Masažo istorija
Masažas yra labai seniai išbandyta priemonė, kuri gerina sveikatą, atstato darbingumą, fizines ir psichines žmogaus jėgas.
Masažas atsirado gilioje senovėje ir formavosi kartu su kitais liaudies medicinos metodais. Jį mokėjo beveik visos tautos ir gentys. Išsamesnių žinių apie masažo taikymą senovėje yra išlikę iki mūsų laikų literatūriniuose šaltiniuose.
Masažas Kinijoje
Seniausioje kiniečių knygoje – manuskriptoje,kuri yra datuojama 2698 m. iki mūsų eros „Kong-FU“ („Žmogaus menas“) smulkiai aprašyti masažo būdai ir mėginama atskleisti jų gydomąjį poveikį. Veliau rašytame rankraštyje „Neczin“ („Knyga apie vidinį žmogų“) nurodomos ligos, kurių metu reikia ne tik gydyti vaistais, bet galima ir masažuoti. XVI a. Kinijoje buvo išleista 64 tomų enciklopedija, kurioje buvo smulkiai aprašyti visi masažavimo būdai, kurie taikomi yra iki šiol.
VI a. prieš m.e. Kinijoje pirmą kartą pasaulyje buvo įsteigtas valstybinis institutas, kur studentams buvo dėstomas masažas, kaip privaloma disciplina. Daugelyje provincijų veikė gydymo-gimnastikos mokykla, kur buvo ruošiami specialūs gydytojai- taosse, praktikuojantis akupunktūras, masažą ir gydomąją gimnastiką.
Masažas Indijoje
Indijoje jau 1800 metais pr. m.e. medicininiuose traktatuose, kurie turi bendrą pavadinimą „Ajurvedos“ („Gyvenimo pažinimas“) smulkiai aprašomi masažo būdai. Indijoje masažas buvo taikomas visais atvėjais: susirgus, įkandus gyvatei, nuvargus, po traumų. Nepaprastas susidomėjimas masažu Indijoje yra ir dabar. Jis yra moksliškai pagrįstas ir taikomas kaip gydymo metodas.
Masažas Japonijoje
Masažas buvo žinomas ir Korejoje, Japonijoje. Japonijoje jis buvo taikomas kaip savimasažas galvos ir kaklo srityje, ypač esant galvos skausmams.
Masažas Egipte
Egipte masažas buvo žinomas dar prieš mūsų erą. Apie tai liudija įvairių masažo būdų pavaizdavimas papirusuose, ant bareljefų, puošusių faraonų rūmus. Tuo metu jau buvo žinomas porinis masažas, atliekamas dviejais masažuotojais.
Masažas Graikijoje
Graikijoje terminu „apaterapija“ buvo suprantami gydomasis, sportinis ir higieninis masažai. Senovės graikai didelį dėmesį kreipė į higieninį ir kosmetinį masažą, turėjo net jems skirtus specialius salonus. Labai populiarios buvo pirtys, kuriuose masažas buvo būtina procedūra, po to kūną ištrindavo įvairiais kvepiančiais aliejais.
Masažas senoves Romoje
Senoves Romos gydytojai daug ką perėmė iš senovės Graikijos, Indijos, Kinijos, Egipto. Eusklepijus, Romos gydytojas gyvenęs 128-56 m.pr.m.e.masažus skyrstė į: 1) sausą; 2) su aliejais; 3) silpną; 4) stiprų; 5) trumpalaikį ir 6) ilgai trunkanti. Galenas ( 130-200 m.m.e. ) – vienas pirmųjų fiziologų, eksperimentinės medicinos pradininkas. Jis skirstė masažą į rytinį ir vakarinį. Būdamas gladiatorių mokyklos gydytojų, jis plačiai taikė masažą, nes, jo nuomone, tai vertinga priemonė gydant traumas, ypač derinant su vandens procedūromis.
Pirmuojų masažo žinovu buvo Herodotas ) 484 – 425 m.pr.m.e. ), kuris pats nuolat masažuodavosi ir buvo puikaus fizinio sudėjimo. Jis vienas pirmųjų graikų bandė išaiškinti masažo įtaką įvairių ligų gydymui.
Ypač didelis indelis masažo formavimosi priklauso medicinos tėvui Hipokratui ( 459-377 m.pr.m.e. ) . Jo posakis „ Gydytojas privalo turėti daugėlio sričių, tarp jų ir masažo, patyrimą“ – yra plačiai žinomas. Jis yra masažo, kaip gydymo metodo, pradoninkas Europoje. Hipokrato darbų rinkinyje („Hipokrato kodekse“) aprašyti įvairūs masažavimo būdai, jų taikymas gydymui, gyvybinių organizmo funkcijų stimuliavimui.
Senovės Romos rašytojas Plutarchas rašė, kad imperatorius Julijus Cezaris versdavo vergą jį masažuoti tam, kad išnyktų bendra neuralgija. Romėnai masažą taikė net kariuomenėje.
Žlugus Romos imperijai, masažas, kaip sveikatingumo ir gydymo priemonė, ilgam išnyko iš Europos tautų gyvenimo. Tai skatino ir viduramžių krikščionybė, skelbusi, kad yra nuodėmė, yra rūpintis mirtingo kūno sveikata ir grožiu. Tuo metu masažas klestėjo tose šalyse, kurių nepalietė krikščionybė – tai Vidurinė Azija, arabų šalys ir kt..
Masažas Mažojoje ir Vidurinėje Azijoje
Senovės gydytojo ir filosofo Avicenos ( 980-1037 m. ) darbuose, kurie buvo populiarūs Vidurinėje Azijoje, Irane sukurtos tam tikros nuostatos, kaip reikis prižiūrėti kūną, taikyti vandens procedūras, masažą. Vienoje „Gydymo meno kanono“ dalyje jis rašo, kad masažas turi būti saikingas savo kokybe ir kiekybe.
Avicena masažą skyrstė į stiprų, kurio tikslas yra tonizuoti, silpną – atpalaiduojanti, vidutinį, leidžianti palaikyti gerą fizinę kondiciją ir ilgalaikį, skirtą suliesėjimui. Be to, jis skyrė paruošiamąjį arba raminantį masažą prieš ir po fizinių pratymų.
Mažoje ir Vidurinėje Azijoje taikomas masažas gerokai skyrėsi nuo klasikinio Graikijos ir Romos masažo. Jį darė ne tik rankomis, bet ir kojomis.
XVII a. – XIX a. masažo istorija
Klasikinis masažas
XVIII a.-XIX a. masažo istorija siejasi su tokiomis pavardėmis kaip P.Hofmanas, A.Fuleris. F.Andrė, P.Lingas, J.Mezgeris, T.Bilrotas, F.Esmarchas, I.Zabludovskis, H.Hedas, J.Makenzis.
Susiformavo „Klasikinio masažo“ sąvoka. Tai – visi masažavimo metodai, kurie buvo naudojami iki naujų būdų – refleksinio segmentinio, jungiamojo audinio, taškinio – įdiegimo į ptaktiką.
Klasikinis masažas moksliškai pagrįstas ir efektyviai taikomas dydant įvairias ligas.
Masažas Rusijoje
Rusijoje pažymetini gydytojai D.Otas, K.Šulcas, E.Zalesova, K.Solovjovas, V.Kramarenko, kurie įsteige masažo kursus Peterburge, Maskvoje ir Kijeve.
XX a. masažas
Refleksinis segmentinis masažas
Refleksinis segmentinis masažas atsirado XX amžiuje. Paminėtini autoriai A.Ščerbakovas, F.Lange, O.Gleszer ir V.Dalicho. Rusijoje masažo poveikį, gydant įvairias ligas, tyrė ir aprašė A.Verbovas, A.Turas, V.Moškovas, V.Kuničevas, L.Komarovas, K.Ananjeva, O.Kuznecovas, N.Belaja, K.Zavadina ir kiti. Dabar praktinio rusų masažo lyderiai yra A.A.Biriukovas, V.I.Vasičkinas, V.I.Dubrovskis, M.M.Pogosianas, A.M.Tiurinas, V.N.Fokinas.
Masažas Lietuvoje
Ikikarineje Nepriklausomoje Lietuvoje 1921 m. Vasario 21d. Pradėjo veikti pirmieji masažo kursai. Jų vadovas buvo d.V.Kuzma. Universitete dėstė prof.dr.J.Bagdonas. Tai buvo teorinis kursas apie fizinę terapiją. Prof.dr.J.Bagdono nuomone, buvo tų metodų pritaikymo stoka. (žurn.“Medicina“, 1935 m.).
Dr. O.Plūdymaitis taip pat rašė apie masažą. Jo manymu, geriausiai masažuoti gali tik gydytojas. Tačiau autorius sutinka, kad masažuoti gali ir jaunesnis personalas, bet tik gydytojui prižiūrint. 1937 m. buvo įsteigti specialūs kursai, kuriuose ruošė masažo ir gydomosios gimnastikos specialistus. Ikikarinėje Nepriklausomoje Lietuvoje buvo privačių masažo kabinetų.
Po antrojo pasaulinio karo Lietuvoje buvo vėl įkurti masažo kutsai medicinos seserims. Pirmiesiems kursams Druskininkuose vadovavo K.Dineika. Veliau pradėjo veikti kursai Vilniuje, Palangoje, Kaune.
Yra paražytos knygos „Fizine kultūra – sveikatos šaltinis“ (1959m.), „Gydomoji fizinė kultūra“ (1961m.), „Moters grožis, sveikata“ (1975m.), „Sportininko higiena“ (1958m.), „Sportinis masažas“ (1976, 1961m., 1986m.), kuriu autoriai yra K.Dineika, K.Labanauskas, O.Gasparkienė, N.Valužienė. 1995 m. Įšleista knyga „Masažas“, kurios autoriai J.Filkenšteinantė, N.Valužienė, J.Damanskas.
Aparatinio masažo istorija
Jau gilioje senovėje masažuotojai, norėdami palengvinti savo darbą, tiksliau dozuoti masažo intensyvumą, pradėjo naudoti įvairius prietaisus. Jau Hipokratas taikė vibracinį masažą. Skausmų malšinimui jie naudodavo kamertoną. Vieni pirmųjų juos panaudojo senovė graikai ir romėnai.
XVI a. Japonijoje ir Kinijoje buvo naudojamas masažas aparatais. Japonijoje buvo taikomas kastuvėlio – gramdiklio tipo įtaisas ilgomis rankenėlėmis. Jis buvo pagamintas iš lengvo medžio. Kitas prietaisas – 10-12 cm lanku išlenktas medžio gabalas, kurio galuose buvo ratukai bei specialios lazdelės su plaukų maišeliais.
Masažas daužymu ir virpinimų buvo taikomas nuovargiui pašalinti.
1874 m. Londone M.Grinvilis padarė pirmą vibracinį prietaisą – vibracinę kėdę. Ją naudojo nervų ligų gydymui, bei raumenų atpalaidavimui.
Lietuvių liaudies medicina žinojo įvairias priemones odai pabraukyti arba pakasyti: paprastas arba po kelias sujungtas balanas, lygius ir rantytus volus, šepečius, žiūruokles. Nuo vos jaučiamų iki sunkiai beiškenčiamų.
Braukoma buvo įvairiais daiktais, net akmenimis, kaulais, labai lygiais ir labai šiurkščiais, nelygu raminti ar dirginti reikėjo. Kai kurios braukymo priemonės nebuvo tik mechaninės pav., sausą odą braukiant gintaro gabalais arbaišilginėmis ašutų grįžtėmis, susidaro nedideli, bet dažni elektros išlydžiai.
Hidromasažo istorija
Įvairias vandens procedūras žmonės naudojo nuo seniausių laikų. Prieš 3000 metų šilto vandens procedūros ir masažas vandeniu plačiai buvo naudojamas Rytų liaudies medicinoje. Egipto faraonai naudojosi iškaltais akmenyje voniomis – kušetėmis masažui ir pirties procedūromis. Tobulėjant technikai, hidromasažui pradėti naudoti įvairus prietaisai ir aparatai. 1936 m. Berline gydant kaulų lūžius ir sąnarių ligas, pirmą kartą panaudotas povandeninis dušas – masažas.
Vakuuminis masažas
Vakuuminio masažo aparatas “STARVAC” (Prancūzija) tai – subatmosverinio slėgio masažas, limfos drenažas, celiulito, strijų, randų, refleksinis veido gydymas, krūtinės stangrinimas šiuolaikių technologijų dėka. Masažuojant odą vakuumu keičiasi jungiamųjų audinių struktūra, pagerėja kraujotaka, limfos cirkuliacija, iš organizmo lengviau pasišalina žalingos medžiagos – toksinai. Po masažo kurso suglebusi ir nelygi oda sustangrėja, kūno linijos tampa dailesnės. Prancūzijos gamintojo “Medic — Systems” aparate įdiegta 21 masažo programa. Programos suskirstytos į terapines (sergantiems reumatinėmis ligomis, traumas patyrusiems pacientams, sportininkams, refleksų terapijai) ir skirtas grožiui bei kūno priežiūrai.
Aparato atmintyje galima išsaugoti 60 personalinių programų. Komplektacijoje yra 13 antgalių įvairų kūno vietų masažui: siurbiančios taurės, dvigubo siurbimo taurės, patentuoti siurbiantys antgaliai su ritinėliais.
Patentuoto keturių ritinėlių antgalio du vidiniai ritinėliai atlieka cirkuliarinį masažą, panašų, kaip atliekant masažo rankomis judesį ir pirštais sukant bei stumiant odos klostę. Masažas dvigubo siurbimo taurėmis gydo celiulitą, hipertrofuotus randus, naudojamas limfos drenažui ir raumenų stimuliacijai. Taip pat pašalina raumenų sustingimą po fizinio krūvio. Dėl savo poveikio jungiamajam audiniui, “Starvac SP2″ sėkmingai gydo storas celiulito sankaupas,oda tampa lygesnė, stangresnė,akivaizdžiai kinta kūno kontūras.
Rekomenduojamas masažų kursas 10-14 procedūrų (2 per savaitę). Teigiami pokyčiai pastebimi jau po kelių procedūrų tose vietose, kur jų labiausiai tikimasi – ant sėdmenų, šlaunų, klubų.