Opijatai: Opijus
Opijus – išdžiūvusių daržo aguonų galvučių pieninės sultys. Augalui nužydėjus, mezginė įrėžiama specialiu peiliu. Lateksas renkamas po 12-15 valandų nugramdant nuo mezginės. Originalus lateksas yra pieno baltumo, tačiau dėl sąlyčio su oru paruduoja arba pajuoduoja. Nugramdyta medžiaga yra specifinio skonio ir kvapo.
Opijuje yra keli alkaloidai, svarbiausias iš jų – morfijus. Morfijaus kiekis opijuje svyruoja nuo 5 iki 20 proc. Kiti svarbūs alkaloidai – narkotinas, kodeinas, papaverinas ir tebainas (thebaine). Likusi masė – iš vandens, mineralų ir organinių mišinių: rūgščių, cukraus, vaško ir kitų.
Rūkyti skirtas opijus perdirbamas malant, tirpinant vandenyje, kaitinant ir filtruojant. Ilgiau kaitinant išgaruoja vanduo. Perdirbtas opijus yra juodos spalvos, blizgus. Jam būdingas tas pats kaip ir neperdirbto opijaus kvapas ir skonis.
Opijus paprastai vartojamas rūkant, tačiau jį taip pat galima ryti, gerti ar švirkšti. Medicinoje anksčiau opijatai buvo naudojami skausmui mažinti, kosuliui malšinti ir gydyti viduriavimą.