Kas yra tas „Linux”?

Jeigu jau kalbėti tiksliai, tai „Linux” – tai tik gana mažas „Unix” genties operacinės sistemos branduolys, leidžiantis kompiuteriui naudotis atmintimi ir kitais resursais, bendrauti su įvairiais vidiniais ir išoriniais įrenginiais, paleidinėti bei valdyti kitas programas. Įdiegtos „Linux” sistemos branduolys (angl. „kernel”) diske užima mažiau nei vieną megabaitą. Visa kita (įskaitanti net ir tekstinius bei grafinius apvalkalus) yra tik papildomos programos, kurios sistemos darbui nėra būtinos. Nepaisant to, toliau tekste bendru „Linux” terminu bus vadinama pačios operacinės sistemos (jos branduolio) bei joje veikiančių programų visuma.

„Linux” ir absoliuti dauguma šiai sistemai skirtų aplikacijų yra platinamos su jų programiniais tekstais. Taip daryti įpareigoja vadinamoji GNU („GNU’s Not Unix”) licencija. Kiekvienas norintis gali ne tik neatlygintinai vartoti programinę įrangą ir privatiems, ir komerciniams tikslams, bet ir nevaržomai ją modifikuoti, pritaikyti savo reikmėms. Taip patobulintas programas galima toliau platinti, bet tik su jų programiniais tekstais ir tik nemokamai.

Pasižvalgę po kompiuterijos firmų kainininkus rasime, kad „Linux” vistik galima nusipirkti. Šiuo atveju pinigai imami ne už pačias programas, o už jų surinkimą, surašymą į instaliacinius diskus, už spausdintą dokumentaciją bei kitas papildomas paslaugas (pav., konsultacijas, iškilus problemoms įdiegimo metu). Toks rinkinys angliškai yra vadinamas distribution, o lietuviškai – paketu (?). Pasaulyje (ir Lietuvoje) populiariausias yra „Red Hat” paketas, bet yra ir daug kitų, kaip antai „Caldera”, „Corel”, „Debian”, „Mandrake”, „SuSE”, „TurboLinux”. Visi jie naudoja standartinį branduolį ir vienas nuo kito skiriasi tik savo apimtimi bei specifinėmis sistemos įdiegimo ir administravimo priemonėmis.

Views All Time
Views All Time
3968
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

− 3 = 3