet rūšies išlikimas, suformuoja derinuką ir stumia jį prie altoriaus, kad paskutinį kartą įmestų į „reprodukcijos krepšį”.
Bet kaip beširdė jauniklė gali elgtis taip, kad brandi ir dar vaisinga senoji sutuoktinė liktų viena ašarų lieti?
Nesijaudinkit, apie viską pagalvota. Ir apie pamestą žmoną! Balzakiško amžiaus damos seksualinį apetitą atitinka aštuoniolikmečio eržilo veržlumas. O šį savo ruožtu masina brandi aistringa moteris: ši nesilaužo ir žino, ko nori… Trauka abipusė, vėl suplanuota nenaudėlės gamtos, ir šiai nė motais, ką kaimynai pamanys. Tai paskutinė jos pastanga įstumti dar vaisingą moterį į nuvažiuojantį motinystės traukinį, ir jaunas mašinistas čia patikimesnis už seną. Tik va, visuomenės akimis, tai, kas leidžiama vyrui, moteriai yra smerktina.
Dukrelės ir tėvelio santuoka
Ir vis dėlto ne seksas yra pagrindinis nelygių vedybų variklis! Žmonės linkę pervertinti lytinių santykių galią: įsivaizduojame, kad kiti seksualesni nei mes ir patiria didesnį malonumą, o bulvarinė spauda savanaudiškai kursto šį įgimtą polinkį lyginti save su kitais, pavydėti bei smalsauti. Svarbiau, kad nelygi santuoka tenkina psichologinius poros poreikius. Jauna moteris iš tikrųjų ieško ne vyro, o tėvo. Todėl jai nekliūva išrinktojo amžius, o tauriai žilstelėję smilkiniai, raukšlėta kakta ir drūtas stotas netgi patrauklūs. Jaunas vyrukas tuokiasi su į motinas tinkančia nuotaka, nes jam ir reikia mamos… Amerikiečių psichoanalizės autoritetas Otto F. Kernbergas neabejoja, kad tokia pseudoincestinė jaunos moters meilė senyvam vyriškiui, kaip ir jaunuolio – daug vyresnei moteriai, yra neginčytinas įrodymas, kad šie žmonės turi ne tik seksualinių, bet ir psichologinių sutrikimų, todėl jiems reikalinga ilgai trunkanti psichoanalizė.
Psichoanalitikai, tie giliai kapstantys tyleniai, aiškina, kad vaiko ir tėvų ryšys yra toks svarbus, kad veikia visus kitus individo santykius. Žmogus, nepažinęs tėvo (motinos) ar nepatyręs jo (jos) meilės, žūtbūt siekia gauti tai kaip kompensaciją iš kito asmens. Šiam „žalos atlyginimui” netaikomas senaties terminas. Taigi į pseudoincestinį ryšį su daug vyresniu vyru linksta be tėvo augusios, jo meilės nepažinusios merginos. Tokioms būdinga idealizuoti nepažintą gimdytoją, todėl jos ir susižavi nusipelniusiu artistu, pliktelėjusiu filosofu, įtakingu magnatu… Anot psichoanalitikų, surogatinio „tėvelio” paieškos liudija tam tikrą asmenybės raidos sutrikimą (šis išlenda ne tik meilės, bet ir kitose gyvenimo srityse). Toks asmuo nepajėgus užmegzti lygiaverčių santykių, susidurti su neiškreiptu savo atspindžiu sau lygaus partnerio akyse.
Slapti vyrų motyvai
Jauna žmona senyvam vyrui prideda „svorio” – tai tarsi viešas jo lytinio pajėgumo patvirtinimas, ypač jei pora susilaukia vaiko. Jeigu jis ir pajuokiamas, tai iš pavydo: juk ne kiekvienam bendraamžiui pavyksta prisivilioti jauną gražuolę.
Tokie vyrai paprastai turi iširusios santuokos su bendraamže patirties. Argumentai, kad ši išsikvėpė, kad „sena” žmona tapo nebeįdomi, dažnai slepia faktą, kad sutuoktiniui pristingo užsispyrimo bei išminties įveikti vidutinio amžiaus krizę. Taip jau tie vyrai sutverti: kad krutėtų, turime juos nuolat įkvėpti, kaitinti, žavėti, stumti… Jų vidaus degimo variklį užveda moters kojytė. Tačiau šalia esanti stipri, brandi dailiosios lyties atstovė kelia grėsmę vyro savivertei, o ši senstant vis menksta. Vedybos su jauna fėja – dopingas vyriškumui. Kuo menkesnė šios seksualinė patirtis, tuo geriau: negalės lyginti jo su kitais! Be to, iš gyvenimo patirties neturinčios jaunuolės vyriškis tarsi koks Pigmalionas gali nusilipdyti kokią tik nori žmoną.
Tas nenaudėlis Laikas
Kiekviena santuoka ilgainiui patiria išbandymų, tačiau jei visa ta įveikiama, laikas tampa poros sąjungininku: kartu perėję ugnį ir vandenį, sutuoktiniai brangina vienas kitą labiau nei bet kada ir sensta susikibę už rankų. Nelygiai santuokai laikas tampa priešu. Juk, vienam sutuoktiniui vos pražydus, kitas neišvengiamai sensta, silpsta, galbūt net ir suvaikėja… Dukrelė užauga, palieka tėvo namus, ir ačiū Dievui. O ką daryti pagaliau užaugusiai žmonai? Ši ima bodėtis sutuoktiniu – irzliu, prostatos kamuojamu seniu su dirbtiniais dantimis… Ir jei ji nepajėgia to priimti, iš džiugios nimfos tampa nepatenkinta furija su ankstyva skriaudos raukšle tarpuakyje.
Pirmieji pavojaus ženklai, kad poros sąjunga tuoj grius, – trūkinėjantis ryšys, atviro pokalbio vengimas, laisvalaikio leidimas su bendraamžiais už šeimos ribų.
Smegduobių išvengti pavyksta tiems, kurie, prieš įsiveldami į intymius santykius, ilgiau svarstė ir geriau pažino savo antrąją pusę. Jums pavyks išsaugoti santuoką, jei ne aklai kliausitės fortūna, o kasdien gaivinsite artumą ir prilaikysite vienas kitą, kad nepaslystumėt.
Nelygios santuokos privalumai
Kai kurie seksologai kategoriškai nesutinka, kad iš nelygių vedybų nieko gera nelauk. Ir tikina, kad tokia santuoka – sėkmingesnė už įteisintą bendraamžių kovą, kurio viršus.
Antrasis kvėpavimas
Seksas vyrui yra labai svarbu, todėl senstant gęstantis geismas jam kelia tikrą paniką ir net minčių nusižudyti. Priešingai nei moteriai: ši be sekso neišprotės. Jaunos žmonos dėka senstantis sutuoktinis vėl pasijunta geidžiamas, svarbus, galingas ir dažnai nuveikia daugiau nei jaunas ir sveikas… Na, jei ir ne daugiau, vis tiek yra geriau, kai pusamžiai vyrai, užuot gėrę ir žudęsi, išdidūs stumdo kūdikio vežimėlį.
Nauda kultūrai
Silpstant vyro lytiniam pajėgumui, bunda erotika, o ši, pasirodo, – kultūros pagrindas. Vėlyvos meilės įkvėpti, rašytojai parašė brandžiausias savo knygas, kompozitoriai sukūrė nuostabiausius kūrinius, verslininkai uždirbo paskutinį savo milijoną ir pan. O jaunas jų žmonas bei mūzas įamžino istorija… Tapusios našlėmis, šios gali rūpintis mylimo vyro palikimu ir steigti jo vardo labdaros fondus.
Gulbės giesmė
Nelygi santuoka patraukli tuo, kuo ir graudi: paprastai neilgai trunka… Galbūt tik trejus metus – tiek pat kiek meilė. Sutuoktiniai nespėja atšalti, įkyrėti, ir išskiria juos dažniausiai ne kita moteris, o… mirtis. Tik žmogus juk apie ją negalvoja! Gyvena taip, lyg būtų amžinas, ir kovoja, vargšas, su savo biologija, o pasiduodamas jai, tampa amoralus, bet… laimingas.
Neištikimybės rizika
„Didelis sutuoktinių amžiaus skirtumas santuokai pavojingas pats savaime, nes gali tapti neištikimybės priežastimi”, – tvirtina Ruth Houston, vienos skaitomiausių knygų „Ar jis apgaudinėja jus?” autorė. Anot šios neištikimybės ekspertės, juo daugiau metų skiria sutuoktinius, tuo didesnė neištikimybės grėsmė, ir nesvarbu, kuris iš jų vyresnis. R. Houston savo teiginius ne iš piršto laužia, o grindžia trimis argumentais.
Štai trys povandeniniai akmenys, ant kurių netyčia paslydę galite čiūžtelėti kairėn.
Seksualinių reikmių pokyčiai. Iš pradžių džiaugėtės puikiu seksu, tačiau ilgainiui lovos reikalai ėmė šlyti… Bręstančios jaunos žmonos seksualumas paprastai stiprėja, o senstančio vyro pajėgumas krinta. Vyresnės žmonos ir jaunesnio vyro atveju jo libido vis dar stiprus, o štai moteris artėja menopauzės link, jos seksualinis žavesys blėsta… Taigi jaunesnis aktyvesnis sutuoktinis pasitenkinimo gali ieškoti už santuokos ribų.
Kartų konfliktas. Provokuojantys drabužiai, išlaidavimas, prastas muzikinis skonis… Dėl to jus anksčiau bardavo tėtis ir mama, o dabar… vyras! Skaudu, bet nieko nuostabaus – juk esate skirtingų kartų atstovai, o šios viena kitos geriausiu atveju nesupranta… Jis dievina Elvį Presley, o jums nuo rokenrolo norisi vemti. Jo supratimas apie madą – prieštvaninis, o sentimentai kažkokiems gazuoto vandens automatams jus erzina, nes gimėte tada, kai šie jau buvo išnykę. Atsivedusi vyrą į bendraamžių vakarėlį, jausitės nejaukiai, o jis nuobodžiaus. Sutuoktinio bičiulių kompanijoje pasijusite svetima išgirdusi sakant: „Tas dabartinis jaunimas…” arba „O va mūsų laikais…” Kartų konfliktas pats savaime neskatina būti neištikimam, tačiau santuokai pavojingi tampa… bendraamžiai, kurių niekada nelaikėte pavojingais: vaikystės bičiulis ar sutuoktinio mokslo draugė netyčia gali jus išskirti. Juk žmogus ilgisi supratimo, o nuo jo iki sekso kartais – tik vienas žingsnis… Paradoksas: didelis amžiaus skirtumas meilei – ne kliūtis, tačiau neištikimybei – rimta priežastis!