| | |

Pasaulis suvokia, kad rūkyti – nemadinga

Iki rugsėjo 21 d. visi Vilniaus gyventojai ir svečiai, apsilankę prekybos ir pramogų centre “Akropolis” (Ozo g. 25) turės puikią galimybę susipažinti su unikalia plakatų paroda “Ačiū, kad nerūkote”, inicijuota Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos (NTAKK). Parodos atidaryme dalyvavo Sveikatos apsaugos ministerijos sekretorius Romualdas Sabaliauskas, NTAKK prezidentas Aurelijus Veryga, kiti valstybinių institucijų ir visuomeninių organizacijų atstovai, neabejingi rūkymo keliamiems pavojams. Nuo 2007 m. sausio 1 d. Lietuvoje įsigalioja draudimas rūkyti baruose, restoranuose, kavinėse, diskotekose ir kitose žmonėms aptarnauti skirtose patalpose. Atidarydamas plakatų prieš rūkymą parodą ir sveikindamas jos dalyvius, Sveikatos apsaugos ministerijos sekretorius Romualdas Sabaliauskas pasidžiaugė, kad šis svarbus politinis sprendimas pasiektas aktyviai bendradarbiaujant įvairioms tarptautinėms ir nacionalinėms institucijoms bei organizacijoms. “Ši mūsų rūkymo prevencijos partnerių – Nacionalinės tabako ir alkoholio koalicijos – organizuota paroda yra ypač aktuali šiandien. XXI amžiaus pasaulis jau pradeda suvokti, kad rūkyti yra nemadinga. Mes siekiame, kad ir mūsų šalies gyventojai, o ypač – jaunimas, pasirinktų sveikatą. Mes dėkojame visiems tabako kontrolės politikos bendražygiams ir visiems, nepanorusiems tapti žalingo įpročio vergais, ir nuoširdžiai tariame: “Ačiū, kad nerūkote!”

| | |

Milijonas europiečių ieško pagalbos rūkymo prevencijos tinklalapyje

Prieš metus startavusiame tinklalapyje www.help-eu.com jau naršė milijonas lankytojų. Rūkymo prevencijai skirti interneto vartai pradėjo veikti 2005-ųjų metų birželį. Šio tinklalapio tikslas– teikti objektyvią ir tikrą informaciją Europos Sąjungos piliečiams. Jame pateikiamos nuorodos organizacijų, galinčių padėti žmonėms mesti rūkyti arba atsispirti nuo pagundos pradėti. Tinklalapio lankytojai taip pat supažindinami su naujausiais ES šalių įvykiais ir projektais. Visa tai pateikiama 20 kalbų. Populiariausia tinklalapio dalis– “Testas”, kuriuo galima pasitikrinti priklausomybės nuo rūkymo laipsnį. Po testo lankytojai daugiausia domisi skyriais “Noriu mesti”, “Patarimai” ir “Reikia pagalbos”. Susidomėjimą tinklalapiu lėmė aktyvi komunikacija televizijoje ir spaudoje, informacinių lapelių, atvirlaiškių platinimas, be to, mielos smulkmenos su kampanijos rekvizitais: apyrankės, kurių jau išdalinta 1,25 mln. vienetų, marškinėliai (30 tūkst.), lankstomi pieštukai (150 tūkst.) bei kuprinės. Apie kampaniją “HELP” – Europos komisijos inicijuojama kampanija už gyvenimą be tabako “HELP” skatina žmones nepradėti ar liautis rūkyti visose 25 ES šalyse. Kampanija daugiausia orientuota į jaunus žmones arba tuos, kurie dirba tarp jaunų žmonių; tikslinę grupę sudaro tiek rūkaliai, tiek nerūkantys. Itin didelis dėmesys kreipiamas į 15-18 metų amžiaus paauglius bei suagusiuosius iki 30 metų.

| | |

Daugelyje kavinių, restoranų ir barų jau dabar nebeleidžiama rūkyti

Seimui nusprendus nuo 2007 m. sausio 1 d. uždrausti rūkyti viešojo maitinimo įstaigose, daugelyje kavinių, restoranų, barų jau dabar nebeleidžiama rūkyti. Pagal Tabako kontrolės įstatymą, restoranuose, kavinėse, baruose ir kitose žmonėms aptarnauti skirtose patalpose, kuriose neuždrausta rūkyti, turi būti įrengtos atskiros patalpos (vietos) rūkantiems asmenims. Už šio įstatymo nustatyto reikalavimo pažeidimą juridiniai asmenys baudžiami nuo vieno tūkstančio iki penkių tūkstančių litų bauda. Ekonominė sankcija juridiniams asmenims taikoma nuo 2006 m. gegužės 1 d. Turint omenyje, kad po keleto mėnesio rūkyti viešojo maitinimo įstaigose bus visiškai draudžiama, daugelyje jų rūkyti nebeleidžiama nuo gegužės pradžios. Pagal naują Tabako kontrolės įstatymo redakciją (Žin., 2006, Nr. 61-2175), nuo 2007 m. sausio 1 d. draudžiama rūkyti restoranuose, kavinėse, baruose, kitose viešojo maitinimo įstaigose, klubuose, diskotekose, išskyrus specialiai įrengtus cigarų ar pypkių klubus. Cigarų ir pypkių klubų steigimo tvarką ir sąlygas nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija. Lietuva – ne vienintelė Europos Sąjungos šalis, priėmusi sprendimą dėl rūkymo uždraudimo. Airijoje ir Norvegijoje uždrausta rūkyti visose darbo vietose, baruose ir restoranuose. Italijoje, Maltoje, Švedijoje, Škotijoje, Anglijoje, Estijoje draudžiama ar ribojama rūkyti viešojo maitinimo įstaigose. Dėl rūkymo uždraudimo svarsto Suomija, Latvija, Čekija, Prancūzija, Belgija, Danija.

| | |

Paskutinis “smirdadienis” – populiarus baras savanoriškai atsisako rūkymo patalpose

“In Vino” nutarė savo iniciatyva nuo šių metų gegužės pirmosios visam laikui atsisakyti rūkymo baro viduje. Populiari Vilniaus vieta, kur vakarais renkasi aktoriai, reklamos, žiniasklaidos ir ryšių su visuomene atstovai bei naujosios kartos kino kūrėjai, prisigrūsdavo tiek žmonių, jog pasak šeimininkų, ore kirvį įkirsti galėjai ir 60.000 litų investuotų į galingą ventiliacijos sistemą nepasiteisino. Vienas baro savininkų, pats reklamą kuriantis, fotografuojantis bei Radiocentre “Radijo krašto” laidą vedantis Kristupas Baublys teigia, jog su baro vadybininkais laukė šiltesnių dienų, kai dalis kavinės vėl persikels į Aušros vartų gatvę ir kiemelį. “Visi puikiai žinome kaip “kvepia” drabužiai kitą rytą, net ir po lengvo vakarėlio, praleisto bare, kuriame daug rūkoma. Striukės, paltai ar švarkai – viskas keliauja “praustis”. Gal paradoksalu, bet ėmėmės šios iniciatyvos, patys būdami rūkaliai, ir visam laikui atsisakome rūkymo baro viduje, manydami, jog tai – ne tik sąžiningas, bet ir sveikas kompromisas”, – sako Kristupas. – “Neseniai teko viešėti San Franciske, kur rūkymas uždraustas visose viešose patalpose be išimties. Savo kailiu patyriau, jog ištiesų tokiu atveju surūkai gerokai mažiau, o vyno išgeri daugiau. Ir avis sveika, ir vilkas neužsikrėtęs!”

| | |

Moksleiviai jau šią vasarą nori įsidarbinti nerūkomose įstaigose

Sveikatos apsaugos ministras Žilvinas Padaiga Seime pristatė Tabako kontrolės įstatymo pakeitimo ir papildymo projektą. Seimui pritarus, Lietuvoje įsigaliotų draudimas rūkyti restoranuose, kavinėse, baruose ir kitose viešojo maitinimo vietose, klubuose, diskotekose. Įstatymas Seime bus svarstomas š.m. balandžio 27 d. Tabako kontrolės įstatymo pataisų projekte draudimą rūkyti viešose vietose numatyta įteisinti 2008 m. sausio 1 d., tačiau ministro Ž. Padaigos susitikimuose su įvairiomis Lietuvos organizacijomis išsakytos nuostatos, kad draudimą rūkyti būtina įteisinti dar šiais metais. Lietuvos mokinių parlamentas atkreipia dėmesį, kad daugelis jaunų žmonių vasarą įsidarbina viešojo maitinimo įstaigose, kuriose yra gausiai rūkoma, todėl moksleiviai, kreipdamiesi į Seimo narius, ragina priimti Tabako kontrolės įstatymo pataisas, kurios įsigaliotų dar 2006 metų vasarą. ,,Manome, jog nerūkantieji turi teisę gyventi ir dirbti sveikoje aplinkoje”, – rašoma Lietuvos mokinių parlamento kreipimesi Lietuvos Respublikos Seimui. Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos kreipimesi į Seimą taip pat akcentuojama, kad pagrindiniai barų, restoranų, klubų ir kavinių darbuotojai yra jauni žmonės.

Moksleiviai nori, kad draudimas rūkyti viešose vietose įsigaliotų jau šią vasarą
| | |

Moksleiviai nori, kad draudimas rūkyti viešose vietose įsigaliotų jau šią vasarą

Radvilų gimnazijos X klasės moksleiviai, dalyvaujantys konkurse ,,Nerūkanti klasė” pareiškė norą dalyvauti Seime pristatant Tabako kontrolės įstatymo pataisas. Toks gimnazijos direktoriaus prašymas išsakytas prasidėjus aktyviai visuomenės kampanijai dėl rūkymo uždraudimo viešose vietose. Moksleivių ir jaunimo organizacijos neabejingos minėto įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama uždrausti rūkyti restoranuose, kavinėse, baruose ir kitose žmonėms aptarnauti skirtose patalpose. Praėjusią savaitę vykusio Sveikatos apsaugos ministro Žilvino Padaigos susitikimo su moksleivių ir jaunimo organizacijomis metu buvo vienbalsiai išsakytas pritarimas Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuotoms tabako kontrolės įstatymo pataisoms. Lietuvos mokinių parlamento atstovės Ksenijos Paksinos teigimu, mokinių parlamentas pasisako už tai, kad draudimas rūkyti kavinėse, baruose, klubuose, diskotekose ir kitose viešose vietose įsigaliotų jau šią vasarą. Daugelis moksleivių vasarą įsidarbina įvairiose kavinėse bei baruose, todėl jie norėtų dar šią vasarą dirbti nerūkomose patalpose. LR Seimo nariai taip pat pritaria Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuotoms tabako kontrolės įstatymo pataisoms. Penktadienį LR Seimo LSDP frakcijos narė Birutė Vėsaitė išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad imtasi iniciatyvos surinkti 49 Seimo narių parašus, kad Seime kuo skubiau būtų svarstomos Tabako kontrolės įstatymo pataisos. “Džiaugiuosi, kad visuomenėje prasidėjo aktyvi kampanija dėl rūkymo uždraudimo viešose vietose,- sako B.Vėsaitė. – Parlamentarai taip pat negali likti abejingi trim ketvirtadaliams visuomenės narių, kurie pritaria rūkymo ribojimui kavinėse, restoranuose bei kitose viešose vietose”.

| | |

Tabako dūmai – 4 tūkst. chemikalų kokteilis: mitas tai ar faktas?

Šių metų pradžioje LR Vyriausybė pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuoto nutarimo dėl Tabako kontrolės įstatymo pakeitimo ir papildymo nuostatomis, draudžiančioms rūkyti klubuose, diskotekose ir viešojo maitinimo įstaigose, projektui. Viso pasaulio pritarimą palaipsniui užkariaujantys rūkymo viešose vietose ribojimai atitinka šiuolaikinės visuomenės lūkesčius, nes XXI amžiaus gyventojai atsakingiau žiūri į asmens ir visuomenės sveikatos problemas. Ne išimtis ir Lietuva – mūsų šalyje atlikti įvairūs visuomenės nuomonių tyrimai rodo – lietuviai taip pat nėra abejingi savo ir būsimų kartų sveikatai. Net 74,4 proc. iš 1000 apklaustų respondentų, atstovaujančių visos Lietuvos gyventojų nuomones bei pasiskirstymą pagal amžių, lytį, gyvenamąją vietą ir išsimokslinimą, pasisakė prieš rūkymą restoranuose, kavinėse, baruose ir kitose žmonėms aptarnauti skirtose patalpose. O Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje vykstančioje apklausoje net apie 90 proc. lankytojų yra už laisvą nuo tabako dūmų gyvenamąją ir darbo aplinką. Tabako kontrolės ir rūkymo prevencijos politika pasaulyje paneigia tabako industrijos atstovų remiamą nuomonę, kad rūkymą ribojantys įstatymai yra nepopuliarūs bei neveiksmingi, nes nepadeda išsaugoti gyvybių ir pagerinti visuomenės sveikatą. Tabako kontrolės ekspertai skelbia – didesnė dauguma gyventojų tose šalyse, kurios uždraudė rūkymą viešose vietose, teigiamai vertina savo vyriausybės politiką.

| | |

ES pradeda naują kovos su rūkymu kampaniją “Pagalba – už gyvenimą be tabako”

Jaunimas, nerūkantys ir tie, kurie nori mesti rūkyti, nuo šiol galės gauti pagalbą ir pradėti gyvenimą be tabako. Tokią pagalbą jiems suteiks šiandien pradedama nauja, 72 milijonų eurų kainuosianti ES kovos su rūkymu kampanija. Europos Komisijos narys, atsakingas už sveikatą ir vartotojų apsaugą, Markos Kyprianou, pradėjo kampaniją Rond-Point Schuman žiede prie Europos Komisijos Berlaymont būstinės Briuselyje, atidengdamas kampanijos šūkį “Pagalba – už gyvenimą be tabako” (“HELP: For a Life Without Tobacco”) ant didelės pripučiamos konstrukcijos, kuri apkeliaus visų 25 ES šalių sostines. Europos Komisijai naująją kampaniją parengė sveikatos apsaugos ir viešųjų ryšių specialistų konsorciumas. “Pagalbos” šūkiui apkeliavus visas ES šalis vasarą prasidės reklamos kampanija televizijoje ir kino teatruose. Komisijos narys M. Kyprianou pareiškė: “Rūkymo sukeltos ligos ir mirtys ES šalims kainuoja 100 milijardų eurų per metus. Prevencija ir informacijos kampanijos, tokios kaip “Pagalba”, yra investicija į sveikesnę ir geresnę mūsų piliečių ateitį. Kampanija ne tik skatins jaunimą rinktis gyvenimo būdą be cigaretės, bet ir pabrėš pasyvaus rūkymo žalą bei palaikys siekį uždrausti rūkyti viešose vietose”. Europos Komisija naujajai kampanijai nuo dabar iki 2008 m. numatė 72 milijonus eurų. Paaugliai (nuo 15 iki 18 metų amžiaus) ir jaunimas (nuo 18 iki 30 metų amžiaus) bus svarbiausios kampanijos tikslinės grupės.