Žaidimo pavadinimas: Grand Theft Auto: San Andreas
Žanras: Veiksmo/Nuotykinis
Leidėjas: Take 2 Interactive
Kūrėjas: Rockstar North
Multiplayer: nėra
Žaidimo svetainė: www.rockstargames.com/sanandreas

ĮVERTINIMAS: 11
Grafika: 9
Veiksmas: 11
Valdymas: 10
Garsas: 10

Mafija žydi ir klesti

Kaip jūs galvojate – kodėl su garsia Mercedes-Benz marke išleidžiami automobiliai dažnai tampa nuolatinio mašinų vagių dėmesio objektu, o, pavyzdžiui, „Moskvičius“ tuo „pasigirti“ negali? Pasirodo, visa esmė – tai jų skirtumai. „Mersedesas“ – tai visada galingas, aptakus, dinamiškas aparatas, o „Moskvičius“ – tikras maskatuoklis. Be to, už pastarąjį iš vogtų dalių supirkėjų ar net kaip metalo laužą daug negausi, o pinigai, kaip jūs, jau tikiuosi, supratote – rimtas dalykas. Be jų – ne kas, todėl dar prieš tai, kai išsiruošite eilinėn išvykon grobti automobilių, iš anksto susipažinkite su padėtimi juodojoje rinkoje ir nuvarinėkite tik pačius madingiausius modelius.

Beje, jei jūs – patyręs automobilių gribšius, tai, matyt, jau anksčiau žinojote šias amžinas tiesas ir galite drąsiai leistis plieninių eržilų medžioklėn. Jei šioje srityje dar per mažai įdirbio, iš pradžių pasitreniruokite… su katinais! Dar geresnis būdas – treniruotes pradėti specialiame videožaidimų treniruoklyje. Jis vadinamas vardu, priverčiančiu suklusti net žaliausius naujokėlius – Grand Theft Auto: San Andreas.

Naujos kriminalinės istorijos (jos krikštatėvis – Rockstar kompanija) veiksmo vieta šįkart – San Andreas valstija 90-aisiais. Ši valstija yra JAV vakarinėje pakrantėje ir apima tris megapolius – Los Santos, San Fierro ir Las Ventura. Lyg būtų negana to, kad kiekvienas miestas pagal dydį nenusileidžia Vice City, čia dar rasite ir iš dviejų dešimčių smulkių kaimelių sudarytą priemiestį.

Naujojo mūsų protežė vardas – Si-Džėjus. Užrišęs maišelį su savo tamsia kriminaline praeitimi, buvęs Groove Families Street gaujos narys jau penkis metus savo laisve mėgaujasi Liberty City miestuke, tačiau gauta žinia apie tragišką motinos žūtį Si-Džėjų priverčia grįžti atgal į namus.

O namie situacija bloga, kaip niekada. Šeimos grupuotė jau prarado autoritetą tarp gatvės gaujų, brolis su sese negali ramiai išbūti penkių minučių ir pjaunasi kaip laukiniai katinai, neužmiršdami vienas kito pakeiksnoti. Tai – šiaip sau, dėl bendro fono. Be tokių nesąmonių, orą drumsčia ir pora parsidavėlių faraonų, sumaniusių Si-Džėjaus dosjė priskirti savo kolegos mirtį. Kaip jau minėjau, situacija nekokia, ir štai dabar jums tenka išsiaiškinti su teisėsaugos „sargais“, rasti motinos žudikus ir iš naujo atsikariauti pagarbą kriminaliniame pasaulyje.

Žaidimo proceso esmė išliko nepakitusi. Dabar jums vėl teks pabandyti užlipti į mafijos Olimpo viršūnę, viską pradėjus nuo trečiarūšių užduočių. Kad nors kaip išliptumėt iš duobės, iš pradžių teks imtis paties juodžiausio darbo. Puikiai atliekant savo darbą ir laiku mokant nario mokesčius, kriminalinio fronto kareivoms bus pradėtos dalinti vis prestižiškesnės ir pelningesnės užduotys, atsiras ir stilingų automobilių, galingų ginklų, gražių merginų, mafijos klanų pagarba ir, žinoma, pinigų. Na, o paskutiniai – būtinas priedas visiškai laimei :))

San Andreas nekilnojamą turtą pirkti taip pat lengva, kaip ir Vice City. Prašmatnios vilos, dangoraižiai su sraigtasparnių nusileidimo aikštelėmis, naktiniai klubai, kazino, garažai – visa tai gali būti jūsų. Norėtųsi detaliau aprašyti garažus. Dabar jie, faktiškai, atlieka pilnaverčių tiuningo centrų vaidmenį. Taip, GTA: San Andreas praktiškai bet kurį automobilį buvo galima tobulinti visais įmanomais būdais. Dujų išmetimo sistemos, bamperiai, spoileriai, sparnai, lieti ir kompozitiniai ratų diskai, stogo liukai ir automobilių tepliojimas egzotiškais raštais… Modernizuoti galima absoliučiai viską. Kaip ir realiame gyvenime, tai – nepigus malonumas, pavyzdžiui, priekinis bamperis gali apsieiti beveik 3000 dolerių. Tačiau argi tai jus sulaikys? Žinoma, ne. Praktiškai visi automobilio tobulinimo darbai – greičiau estetinio pobūdžio – jie nė kiek neturi įtakos po jūsų kapotu besiardančių arklio galių skaičiui, tačiau skoningai apipavidalintas automobilis gali pakelti jūsų prestižą gatvės gaujų akyse, o tai – vienas svarbiausių dalykų.

Viršgarsinių greičių mėgėjams yra vienas mažas siurprizas: Tai „nitrosas“, su kuriuo jūsų pasitrankymai po miestus taps dvigubai greitesni ir smagesni, bėda tik ta, kad šiuo privalumu naudotis galėsite nedažnai. Kodėl? Ogi, anksčiau po miestus kaip visiškas kretinas važinėtis galėjo tik mūsų herojus, o tuo metu visi likę vartotojai klusniai laikėsi kelių eismo taisyklių. San-Andreas visi važinėja kaip akis išdegę idiotai, o tai keliuose sukelia pastovius kamščius ir ne vieną autokatastrofą. Vienu žodžiu, pažeidimų sistema žaidime – verta pagyrimo, nes dabar galėsite pilnai išbandyti visus stabdymo varikliu privalumus, apie kuriuos jums pastoviai aiškino vairavimo aikštelės autoinstruktoriai, nors tiesos dėlei reikėtų pasakyti, kad žaidime atsitrenkus į kitą automobilį, iš pradžių sukiuš bamperis, po to – radiatoriaus tinklelis ir pats radiatorius – tik po to, leisdamas paskutinius atodūsius, nustos drebėjęs jūsų variklis. Ką noriu tuo pasakyti? Virtualaus mašinų vagysčių poligono lankytojai galės tapti avarijų liudininkais, kurios savo vaizdu nusileis tik Burnout 3 matytoms autokatastrofoms.

Tačiau grįžkime prie mūsų kriminalinės istorijos. Kaip ir ankstesniuose San Andreas serijos žaidimuose, jums palikta galimybė savarankiškai bet kuriuo metu pasirinkti bet kokią užduotį – sunkumas tik tas, kad kai kurias iš jų pavyks gauti, tik esant atitinkamam pasirengimo lygiui ir įrangai – juk pirmieji autoritetų „prašymai“ bus gana paprasti. Pavyzdžiui, iš pradedančiųjų gangsterių gali būti paprašyta suvažinėti kažkur-nežinia-kur ir atvežti kažką-nežinau-ką (žinoma, aš jau žinau, ko iš jūsų norės, bet to atskleisti negaliu – tai konfidencialu). Tokie reikaliukai… Kita užduotis, tikriausiai, jau bus įdomesnė. Pavyzdžiui, vienoje iš misijų jums reikės iš tankerio išlaisvinti nelegalių imigrantų grupę. Ką darysi – sėdamės už sraigtasparnio šturvalo ir – pirmyn į uostą! Saugiu atstumu prisiartinę prie tankerio, pradedame šutinti uosto apsaugą švininiu lietumi, tačiau… sraigtasparnis pašaunamas, ir iki paskirties punkto tenka nusigauti labai šlapiu vandenynu. Taip, taip, prasipūskite savo vandens sklidinas ausis – GTA herojus moka plaukioti, beje, net labai gerai.

Atsidūrę tankeryje, be garso sėliname prie sargybinio ir peiliu perrėžiame jam gerklę. Pasisaviname nupjautavamzdį (ankstesniam šeimininkui jis vis tiek jau nebereikalingas), ir tęsiame sėlinimą, juk šunimi-vaiduokliu čia būti ne mažiau jaudinantis dalykas, negu Manhunt‘e. Jei jus kas nors aptiks, tai čiupkite savo šautuvą ir priešus pliekite atviroje kovoje. Kulkų švilpesys, persiritimai denyje, šūviai iš už kampo, šaudymas abiejomis rankomis… Mūsų arsenale – nupjautavamzdis, raketsvaidis, 45 kalibro Koltas, М-16, АК-47, Ingram Mac 10 automatai, dvirankis Uzi ir net japoniškas katana stiliaus kardas. Apie ką daugiau galima ir svajoti?

Išlaisvinę emigrantus, galite ramia sąžine grįžti pas vadovybę, džiaugsmingai raportuoti apie sėkmingą užduoties įvykdymą ir pareikalauti (ne)kuklaus priedo prie honoraro.

Nepatinka didelės „siužetinės“ užduotys? Kaip visada, galite užsiimti daugybe atraeilių misijų. Gal norėtumėt padirbėti taksistu? Nėra problemų: vežiok keleivius ir gauk už tai pinigus. Norite dar daugiau padėti žmonėms? Tapkite „03“ pagalbos tarnybos automobilio vairuotoju. Na, o jei pasiseks nuvaryti gaisrininkų mašinikę, atsiras galimybė kiek pasibovyti, važiuojant gesinti gaisrus. Patiems didžiausiems iškrypėliams, žinoma, numatyta galimybė medžioti nusikaltėlius policijos automobiliu. Kokios kitos naujovės? Galite pabandyti kišenvagio amatą, pažaisti biliardą, patapti šokėju ir atlikti daugybę gal dar įdomesnių dalykų. Na ir, žinoma, galite tiesiog važinėtis po miestą, visu garsu įjungtu radiju terorizuodami praeivius – juk skamba jūsų mėgstama muzika (kantri, rokas, fanky/soul, regis/dabas, hausas, pop-metalas arba hip-hopas – tik rinkis).

Pasigrožėti apylinkėmis galite, skriedami sportiniais FCR 900, NRG 500 motociklais ir kvadrociklu, ZR 350 sportine mašina bei vilkikais su priekaba, Dodo, benzinvežiu, mokykliniu autobusu, golfo laukų mašinyte, tramvajumi, betonmaiše, traktoriumi (šituo tegu pamėgina ir jūsų senelis) ir paprastu dviračiu. Beje, tai – dar ne visos prieinamos transporto priemonės, tačiau tam, kad nors po truputį judėtumėt siužetine linija, jums visgi teks prisiversti atlikti virtinę esminių misijų. Žinoma, normalūs plėšikėliai į tokias, girdi, smulkmenas gali ir nekreipti dėmesio, bet tokiu atveju jiems taip ir neatsivers antrasis bei trečiasis megapoliai. Taip pat jiems net neverta svajoti apie tai, kad kada nors įsiviešpataus kriminalinio liūno viršūnėje…

Tam, kad žaidimas sektųsi sėkmingai, teks skirti dėmesio ir herojaus sugebėjimų bei įgūdžių tobulinimui. Taip, žaidimo kūrėjų plačiai išreklamuoti „roliniai elementai“, pasirodo, tikra tiesa. Savo veikėją jūs galite išauklėti taip, kaip jums norisi. Reguliarios treniruotės sporto salėje herojui pridės jėgos ir užaugins muskulus, ir atvirkščiai – fizinių pratimų nebuvimas ir mėsainių šlamštimas baigsis liūdnu vaizdu: Si-Džėjus užsiaugins šlykštų pagurklį ir vos galės pajudėti, tačiau atsiminkite, kad žaidimo prioritetas – gera fizinė forma, ir jos palaikymui čia sukurtos visos sąlygos. Sporto sales rasite kiekviename megapolyje. Pavyzdžiui, San Fierro jūs galite išmokti kung-fu kovos pratimų, Los Santos‘e kur kas populiaresnis klasikinis boksas, o Las Ventura jums perteiks geriausias gatvės kovų tradicijas – nuo šiol savo priešininkus įvairumo dėlei galėsite paskraidinti galva į sieną. Aišku, galima kombinuoti įvairius kovos menus, taip sukuriant savo nepakartojamą stilių.

Ginklo valdymo įgūdžių tobulinimas padės jums taikliai šaudyti, o su laiku įgysite gebėjimą šaudyti abiejomis rankomis. Vairavimo įgūdžių gerinimas būtinas geram lenktyninių misijų atlikimui.

Tačiau pats svarbiausias dalykas, žinoma, Respect – jums kriminaliniame pasaulyje rodomos [ir jaučiamos] pagarbos lygis. Šis rodiklis – daugelio faktorių derinys: čia svarbu ir atliktų užduočių kiekis, ir jūsų materialinė padėtis, ir meistriškumo bei fizinio pasirengimo lygis.

GTA: San Andreas pagal savo skonį taip pat galima pasirinkti ir drabužius. Tarp įdomesnių dalykų yra netgi Converse All Stars 2004 metų modelio kedukai. Neturite ką veikti – į savo batų galus galėsite spoksoti tatuiruočių salonuose arba kirpėjo kėdėje…

GTA: San Andreas – puikus pasirinkimas laisvalaikio praleidimui. Jos masteliai tiesiog stulbina. Kiek aš apie jį bepasakočiau, man vis tiek nepavyks pilnai išsakyti savo įspūdžių, tačiau net negalvokite abejoti dėl to, kad tai – vienas iš pačių geriausių visų platformų žaidimų. Jis nepakeis jūsų gyvenimo – tiesiog pasiims jį keletui mėnesių. Pripumpuos saulės, adrenalino, energijos… ir paleis – iki kitos serijos.

Views All Time
Views All Time
12085
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!