Būti vieniša mama – privalumas?
|

Būti vieniša mama – privalumas?

Turbūt ne vienas pažįstame šeimų, kur vyras ir moteris gyvena kartu ir augina vaikus – kartais net ne po vieną. Gyventi neregistruojant civilinės partnerystės ar be bažnytinės santuokos jau tapo norma. Ilgus metus kartu gyvenančios ir vaikų susilaukusios poros praktiškai yra šeimos. Tačiau teoriškai, ir tai yra vieša paslaptis, nemažai taip gyvenančių moterų oficialiai save vadina vienišomis motinomis. Tokie „praktiškai šeimų, teoriškai – ne“ dariniai gana dažni tarp Anglijoje gyvenančių jaunesnės kartos žmonių. Ne išimtis ir lietuvių poros. Kodėl taip yra? Ar dėl to, kad santuoka šiuolaikiniame pasaulyje nebeteko prasmės? Ar visgi priežastys daug paprastesnės – tai lengvatos ir pašalpos, kurios vienišoms mamoms gerokai didesnės, negu toms, kurios gyvena santuokoje ar su gyvenimo partneriu? Gal kai kas dar atsimena Antano Vienuolio apsakymą „Paskenduolė“ apie nėščią merginą, kuri išvaryta iš darbo, likusi be jokio pragyvenimo šaltinio, pasmerkta tėvo ir neištvėrusi kaimo patyčių, nusiskandina. Dabar ši istorija skamba kaip neįtikėtina seniena. Šiandien būti vieniša mama, ypač tokioje šalyje kaip JK, yra ne tik priimtina moraline prasme, bet kai kam ir finansiškai patraukli galimybė.

Vieniša mama ir darželio lengvatos
|

Vieniša mama ir darželio lengvatos

„Mamyčių klubo“ forume, skyrelyje „Klausk teisininko“ viena mamytė klausia: “Viena auginu 2 metų vaiką. Gimimo liudijime tėvas įrašytas, bet jis vaiko nei mato, nei lanko. Per teismą prisiteisiau alimentus, bet jis jų nemoka, tad perduotas antstoliams. Iš vaikų išlaikymo fondo gaunu 195 lt. Ar man priklausytų kokia lengvata už vaikučio darželio mokestį? O gal aš formaliai nesu vieniša mama?“ Konsultuoja teisininkas Aurimas Petrauskis: Remiantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. rugpjūčio 31 d. nutarimu Nr.1170 užmokestis už vaikų išlaikymą ikimokyklinėse įstaigose (išskyrus nevalstybines) mažinamas 50 procentų, jeigu: vaikas (vaikai) turi tik vieną iš tėvų; šeima augina tris ir daugiau vaikų; tėvas atlieka tikrąją karinę tarnybą; vaikas auga moksleivių ar studentų šeimoje, kurioje vienas iš tėvų mokosi mokymo įstaigos dieniniame skyriuje.

Vieniša motinystė Anglijoje. Praktiniai patarimai
|

Vieniša motinystė Anglijoje. Praktiniai patarimai

Netyčia atradau labai šaunios mamos palaikymo žodžius ir surašytus vertingus praktinius patarimus kitai, būsimai vienišai mamai, kuri šiuo metu yra šviežiai kepta emigrantė Anglijoje. Ką reikia daryti, kur kreiptis ir apskritai kaip galima palengvinti vienišos motinystės naštą, kad ir vaikeliui, ir pačiai mamai būtų gerai. Gal kam pravers. Kalba netaisyta: Šiek tiek praktinių patarimų: jums, kaip vienišai mamytei priklauso išmokos, lengvatos ir nuolaidos visokiausios. Šiuo metu jau galit kreiptis del working tax benefit’u, nes kaip minėjot dirbat fabrike, alga galbūt standartinis minimumas. Nėštumo ir gimdymo atostogų stenkitės išeiti kuo vėliau, jei įmanoma – turėsit daugiau laiko paauginti vaikelį jam gimus. Darbe darbo sunkaus duoti negali :nestuke tad temkit kuo ilgiau. Dėl būsto – jau dabar galit kreiptis dėl house benefit’u – dengs nuoma, kartais ir beveik visu šimtu procentų. Gimus vaikiukui, galit toliau gaut nuomos paramą, arba imti council būstą, bet jūsų vietoj labiau rinkčiaus nuomos paramą, nes būstai socialiniai nelabai kokie būna, na lietuviški bendrabučiai… nebent būtų koks naujos statybos namukas. Tik tiek, kad tas butukas jau būtų kaip ir jūsų (nebent ženkliai išaugtų pajamos) – daugiau laisvių tvarkytis kaip norisi ir didėjant pajamom, jo nuoma liktų ta pati, kai tuo tarpu house benefitai didėjant pajamoms mažina ir kompensuojamą sumą. Kreipkitės dėl vienkartinės išmokos 500 svarų ir nebežinau, bet tikiuos nepanaikino ir tos 200 svarų išmokos kiekvienai nėštukei (čia jau midwife duos formą).

Vieniša dirbanti mama
|

Vieniša dirbanti mama

January Jones nelengva – ji viena augina naujagimį ir intensyviai filmuojasi populiariame seriale. Tačiau aktorės figūra vėl nuostabi, o darbas padeda būti geresne motina. „Reklamos vilkų“ („Mad Men“) žvaigždė January Jones neslepia, kad būti vieniša mama – sunku. Tačiau 34 metų aktorė jau atgavo ankstesnes formas, o savo pribloškiamą figūrą po gimdymo aiškina tuo, kad rūpinantis pusės metų sūnumi Xanderu Dane’u darbotvarkė labai įtempta.

Vieniša mama
|

Vieniša mama

Moteris. Skubanti, išsiblaškiusi ar rami ir santūri. Laiminga ar nelabai. Skirtumo nėra, jeigu ji –moteris su vaiku. Su savo vaiku. Bet be savo vyro. Tiksliau, jos gyvenime buvo vyras, galbūt net ir yra, tik negyvena kartu su ja ir vaiko rytais į darželį nepalydi. Ir iš darželio neparveda. Ir kaip visuomet labai svarbu užsiauginti gerus šarvus, arba motinos Teresės kantrybe apsišarvuoti belaukiant, kol visi sunkumai praeis. Bet iki to laiko, kol praeis, teks susidurti su tikrai nemaloniais dalykais. Kai aplinkui visi į tave žiūrės arba kaip į visišką nelaimėlę, arba kai į lengvo elgesio moterį. Na, dar yra ir trečias variantas, kuomet būsi traktuojama kaip užkietėjusi vienišė, nenorinti kankintis su surambėjusiu vyru ir jo surambėjusiomis ego apraiškomis. Bet šiam variantui tu turi turėti minimum labai solidų darbą su labai solidžiu atlyginimu ir visomis socialinėmis garantijomis. Žinanti savo vertę ir vertinanti savo laisvę. Ir sugebanti viena užauginti vaiką. Nebijanti viena auginti vaiko. Nesigėdinti „pasidaryti“ vaiko, panaudojusi tam reikalui patikimą donorą. O kadangi trečiasis variantas turi daug privalomųjų punktų, juos visus sunkoka įgyvendinti. Ir dauguma vienišų mamų į šią kategoriją nepapuola. Tuomet belieka aptarti pirmus du, apie kuriuos nelabai malonu kalbėti. Mes ir nekalbėsime. Mes tiesiog pabandysime paanalizuoti, kaip lengviau išsisukti iš tam tikrų kasdienių situacijų. Kurios ne tik vienišoms mamoms su kūdikiai gyvenime nutinka. Visoms mamoms nutinka.

Vieniša motina, auginanti vaiką – irgi šeima
|

Vieniša motina, auginanti vaiką – irgi šeima

Lietuviai – ir už santuoką, ir už gyvenimą nesusituokus. Kaip parodė “Veido” užsakymu skambučių centro “Apklausos.LT” atlikta apklausa, pusė (49,8 proc.) apklaustų šalies didžiųjų miestų gyventojų šeima laiko tik susituokusius asmenis, tačiau vos keliais nuošimčiais mažiau apklaustųjų yra ne tokie kategoriški – 42,4 proc. gyventojų šeimos sąvoką suvokia plačiau. Be to, net 73 proc. miestiečių sutaria, kad vieniša motina, auginanti vaiką, taip pat šeima – akivaizdu, kad visuomenei priešinga Seimo pozicija nėra priimtina.

Vienišos motinos – socialiniame užribyje?
|

Vienišos motinos – socialiniame užribyje?

Šiandien kaip vienas iš gimstamumo mažėjimo priežasčių yra įvardijamas šeimų nenoras ar negalėjimas prisiimti dar didesnės finansinės naštos, o neretai – ir moralinės atsakomybės. Tad suvokus, jog šiandien nemažai moterų augina vaikus vienos, nejučia iškyla klausimas: kaip vienas žmogus sugeba tvarkyti ne tik savo, bet ir mažojo žmogučio gyvenimą, kai neretai šis uždavinys atrodo pernelyg sunkus dviejų asmenų šeimai? Vienišų motinų padėtis nėra lengva. Apie ją kalbėjomės su Vilniaus arkivyskupijos Caritas Motinos ir vaiko globos namų darbuotojomis – padalinio koordinatore Vida Neverovič, socialine darbuotoja Rita Jurgėlaityte, psichologe Milda Lukauskiene ir tikslinės grupės paieškos specialiste Zita Šimonyte. Papasakokite apie Motinos ir vaiko globos namus – kada jie įsikūrė, kokia jų misija ir pagrindinės veiklos kryptys? Vida Neverovič: Namai buvo įkurti 1996-aisiais metais, nuo to laiko teikiame pagalbą besilaukiančioms moterims ir moterims, turinčioms vaikus iki pusantrų metų amžiaus. Ši pagalba – įvairiapusė: leidžiame moterims laikinai, tai yra, kol vaikui sukaks pusantrų metų, apsigyventi šiuose namuose, teikiame nemokamą maitinimą, psichologo paslaugas, padedame vienišoms moterims atkurti ryšius su artimaisiais, bendradarbiaujame su teisininku, kuris padeda moterims susitvarkyti įvairiausius dokumentus. Organizuojame bendrus laisvalaikio užsiėmimus, kartu keliaujame, važiuojame į stovyklas.

Vienišos motinos imasi darbo
|

Vienišos motinos imasi darbo

Britės namų šeimininkės, vienos auginančios vaikus, tapo itin pažeidžiamos ekonominės krizės metu. Tačiau ne viena jų kaip tik ėmėsi atkaklios kovos su krize ir grįžo į darbus, rašo „Sky News“. Remiantis paskutiniaisiais duomenimis, Didžiojoje Britanijoje, kur bedarbystė siekia du milijonus, bedarbiais daugiau nei metus laiko yra apie pusė milijono žmonių. 200 tūkstančių iš jų be darbo yra jau daugiau nei du metai. Tačiau „Sky News“ surado ir keletą vienišų motinų, kurios, nepaisant visuotinės bedarbystės, sugebėjo krizės metu pakeisti savo gyvenimus ir pradėti dirbti. Keturis vaikus auginanti 42-ejų Jo Hanson iš Birmingemo nedirbo niekur pastaruosius 20 metų. Iki gimstant pirmąjam vaikui ji dirbo ir kirpėja, ir fabriko darbuotoja. Visus 20 metų moteris ir jos vaikai gyveno iš pašalpų. Moteris tikina, bijojusi, kad nieko negalės pasiūlyti, nes tiek metų niekur nedirbo. Tačiau jos sesuo pasiūlė moteriai nueiti į pokalbį dėl darbo kambarine viešbutyje ir, pačios moters nuostabai, darbą ji gavo. Moteris tikina pagaliau vėl atgavusi pasitikėjimą savimi ir jausmą, kad ji pati gali kažką daugiau, nei tik auginti vaikus. Kita vieniša motina, auginanti tris mažus vaikus, niekur nerasdavo darbo, kurio grafikas leistų ir toliau pačiai auginti vaikus. Dėl to, ji nedirbo pastaruosius septynerius metus. Visgi, vieną dieną pataisiusi sūnaus žaidimų kompiuterį „Xbox 360“, nes naujo negalėjo įpirkti, nusprendė imtis savo verslo.

Moteris su vaiku
|

Moteris su vaiku

Moteris. Skubanti, išsiblaškiusi ar rami ir santūri. Laiminga ar nelabai. Skirtumo nėra, jeigu ji -moteris su vaiku. Su savo vaiku. Bet be savo vyro. Tiksliau, jos gyvenime buvo vyras, galbūt net ir yra, tik negyvena kartu su ja ir vaiko rytais į darželį nepalydi. Ir iš darželio neparveda. Ir kaip visuomet labai svarbu užsiauginti gerus šarvus, arba motinos Teresės kantrybe apsišarvuoti belaukiant, kol visi sunkumai praeis. Bet iki to laiko, kol praeis, teks susidurti su tikrai nemaloniais dalykais. Kai aplinkui visi į tave žiūrės arba kaip į visišką nelaimėlę, arba kai į lengvo elgesio moterį. Na, dar yra ir trečias variantas, kuomet būsi traktuojama kaip užkietėjusi vienišė, nenorinti kankintis su surambėjusiu vyru ir jo surambėjusiomis ego apraiškomis. Bet šiam variantui tu turi turėti minimum labai solidų darbą su labai solidžiu atlyginimu ir visomis socialinėmis garantijomis. Žinanti savo vertę ir vertinanti savo laisvę. Ir sugebanti viena užauginti vaiką. Nebijanti viena auginti vaiko. Nesigėdinti „pasidaryti” vaiko, panaudojusi tam reikalui patikimą donorą. O kadangi trečiasis variantas turi daug privalomųjų punktų, juos visus sunkoka įgyvendinti. Ir dauguma vienišų mamų į šią kategoriją nepapuola. Tuomet belieka aptarti pirmus du, apie kuriuos nelabai malonu kalbėti. Mes ir nekalbėsime. Mes tiesiog pabandysime paanalizuoti, kaip lengviau išsisukti iš tam tikrų kasdienių situacijų. Kurios ne tik vienišoms mamoms su kūdikiai gyvenime nutinka. Visoms mamoms nutinka.