Naujas G.Šurkaus amplua – šaudymas iš patrankos runkeliais

Visų linksmų žmonių džiaugsmui, Nemunaičio oreivių klubas praneša, kad rugpjūčio 13 dieną ant Nemuno kranto vyks pirmasis šaudymo iš patrankų pasaulio čempionatas. Jo organizatorius ir vyriausiasis kanonierius oreivis Gintaras Šurkus jau pasigamino dvi runkeliais šaudančias acetileno dujų patrankas.

„Jei žmonėms linksma – reikia šaudyti patrankomis!”

„Buvau politikoje, o dabar grįžau į gyvenimą. Darau tai, ką ir iki šiol, – skraidau balionais, organizuoju šventes, varžybas, tik jau kiek kitaip, su didesniu užmoju”, – sako oreivis G.Šurkus, ne tik alytiškius šią vasarą pakviesiantis į keletą renginių Nemunaičio kaime.

Birželio viduryje, per Miesto dieną, Nemunaičio oreivių klubas organizuoja Lietuvos oro balionų čempionatą, kuriame jų dalyvaus trisdešimt.

Straipsniai 1 reklama

Po kelerių metų pertraukos šią vasarą Nemunaityje vėl vyks tarptautinis dailininkų pleneras, taip pat oro balionų varžybos laimėti Rusijos kosmonauto, šešių tarptautinių kosminių ekspedicijų nario, Nemunaičio oreivių klubo garbės nario Sergejaus Krikaliovo taurę. (Beje, pats kosmonautas, kuriam priklauso buvimo kosmose laiko rekordas, per varžybas žada viešėti Nemunaityje.)

Renginių kulminacija – pirmasis šaudymo iš patrankų pasaulio čempionatas.

„Įsitikinau, kad patrankos žmonėms teikia daug džiaugsmo, kurio mūsų gyvenime taip maža. Iššauni – visi šurmuliuoja, matuoja, kiek nuskrido runkelis, solidaus amžiaus žmonės džiaugiasi kaip vaikai! Jei visiems linksma, vadinasi, reikia šaudyti patrankomis”, – įsitikinęs oreivis.

Runkeliai skrieja per Nemuną

Idėja išlieti patranką G.Šurkus užsidegė prieš metus – kaimo turizmo sodyboje netoli Kauno dalyvavo oreivių šventėje, kur buvo iš patrankos šaudoma burokais. Grįžęs namo, nusprendė išlieti patranką.

Patrankos brėžinius oreivis padarė pagal nuotraukas, parsivežtas iš Kaliningrado. (Praėjusią vasarą Nemunaičio oreiviai dalyvavo šio miesto jubiliejaus renginiuose ir fotografavo autentiškas istorines patrankas iš Peterburgo atplaukusio Petro I laikų burlaivio denyje.) Nurodytų matmenų vamzdis buvo išlietas pagal užsakymą, o medinį patrankos lafetą Gintaras sukalė pats.

Iš pradžių planavęs šaudyti tik ypač iškilmingomis progomis (pavyzdžiui, varžybose pagerbti XIX a. į padangę oro balionu pirmą kartą pakilusius prancūzus brolius Mongolfjė ir pan.), po pirmųjų šūvių oreivis pajuto azartą – patranka šovė toliau, nei jis tikėjosi!

Šiuo metu G.Šurkaus sodyboje Nemunaityje galima pamatyti jau dvi runkeliais šaudančias acetileno patrankos: „piratų” ir „rekordinę”.

Pastarąją savininkas saugo čempionatui ir vadina slaptuoju ginklu – jos išsviestas burokas nesunkiai nuskrieja į kitą Nemuno pusę. (Tiesa, Napoleono laikų ginkluotės stiliaus „rekordinė” kol kas neturi lafeto – Gintaras neranda tinkamo dydžio ratų, svarsto: gal tiktų vežimo?..)

Alytiški! Ar jau pasigaminai patranką?

Oreivio skaičiavimu, patrankas Nemunaityje jau apžiūrėjo per aštuoniasdešimt žmonių. Aštuonetas iš šio būrio, taip pat keletas solidžių alytiškių, reagavo ypač entuziastingai – nusprendė pasigaminti patrankas. (Žinia, jų kraują kaitina ir galimybė dalyvauti pirmajame šaudymo iš patrankų pasaulio čempionate, šią vasarą vyksiančiame Nemunaičio kaime.)

Vyriausiasis kanonierius G.Šurkus tikisi varžybose susirungsiant penkiolika patrankų ir „berazumių” patrankininkų.

Šaudymo iš patrankų pasaulio čempionate galės dalyvauti visi norintieji ir atitinkantieji amžiaus (vyresni nei 18 metų) bei ginklo (runkeliais šaudančios karbido patrankos) cenzą. Starto mokestis – 50 litų. Sumokėję šią sumą, varžybų dalyviai bus aprūpinti karbidu ir runkeliais iki… 100-ojo kalibro. Didesni, anot G.Šurkaus, Dzūkijoje neauga. (Atrodo, ir mažesni Nemunaityje netrukus bus deficitas.)

Kanonieriai susirungs trijose rungtyse: šūvio į tolį (plyname lauke bus įrengtas sektorius, panašus į rutulio stūmimo), šūvio į taikinį (pripūstas savo amžių jau atgyvenęs oro balionas), pabūklo ir komandos originalumo.

Šaudymo iš patrankos pasaulio čempionui bus įteikta speciali įmonės „Metalo forma” išlieta taurė ir 1000 litų piniginis prizas. (Alytiški! Ar jau pasigaminai patranką? Juk pasaulio čempiono prizas gali ir svetur išvažiuoti!)

Atveš ir istorinių patrankų

Nors šaudymo iš patrankų čempionatas kol kas plačiai nereklamuojamas, garsas apie jį sklinda. Atvykti į Nemunaitį žada ir žinomas šios srities specialistas Kaune įsikūrusio Vytauto Didžiojo karo muziejaus Karybos istorijos skyriaus vedėjas Alvydas Pociūnas. (Galbūt atsiveš ir istorinių patrankų)

Į čempionato komisiją G.Šurkus norėtų pakviesti ir profesionalius kariškius.

Organizatoriaus netrikdo pastebėjimas, jog nekuklu vadintis pasaulio čempionatu: o gal kur nors kitame žemės krašte tokios varžybos jau vyksta?..

„Neseniai teko dalyvauti oro balionų varžybose Suomijoje, garsėjančioje keisčiausių rungčių, pavyzdžiui, žmonų nešiojimo, malkų krovimo ir panašių, čempionatais. Visi jie – pasauliniai. O kuo mes prastesni?!” – svarsto G.Šurkus.

Netrukus iš „tiekėjo” pargabentas, tinkamai nudrožtas runkelis žvaliai saliutavo per užšalusį Nemuną primindamas, kad pasižiūrėti smagios atrakcijos rugpjūčio 13 dieną į Nemunaitį oreiviai kviečia visus, dar nepraradusius gebėjimo džiaugtis gyvenimu ir žvelgti į jį su sveika ironija.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *