„Abonentas“ sugrįžo
|

„Abonentas“ sugrįžo

Vos Aukščiausiasis teismas paskelbė, kad negali pasiųsti į kalėjimą „abonento” Artūro Zuoko, nes Generalinė prokuratūra nepasirūpino, kad jam būtų atimta Seimo nario teisinė neliečiamybė, ir po kelių dienų A.Zuokas sugrįžo valdyti Vilniaus. Beje, įdomi detalė, kad nors Generalinė prokuratūra pasirūpino, kad teisinė neliečiamybė būtų atimta Seimo nariams „darbiečiams” V.Uspaskich ir Gabšiui, tačiau padaryti tą pačią procedūrą A.Zuokui pamiršo. Ar tai atsitiktinis veiksmas, nors „abonento” byla tampoma po Vilniaus teismus jau daugiau nei penkerius metus, ir LL šaltinių duomenimis, kiekviename teismo hierarchijos lygyje atsakovams kainuoja šimtus tūkstančių litų. Juk ko vertas vien 1-os apylinkės teismo teisėjo Olego Zaicevo išteisinamasis nuosprendis. Dar 2005 m. teisėjas O.Zaicevas nutarė, kad visi kaltinamieji (A.Zuokas ir visi „Rubicon group” vadovai) nepadarė nusikalstamų veikų, turinčių nusikaltimų požymius. Ar generalinis prokuroras A.Valantinas toks idiotas, kad skundė Aukščiausiajam teismui A.Zuoką, tačiau pamiršo panaikinti jam teisinę neliečiamybę? Vargu bau, tuo labiau, kad iškarto po šio sprendimo Generalinė prokuratūra paskelbė, kad “A.Zuoko byloje padėtas taškas”.

Ar Abonentas žinotų, ką veikti Kaune?
|

Ar Abonentas žinotų, ką veikti Kaune?

Gera iniciatyva atėjo į laikraštį: konkursas “Idėja Kaunui”. Nuolat gausu įdomybių, siūlomų pačių miesto gyventojų. Ir paskaityt pravartu, ir pats gali prisijungti su savo “negatyvais” ir “pozityvais” (komentaruose reikalaujantys miestą aprašinėti vien pozityviai, nepagalvoja, jog taip jis amžinai ir liktų šiandieninio pozityvumo, todėl kritika konstruktyvesnė nei pagyros). Neteko girdėti, kad tokie konkursai būtų skelbiami Vilniuje, panašu, kad ten idėjas miestui sėkmingiau įgyvendina tie, kuriems tai ir priklauso, tad nėra poreikio kreiptis į visuomenę pagalbos. Bet tegu ir visuomenė pagalvoja, pilietiškumo bus daugiau, kaip ir idėjų, gal neliksiančių dūlėti ant popieriaus. Visokių idėjų Kaune pamatysi. Nuo medinės skrybėlės Kazimiero mugėje, iki pasiūlymų pirkti gatvių duobes. Gal tom skrybėlėm tas duobes uždenkim, kad gražiau atrodytų? Bet ką čia grožis, greit imsim viską deginti, net dzūkai grybų likučius čia veš, o suvalkiečiai vyšnių kauliukus. Idėja, kad bus sukūrentas visas Lapių sąvartynas, atrodo labai ambicingai, tik pats jo pergabenimas užmena mįslių. Be to, vargu ar Kaunas nesiplės šiukšliakrosnės kryptimi, jau ir taip iki pat tos vietos išsiplėtęs. Kai papūs vėjas iš ten “Urmo” bazės link, visi užuosim, kokio pobūdžio šiukšlės liepsnoja. Tikriausiai tai nebus savivaldybės posėdžių protokolai, net ir tie, kuriuose patvirtinamas Kauno šiukšlių kelias į Kauno dangų. Pati savivaldybė vėl dairosi pastato, į kurį galėtų susibėgti iš dabar užimamų pakampių.

Fluxus menininko Artūro Zuoko kūrybinės veiklos apžvalga
|

Fluxus menininko Artūro Zuoko kūrybinės veiklos apžvalga

Artūras Zuokas – 7-ame XX a. dešimtmetyje susikūrusio tarptautinio menininkų judėjimo Fluxus įdėjų propaguotojas ir tęsėjas. Menininkas savo kūryboje daug eksperimentuoja įvariomis išraiškos priemonėmis, ieško galimybių sujungti skirtingas disciplinas, siekia atsitiktinumo, nuotykio, pokšto. Menininkas savitai ir įdomiai interpretuoja vienus pagrindinių Fluxus principų atmesti heroizmą, su menu siejamą verslą, priešinimąsi komercializmui ir instituciniam menui. Savo darbuose Zuokas dažnai naudojasi ,,pasidaryk pats” (angl. d.i.y) principais. Žaismingais ir ironiškais darbais Artūras Zuokas išsiskiria iš kitų Lietuvos menininkų neįprastu vitališkumu. Jam būdingi plataus turinio daugiasluoksniški kūriniai, išsiskirantys savo forma bei santykiu su kūrinio suvokėju. Kūrėjo darbuose subtiliai nagrinėjamos visuomenei ir postmoderniam menui aktualios korupcijos, spekuliacijos, melo, žmogaus teisių, humanizmo temos. Zuokas atsakingai tiria lokalius aplinkos suvokimo procesus, universaliai vartojamus reiškinius vizualizuodamas pačia akivaizdžiausia, todėl niekuomet nematoma briauna. Savo kūrybinę veiklą menininkas pradėjo XX a. dešimtame dešimtmetyje, kartu su kolegomis iš užsienio sukūręs dvi architektūrines instaliacijas. Pirmojoje instaliacijoje ,,United Colors of Benneton” (1994 m.) ryškėja menininko aistra kinui – instaliacija įkurdinta buvusio ,,Vilniaus” kino teatro patalpose.

Metų vagis – Artūras Zuokas
|

Metų vagis – Artūras Zuokas

Kiekvienais metais “Laisvo laikraščio” redakcija skelbdavo “metų kyšininkus”, tačiau šiais metais nutarėme paskirti kitą nominaciją – “metų vagies”. Šio titulo, be jokios abejonės, 2005 m. labiausiai nusipelnė Vilniaus meras Arūras Zuokas, arba garsusis “abonentas”, kuriam “Rubicon group” sumokėjo kelis milijonus litų kyšių. Nors šiandien jau niekas neabejoja, kad „Rubicon group“ už jai palankius sprendimus mokėjo „abonentui“, arba A.Zuokui, milijonus litų per pastaruosius kelis metus, tačiau net ir pagautas kyšininkas toliau kalba apie savo „vertybes“ ir „moralę“, ir toliau vagia iš vilniečių. Mat Žirmūnuose, šalia Neries ir Valakampių tilto 9 hektarų teritorijoje esančiame parke greitai turėtų prasidėti statybos – remdamasi dar 1993 m. premjero Adolfo Šleževičiaus pasirašytu potvarkiu, Lietuvos beisbolininkų asociacija, padedama Vilniaus mero Artūro Zuoko, pradės čia stadiono bei gyvenamųjų namų komplekso statybą. Pagal projektą šioje vietoje numatytas sporto aikštynas, beisbolo mokykla, viešbutis, aštuoni gyvenamieji namai, kurie projekte įvardinti kaip sportininkų bendrabučiai, nors pagal projektą jie labiau primena dviejų – trijų aukštų kotedžus. Pastatyti ant Neries upės kranto, su vaizdu į Valakampių miškų pusę jie būtų “bendrabučių” savininkams atnešę milijoninius pelnus.

Užupis dūsta nuo Artūro Zuoko
|

Užupis dūsta nuo Artūro Zuoko

Vilnietis architektas A.Vaitulevičius su savo kaimynais jau keli mėnesiai negali tęsti gyvenamojo namo Užupio g. 26 statybos – Vilniaus apskrities administracijos reikalavimu teismas sustabdė statybas, kol baigsis ginčo nagrinėjimas. A.Vaitulevičius įsitikinęs, kad statybos įstrigo dėl vienos priežasties – dėl savo garsiojo kaimyno Artūro Zuoko, gyvenančio Užupio g. 30, bandymų kaišioti pagalius į ratus Užupio bendruomenei, kurios interesus A.Zuokas visada pabrėžia ginantis. Dar 1999 m. A.Vaitulevičius ir jo kaimynai, gyvenantys Užupio g. 24, pradėjo gyvenamojo namo projekto savo namo kieme rengimą. “Viskas buvo vykdoma pagal tuo metu galiojusius įstatymus, aš pats rengiau šį projektą, – LL pasakojo pats A.Vaitulevičius, – projektas buvo ne kartą keičiamas, galiausiai gavome iš visų paminklosauginių instancijų leidimus statyti. Kai pradėjome derinti šį projektą su Vilniaus savivaldybe, prasidėjo bėdos. Paskutiniai mūsų projekto derinimai su savivaldybe vyko tuo metu, kai A.Zuokas vaikė tą vargšą V.Drėmą (kalbama apie 2003 m. vasarą vykusius Vilniaus mero rinkimus – A.D.). Galiausiai, kai jau projektas buvo suderintas su visomis instancijomis, ir Vilniaus savivaldybė turėjo išduoti leidimą statybai, jis užstrigo pas patį A.Zuoką”.

Gedvydas Vainauskas jau “nurašė” Artūrą Zuoką
|

Gedvydas Vainauskas jau “nurašė” Artūrą Zuoką

Lietuviškos spaudos skaitytojai prieš porą savaičių buvo smarkiai nustebinti, kai paskaitė „Lietuvos ryte”, kad Vilniaus mero proteguojama “Rubicon group” siūliusi AB “Vakarų skirstomieji tinklai” (VST) “plauti” pinigus, perkant tariamas paslaugas, o vėliau tais pinigais dalintis su politikais. Taip buvo siūloma nustekenti VST, įrodyti, kad reikia didinti elektros energijos kainas, ir galų gale perimti dar ir kitą skirstomųjų tinklų monopolininkę – “Rytų skirstomuosius tinklus”. Toks pasiūlymas nuskambėjęs iš “Rubicon group”. Tai, kad ši bendrovė dešimtimis milijonų “plauna” Vilniaus savivaldybės pinigus, nieko naujo. “Laisvas laikraštis” nemažai rašė apie tai, kad Vilniaus šilumos tinklus (VŠT) išsinuomavusi “Rubicon group” gauna po 10 proc. nuo kiekvieno VŠT sandėrio. Kadangi VŠT metinė apyvarta – daugiau nei 300 mln. litų, tai A.Zuoko draugai iš “Rubicon group” gauna po 30 mln. litų kasmet už nieką. Panašu, kad lygiai pagal tokį pat modelį “Rubicon group” vadovas Andrius Janukonis pasiūlė pasiplėšikauti ir VST savininkams – garsiosios “Vilniaus prekybos” šeimoms. Keista, kad pastarieji nesutiko, tačiau ėmėsi “demaskuoti” neskaidrią “Rubicon group” veiklą. Turint omenyje, kad čia susidūrė dvi išgarsėjusių didelių aferistų grupės, nekeista, kad “Lietuvos rytas” stojo galingesnių ir turtingesnių pusėje. Šiuo atveju tai buvo “Vilniaus prekybos” savininkai, išgarsėję susigrąžindami apie 60 mln. litų PVM per specialiai įsteigtą invalidų įmonę.

A.Zuoko proteguojama „Dalkia“ plauna vilniečių pinigus
|

A.Zuoko proteguojama „Dalkia“ plauna vilniečių pinigus

Kaip jau rašė „Laisvas laikraštis“, didžiausia grėsmė Vilniaus miestui yra A.Zuoko prastumta Vilniaus šilumos tinklų nuomos sutartis neva Prancūzijos bendrovei “Dalkia” bei jos dukterinei firmai “Vilniaus Energija”. Dar prieš dvejus metus Valstybės kontrolė įspėjo, kad A.Zuoko stumiama nuomos sutartis gali atsiliepti Vilniaus miestui jos viso šilumos ūkio perdavimu į privačias rankas. Mat pagal sutartį “Vilniaus Energija” per 15 metų turi investuoti Vilniuje beveik 500 mln. litų į šilumos tinklų modernizavimą. Po to šilumos tinklai turės “atpirkti” šias investicijas. Žinoma, šilumos tinklai to padaryti gali ir nesugebėti, ir liks skolingi savo “nuomininkui” milijonus litų. Tuomet, matyt, “Vilniaus Energija” sutiks už skolas perimti visą arba didžiąją dalį Vilniaus šilumos ūkio. “Pagal patvirtintas sąlygas nuomininkas investuos 565,957 mln. litų, – dar 2002 m. buvo rašoma Valstybės kontrolės ataskaitoje apie Vilniaus savivaldybės sutartį su “Dalkia”, – “Vilniaus šilumos tinklai” turės nupirkti modernizuotą, atnaujintą ir naują ilgalaikį turtą, tačiau tikėtina, kad nuomos laikotarpio pabaigoje perkama investicijų suma nepadengs nuomos mokesčio sumos ir susidarys “Vilniaus šilumos tinklų” skola nuomininkui. Šiuo atveju tikėtina, kad minėtą skolą (ilgalaikio turto išpirkimą) turės padengti savivaldybė iš savo biudžeto lėšų, arba tai sudarys sąlygas nuomininkui perimti šilumos tinklų turtą savo nuosavybėn be privatizavimo procedūrų”.

Auksinis A.Zuoko verslas
|

Auksinis A.Zuoko verslas

Vilniaus mero pastangomis privačiai bendrovei, kuriai buvo suteikta teisė 60 hektarų žemės sostinėje “įrengti pramogų parką”, vėliau gauna teisę “neatlygintinai užstatymo teise naudotis 60,8 hektaro ploto žemės sklypu”. Pastačius pastatus, ta firma turės pirmumo teisę išsipirkti žemę po pastatais. Taip Vilniaus biudžetas praras mažiausiai 140 mln. litų, kuriuos būtų gavęs, pardavus šį sklypą už rinkos kainą. Kaip jau rašė “Laisvas laikraštis”, su Vilniaus miesto meru siejamai įmonei “Rubikon grupė” Vilniaus savivaldybė 99 metams išnuomavo 60,8 hektaro žemės sklypą tarp Ozo, Kalvarijų, Šiaurinės ir Geležinio Vilko gatvių. Oficialiai skelbiama, kad šis sklypas yra skirtas Vilniuje vandens parkui bei universaliai arenai įrengti, tačiau pats UAB “Ogmios Astra pramogų centras” (OAPC) direktorius Julius Dovidonis “Laisvam laikraščiui” pripažino, kad minėti objektai užims tik apie 15 hektarų žemės. Likusiems 45 hektarams žemės privati bendrovė OAPC gavo “užstatymo teisę” – kitaip tariant, ji savarankiškai užstatys tą žemės plotą, kurio rinkos kaina šiandien siekia ne mažiau kaip 140 mln. litų. “Laisvo laikraščio” šaltiniai teigia, kad “Rubikon” jau ieško investuotojų daliai žemės. Kodėl ši žemė nebuvo parduota viešame aukcione, o neatlygintinai perduota privačiai su A.Zuoku siejamai firmai?

Vilniaus mero pabėgimas sudavė smūgį šalies prestižui
|

Vilniaus mero pabėgimas sudavė smūgį šalies prestižui

Laikinasis prezidentas Artūras Paulauskas antradienį vėlai vakare pareiškė, jog teisėsaugos pareigūnų surengtas dokumentų poėmis kelių partijų būstinėse ir sostinės mero pabėgimas iš šalies sudavė “didelį smūgį šalies įvaizdžiui ir prestižui”. “Pabėgo didžiausio miesto meras, partijų būstinėse – kratos, politikams mestas šešėlis: tokia žinia nueis į pasaulį”, – piktinosi laikinasis prezidentas. A.Paulausko teigimu, Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) jau kelerius metus vykdė tyrimą dėl politikų finansavimo, bet neaišku, kodėl dokumentų poėmiai buvo padaryti likus kelioms dienoms iki rinkimų. STT agentai antradienį surengė dokumentų poėmį kandidatą į prezidentus Valdą Adamkų remiančių Liberalų ir centro sąjungos bei Naujosios sąjungos partijų būstinėse, taip pat finansinius dokumentus paprašytos pateikti Lietuvos socialdemokratų partija ir Tėvynės sąjunga.

Kas sieja A.Zuoką, „Rubikon“ ir „Lietuvos Rytą“?
|

Kas sieja A.Zuoką, „Rubikon“ ir „Lietuvos Rytą“?

V.Bieliauskas įsitikinęs, jog UAB “Lietuvos rytas” buvo įsteigta naudojant Lietuvos komunistinio jaunimo sąjungos ir Lietuvos komunistų partijos lėšas. “VL Vakaro žinios” jau rašė, jog tapęs UAB “Lietuvos rytas” akcininku, V.Bieliauskas niekaip negalėjo gauti jokios informacijos apie bendrovę. Jis kreipėsi į teismus, kurie dėl informacijos nepateikimo bendrovės valdybos pirmininką V.Strimaitį nubaudė 300 litų bauda. Nagrinėjant šią administracinę bylą, teismas iš Vilniaus miesto savivaldybės išreikalavo “UAB “Lietuvos rytas” steigimo dokumentus. Pasak V.Bieliausko, iš šių dokumentų paaiškėjo, jog UAB “Lietuvos rytas” buvo įsteigta naudojant Lietuvos komunistinio jaunimo sąjungos ir Lietuvos komunistų partijos lėšas. Jo nuomone, toks steigimas prieštarauja LR įstatymui “Dėl LKP (SSKP) ir buvusių komunistinių organizacijų turto paėmimo”. V.Bieliausko teigimu, pagal LKP CK Biuro 1990 05 26 d. posėdžio nutarimą ir LKJS CK 1990 05 29 d. Biuro nutarimo protokolą Nr. 9 aiškiai matyti, kad dienraštis “Lietuvos rytas” buvo steigiamas LKJS ir LKP lėšomis. 1990 05 29 d. LKJS Biuras nutarė “įsteigti masinės informacijos priemonių susivienijimą “Lietuvos ryto” bendrovę” ir tvirtinti jos Įstatus” bei “perduoti “Lietuvos ryto” dienraščio leidėjo teises “Lietuvos ryto” bendrovei”. Taip buvusi “Komjaunimo tiesa” tapo “Lietuvos rytu”. Šį nutarimą pasirašė tuometinis LKJS CK pirmasis sekretorius Alfonsas Macaitis, dabar tapęs Seimo nariu. Į “Lietuvos ryto” bendrovės tarybą ir steigiamąjį susirinkimą komjaunimas delegavo A.Macaitį, LKJS CK sekretorių Raimondą Šyvį (vis dar “Lietuvos ryto” akcininkas) bei LKJS CK reikalų valdytojo pavaduotoją Vidmantą Strimaitį (vienas didžiausių “Lietuvos ryto” akcininkų bei bendrovės direktorius). UAB “Lietuvos rytas” pradinius įnašus kaupė LKJS CK sąskaitoje. Bendrovės taryba, be kita ko, numatė, jog visos steigiamos UAB privilegijuotos akcijos būtų pasiūlytos pirmumo teise išpirkti LKJS Centro Komitetui. Šią operaciją palaimino LKP CK biuro, nutarimas, kurį pasirašė eksprezidentas, tuometinis LKP vadovas Algirdas Brazauskas, sutikęs su LKJS CK pasiūlymu “Lietuvos ryto” ir kitų laikraščių leidėjo teises perduoti LKJ CK. Pagal įstatymus, negaliojančiais nuo jų sudarymo momento pripažįstami visi sandoriai, pagal kuriuos TSKP (LKP), LKP, taip pat komjaunimo turtas buvo perduotas uždarosioms akcinėms bendrovėms, juridiniams arba fiziniams asmenims.