Būti vieniša mama – privalumas?

Turbūt ne vienas pažįstame šeimų, kur vyras ir moteris gyvena kartu ir augina vaikus – kartais net ne po vieną. Gyventi neregistruojant civilinės partnerystės ar be bažnytinės santuokos jau tapo norma. Ilgus metus kartu gyvenančios ir vaikų susilaukusios poros praktiškai yra šeimos. Tačiau teoriškai, ir tai yra vieša paslaptis, nemažai taip gyvenančių moterų oficialiai save vadina vienišomis motinomis. Tokie „praktiškai šeimų, teoriškai – ne“ dariniai gana dažni tarp Anglijoje gyvenančių jaunesnės kartos žmonių. Ne išimtis ir lietuvių poros.

Kodėl taip yra? Ar dėl to, kad santuoka šiuolaikiniame pasaulyje nebeteko prasmės? Ar visgi priežastys daug paprastesnės – tai lengvatos ir pašalpos, kurios vienišoms mamoms gerokai didesnės, negu toms, kurios gyvena santuokoje ar su gyvenimo partneriu?

Gal kai kas dar atsimena Antano Vienuolio apsakymą „Paskenduolė“ apie nėščią merginą, kuri išvaryta iš darbo, likusi be jokio pragyvenimo šaltinio, pasmerkta tėvo ir neištvėrusi kaimo patyčių, nusiskandina. Dabar ši istorija skamba kaip neįtikėtina seniena. Šiandien būti vieniša mama, ypač tokioje šalyje kaip JK, yra ne tik priimtina moraline prasme, bet kai kam ir finansiškai patraukli galimybė.

Tuoktis ar ne?

„Kokie įstatymai Anglijoje nėščioms nepilnametėms? Važiuosime pas tėvelį į Londoną. Susituokti Lietuvoje nespėjome, nes mano draugui skubiai teko išvažiuoti. Kaip geriau – likti vieniša mama ar vis tik registruoti kaip nesantuokinės šeimos vaiką?“ – štai tokios informacijos teiravosi viename diskusijų forume būsimoji mama. Ir netrukus sulaukė naudingo patarimo: „Problemų neturėtų kili dėl to, kad nepilnametė, bet dėl santuokos, tai manau, kad geriau būtų likti tau vienišai mamytei, nes gautum daugiau pašalpos, ir visokių lengvatų, negu kai būtumėt susituokę“.

Bemaž kiekviena vaikus Anglijoje auginanti šeima puikiai žino, kad vaikų auginimas kainuoja nepigiai. Tad būsimos mamos labai gerai apgalvoja savo galimybes ir ieško geriausio varianto. Tarp Londone lietuvių kaip koks užkratas sklinda pasakojimai apie gudrias moteris, kurios kaip vienišos mamos gauna ne tik paramą būstui nuomotis, bet ir nemažas pašalpas. Būtent dėl tų lengvatų ir pašalpų ne viena tegu ir gerai sutarianti pora rimtai svarsto, ar verta savo santykius įteisinti juridiškai.

Psichologė Edita Radzevičiūtė neskubėtų teisti porų, kurios, tegu ir dėl finansinių priežasčių, renkasi neįteisinti savo santykių. „Finansai yra svarbus asmens saugaus ir oraus gyvenimo garantas. Finansai garantuoja esminių fiziologinių bei saugumo poreikių patenkinimą. Žmogus vargiai galvos ir rūpinsis socialiniais ar savirealizacijos poreikiais, kol jis yra neramus dėl gyvenimo sąlygų ar duonos kąsnio. Žmogiška ieškoti patogiausio ir priimtiniausio būdo išgyventi.“

Tačiau yra ir griežtai nepritariančių tam, jog sprendimas tuoktis ar ne, yra grindžiamas pašalpų dydžiu.

Nuo vedybų atkalbinėjo draugai

Su vyru Londone prieš šešetą metų civilinę santuoką užregistravusi dviejų vaikų mama Dovilė „Infozonai“ sakė, kad tuo metu jau laukėsi pirmosios dukros. „Draugai atkalbinėjo, sakė nesituokit, pašalpų daugiau gausit, bet man ir mano vyrui rūpėjo, kad mes visi turėtume tas pačias pavardes, kad viskas būtų aišku ir mums patiems, ir kitiems.“ Dovilė teigia neskaičiavusi, kiek ji daugiau galėtų gauti, jei skelbtųsi kaip vieniša mama, bet pagal kitų pasakojimus sprendžia, jog išeitų papildomai maždaug po 100 svarų per savaitę. „Žinau porą moterų, kurios tikrai yra vienišos mamos, augina vaikus be niekieno pagalbos ir joms tas 100 svarų papildomai ir parama už būsto nuomą yra labai svarbu, kadangi vienišai mamai verstis labai sunku“, – sako Dovilė.

Ji nesmerkia tų, kurie sugeba suktis ir tegu ir ne itin sąžiningai susigraibo kokias tik įmanoma pašalpas, bet prisipažįsta, kad jai taip neišeitų. „Gal kam ir išeina taip, kad gyvena kartu, o skelbiasi kaip vieniša mama. Aš tokių žaidimų žaisti nenoriu, bijau, o jei paskui iš tikrųjų liksi vieniša. Nepraturtėsi iš to papildomo šimto svarų per savaitę.“ Tačiau, jos žiniomis, galimybe gauti daugiau pašalpų deklaravus vienišos mamos statusu naudojasi nemažai moterų. „Būna, kad pažįstami pasakoja apie kitus pažįstamus, kurie tas pašalpas gauna įvairiais būdais, tačiau apie save paprastai nesipasakoja, net jei taip ir daro. Bet užtenka nueiti į buhalterinę firmą tvarkytis mokesčių ir ten daug gali sutikti vienišų mamų pašalpas tvarkytis atėjusių moterų.“

Pagundos didelės

Ar išties lietuvės labai domisi vienišoms mamoms skiriamomis pašalpomis? – teiraujamės bendrovės „Audita Ltd“ direktorės Linos Rimašauskienės. „Kadangi mes tvarkome paraiškas pašalpoms gauti, tai turime daug klientų, kurie tvarkosi šiuos dokumentus mūsų bendrovėje. Jei procentaliai, tai 80 proc. besitvarkančiųjų yra vienišos mamos. Ar jos iš tiesų yra vienišos, mes to netikriname ir netgi nesigiliname, tiesiog paklausiame, ar turi partnerį, ar ne. Būna ir paklausimų, kiek priklausytų pašalpos, jei būtų vieniša mama su tam tikromis pajamomis ir kiek priklausytų, jei būtų partneris“, – teigia Londone įsikūrusios buhalterines ir konsultacines paslaugas teikiančios įmonės vadovė.

Egzistuoja mitas, kad nepilnametėms vienišoms mamoms yra daugiau lengvatų ir kad savivaldybė joms lengvai suteikia konsulinį būstą ir šiaip daug įvairių pašalpų. O gal tai tiesa?
– Pašalpos yra mokamos nuo 16 metų. Taip, tiesa. vienišos mamos iš tikrųjų gauna labai dideles pašalpas. Tai priklauso ne tiek nuo to, kad jos vienišos, o nuo to, kad jų pajamos yra minimalios. Vyrai dažniausiai uždirba daugiau nei 25 000 svarų per metus. Taigi, kad ir kiek uždirbtų jų žmona ar partnerė, šeima tegautų tik 500 £ per metus pašalpos, kuri vadinasi Child Tax credits and Working tax Credits. O jei moteris pašalpas tvarkytųsi kaip vieniša mama, ir jos pajamos būtų ne didesnės kaip 6 000 £ per metus, tai ji gautų iš valstybės apie 6 535 svarų, jei augina vieną vaiką. Jei du, tada pašalpos suma siektų 8 770£. Taigi skirtumas didelis. Ir, žinoma, pagundų meluoti, kad esi vieniša, yra daug. Tuo labiau, kad paraiškos metu ta informacija, ar esi vieniša, ar gyveni su partneriu, nėra tikrinama. Dėl konsulinio būsto, vėlgi, nėra taip, kad juos dalina vienišoms mamoms į kairę ir į dešinę, bet žinoma, vienišoms yra pirmenybė.

Kas būtų, jei išaiškėtų, kad moteris, kuri skelbia, kad yra vieniša mama, bet realiai gyvena su vaiko tėvu ar kitu gyvenimo draugu?

– Jei mokesčių inspekcija sužino, kad vieniša mama yra ne vieniša, jie paprašo grąžinti pinigus už visą prašomą laikotarpį, taip pat įrašomas kriminalinis įrašas (criminal record). Mums jau teko sulaukti skambučių, kai vieniša mama gavo laišką iš mokesčių inspekcijos, kuriame sakoma, jog jie sužinojo, kad ji gyvena su partneriu ir prašo paaiškinimo, nes atlieka tyrimą. Kaip ten baigėsi, nežinome, kadangi neapsiėmėme atstovauti. Yra ir tokių atvejų, kad šeimos ar vienišos mamos, gaunančios pašalpas, nusprendžia vaikus išvežti visam laikui į Lietuvą, bet nenutraukia pašalpų. Vėlgi mokesčių inspekcija apie tai sužino ir reikalauja grąžinti pinigėlius. Tokių atvejų šiuo metu yra tikrai daug.

Bendrovės „Audita ltd“ direktorė pabrėžia, kad pašalpų dydį ir lengvatas nulemia ne socialinis statusas – vieniša ar ne, bet pajamos. Jeigu mažas pajamas gauna abu šeimos nariai, tai tokia šeima irgi gautų dideles pašalpas už vaikus. „Tarkime, yra šeima: vyras uždirba 5 000 £ per metus, o moteris – 2 000£. Tiek uždirbančiai šeimai priklausytų ir 100 proc. būsto pašalpa ir pašalpa už vaikus siektų: auginant vieną vaiką – 6 834 £, auginant du vaikus – 9 011 £.“

Vienišų mamų dinastijos?

Beje, Britanijoje, palyginus su kitomis Europos Sąjungos šalimis, yra proporciškai daugiausia vienišų motinų, o jų gaunamos pašalpos yra didžiausios. Iš viso JK yra 1,9 milijono vienišų mamų (vieniši tėvai sudaro tik nedidelę dalį), kurių priežiūroje auga 3,1 milijonas vaikų. Tai reiškia, jog 24 proc. visų JK vaikų auga nepilnoje (vienos motinos ar rečiau vieno tėvo) šeimoje. Tik 56, 3 proc. vienišų mamų turi darbą.

Sociologo Geoffo Dencho atliktas tyrimas parodė, jog daugėja tokių šeimų, kur tradicija būti valstybės išlaikoma vieniša motina, jau perduodama iš kartos į kartą. Pastebima, kad kuriasi ištisos vienišų mamų dinastijos, nes dukros tų moterų, kurios buvo augintos be tėvo, irgi linkusios tapti vienišomis mamomis. Tyrimas atskleidė, kad didžioji dalis vienišų mamų pačios pasirinko šį gyvenimo būdą, o ne buvo įstumtos į tokią padėtį dėl skyrybų, partnerio mirties ar panašiai.

Views All Time
Views All Time
69844
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

9 + 1 =