Ar kam nors patinka Norton AntiVirus?
Skaitant į redakciją atėjusius laiškus, dažnai susimąstai – ar kam nors iš viso patinka Norton AntiVirus? Ar kas nors iš šio Symantec produkto naudojimo gavo kokį teigiamą efektą?
Kiekvieną kartą, kai rašau apie naują Symantec antivirusinę programą, iš skaitytojų ateina vieni ir tie patys laiškai. Daugelis Symantec produktų pirkėjų skundžiasi, kad Norton AntiVirus (NAV) be saiko ryja jų sistemų resursus, kaip reikiant neapsaugo kompiuterio, o kai jie galiausiai nusprendžia atsisakyti šios programos, iš Symantec svetanės tam reikia atsisiųsti specialią išdiegimo programą.
Skaitytojai taip pat rašo, kad Live Update yra sunkiai konfigūruojamas, jei nesate prisijungęs administratoriaus režimu. Tai – gana keista, nes sukūrus administratoriaus teises turintį vartotoją, skriptų blokavimas tampa neatspariu atakoms.
Mažiausia, ko iš Symantec gali tikėtis vartotojai – tai reali apsauga. Deja, bet net patys elementariausi vartotojų poreikiai viršija kompanijos programų kūrėjų galimybes, todėl į pirmąsias pozicijas čia išeina ryšių su visuomene ekspertai ir marketingo specialistai, bandantys sušvelninti besipilančius priekaištus.
Spalį, kai NAV buvo aptikta eilinė skylė, Symantec iš pradžių neigė patį problemos egzistavimą, po to pripažino, kad ji vis tik yra, bet pradėjo menkinti jos reikšmę. Galiausiai kompanija patvirtino, kad NAV neatsparus atakoms, ir atsiėmė savo teiginius, pripažinusi, kad jie iš esmės klaidingi. Tai primena seną anekdotą apie besikandžiojantį šunį, kai šeimininkas iš pradžių dievagojasi neturįs jokio šuns, po to pripažįsta, kad jis “yra, bet sėdi namie”, o galiausiai žmogus bandomas įtikinti, kad vilkšunis – tai pudeliukas.
Dabar – ir vėl panaši situacija. Už £45 ($83) (pas mus ~ 219 lt – red. pastaba) Symantec svetainėje parduodamą Norton AntiVirus 2005 paketą, vadinamą “Pačiu autoritetingiausiu pasaulyje antivirusiniu sprendimu” galima apgauti, paprastu skriptuku atjungus automatinės apsaugos funkcijas. Kompiuteris lieka įsilaužėlių valioje.
Maždaug prieš dvi savaites aukšti Symantec pareigūnai patikino, kad kompanija pradėjo racionalizuoti vidinės produkto apsaugos mechanizmus, stengdamasi jį padaryti labiau atsparesnį tokioms atakoms, tačiau… šių pokyčių nematysime iki naujos versijos išleidimo – ši jau vadinsis Norton AntiVirus 2006 ir išeis tik po pusmečio. Švelniai pasakius, laukti teks per ilgai…
Tuo tarpu Symantec tikisi (???) kad skript-kidžiai neras Internete jau pradėjusio cirkuliuoti eksploito kodų ir nepanaudos jo atakoms. Praeitą savaitę Markas Kenedis, Symantec produktų pristatymo ir ryšio su vartotojais grupės atstovas, pasakė, kad, jei “kas nors panaudos eksploito kodą ir sukurs kirminą, kompanija per “kelias valandas” išleis viruso parašą ir apsaugos pirkėjus”.
“Visi, kieno kompiuteriai neužkrėsti šiuo kirminu, spėję atsinaujinti antvirusus, bus visiškai apsaugoti”, – pareškė jis. Kenedis aiškiai nesuvokia, kad kirminai visą pasaulį gali apkeliauti per kelias minutes, Symantec nepalikdami pakankamai laiko parašui sukurti, o pirkėjams – atsisiųsti ir įdiegti atnaujinimus.
Vincentas Uiferis, vyriausiasis Symantec Security Response grupės direktorius, tvirtina, kad toks didelis skundų dėl produkto skaičius – tai “labai didelė kompanijos klientų bazė”. Jis išsakė ir dar vieną genialią mintį: “Mūsų produktai įdiegti žymiai didesniame kompiuterių skaičiuje, nei kitų gamintojų programos, todėl ir gauname daugiau atsiliepimų”.
Jei Symantec neperdarys savo NAV produkto taip, kad jis atitiktų šiuolaikinius reikalavimus, vargu, ar Uiferis po dviejų metu galės pakartoti savo žodžius. Pastaruoju metu rinkoje pasirodė daug antivirusinių programų, tokių, kaip Grisoft gamybos AVG paketas, kuriuo lengva naudotis, naujosios programos pasižymi ir mažesnių sisteminių išteklių naudojimu.
Jei Symantec iš tikrųjų nori sumažinti nusiskundimų Norton AntiVirus paketu skaičių, jai reikia susiimti ir tobulinti savo produktą, o ne samdyti visuomenei ryšių specialistus, teisinančius jos klaidas.