Kanapės tampa vis pavojingesnės
Kanapės (marihuana/hašišas) įvardijamos kaip vienas iš labiausiai palaipsniui psichiką žalojančių narkotinių medžiagų. Plačiai paplitęs šio narkotiko vartojimas turi sunkias pasekmes tiek individui, tiek visai visuomenei.
Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (ENNSC) ekspertai teigia, kad dirbtinu būdu išvedamos specialios svaiginimuisi skirtos kanapių veislės, kuriose aktyviosios medžiagos THC (tetra-hidrokanabinolio) gali būti net iki 20 proc. Vidutiniškai svaiginimuisi skirtuose kanapių produktuose yra 2-8 proc. šios medžiagos. Pramonės tikslams skirtose kanapėse šios medžiagos kiekis neviršija 0,2 proc.
Kanapėse daugėja THC
„Kanapių stiprumas, paplitimas ir auginimas nuolat keičiasi, – teigia Narkotikų kontrolės departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktorė dr. Audronė Astrauskienė, – THC kiekis didinamas ir taip stiprinamas kanapių poveikis, o kartu – ir jų keliamas pavojus. Akivaizdu, kad marihuaną ar hašišą vadinant „lengvaisiais narkotikais” žmonės yra klaidinami – net bandymą svaigintis kanapėmis lydi psichiniai sutrikimai.”
Mokslininkai, tyrinėdami THC poveikį žmogaus organizmui, nustatė, kad ši medžiaga labiausiai veikia psichiką. Rūkant kanapes THC koncentracija kraujyje pasiekia maksimumą per kelias minutes. Jeigu ši aktyvioji medžiaga patenka į organizmą valgant, THC kiekis kraujyje piką pasiekia po pusvalandžio arba valandos. THC lygis kraujyje sumažėja gana greitai jam suskilus į tarpinius produktus ir ištirpus riebaliniame audinyje. Tyrimai parodė, kad po kanapių vartojimo THC neigiamai veikia žmogaus gebėjimus net iki 24 valandų. THC produktai šalinami per kepenis ir inkstus, tačiau šios veikliosios medžiagos skilimo produktus šlapime galima aptikti praėjus ir 6 savaitėms po kanapių vartojimo.
Priklausomybė nuo kanapių greitai išsivysto
Kanapės vartotojams gali sukelti dvejopą poveikį. Pakili nuotaika, linksmumas ir atsipalaidavimas – tai emocijos, kurių siekia pradedantieji. Piktnaudžiavimas šiomis medžiagomis sukelia ir mąstymo sutrikimus, iškreipia emocijas, suvokimą ir pojūčius, sutrikdo atmintį, dėmesio koncentraciją ir koordinaciją, gali prasidėti haliucinacijos ir iliuzijos, atsirasti agresija. Mokslininkai teigia, kad asmenims bent kartą gyvenime vartojusiems kanapių, priklausomybės išsivystymo rizika siekia 10 proc.
Dažnai kanapių vartotojas nebegali kontroliuoti savęs ir nuolat siekia apsvaigti: žmogus tampa priklausomas nuo šių narkotikų. Atlikti tyrimai parodė, kad tris savaites vartojus kanapes, pasireiškia abstinencinis sindromas – nemiga, nerimas, pyktis, dirglumas, prakaitavimas, pykinimas, drebėjimas ir pan.
Kanapės ypač žalingos šioms žmonių grupėms:
- Paaugliams, kurie net ir atsitiktinai parūkę kanapių, dėl žalingo THC poveikio, gali tapti sutrikusio psichinio ir fizinio vystymosi aukomis.
- Nėščioms moterims, nes veiklioji medžiaga THC per motinos kraują pasiekia vaisių.
- Asmenims, turintiems polinkių į psichikos sutrikimus, kanapių vartojimas gali suaktyvinti ir paankstinti psichinių ligų atsiradimą arba sutrikdyti jų gydymą. Piktnaudžiavimas kanapėmis gali būti ūmių psichikos sutrikimų, kanapių psichozių, depresijų ar net savižudybių priežastimi.
Kuriami nauji gydymo metodai
Ypač neramina reiškiniai, kai vienu metu svaiginamasi kanapėmis ir alkoholiu. Mokslinių tyrimų išvados patvirtina, kad šių medžiagų vartojimas kartu kelia didelį pavojų ne tik asmeniui, bet ir visuomenei. Ypač dažnai tokie žmonės tampa avarijų kaltininkais.
Didelis kanapių vartotojų skaičius ir vis jaunėjantis jų amžius atskleidžia ir augantį priklausomų nuo kanapių asmenų gydymo poreikį. ENNSC skelbia, kad Europoje iš besikreipiančių gydytis dėl narkotikų 21 proc. kreipiasi dėl kanapių vartojimo. Šiuo požiūriu kanapės užima antrą vietą po heroino. Specialistams pripažinus, kad gydymui nuo kanapių priklausomybės reikalingi kitokie būdai nei tie, kurie dabar yra taikomi, skatina įvairių šalių mokslininkus ir gydytojus kurti naujas gydymo programas bei metodikas, padėsiančias į gyvenimą susigrąžinti tuos, kurie serga priklausomybe nuo kanapių vartojimo.
Kanapių paplitimas
- Kanapės išlieka populiariausios daugelyje šalių. Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras (ENNSC) informuoja, kad beveik penktadalis (21,8 proc.) visų europiečių – daugiau nei 70 mln. 15-64 m. asmenų bent kartą gyvenime yra bandę kanapių. Per paskutinius metus vidutiniškai 6,8 proc. (23 mln.), per paskutines 30 dienų – 3,8 proc. (12,5 mln.) 15-64 m. amžiaus europiečių yra vartoję šias medžiagas.
- Lietuvoje 2008 metais atlikti tyrimai rodo, kad nors kartą gyvenime kanapes yra vartojusių beveik 12 proc. gyventojų (2004 m. buvo 7,6 proc.). Lyginant su 2004 metų duomenimis, žymiausias kanapių vartojimo paplitimo augimas yra tarp 15-24 m. amžiaus žmonių – 2008 m. nurodė 23,8 proc. nors kartą gyvenime bandę kanapių, 2004 m. buvo 15,7 proc.
- Tarptautinis alkoholio ir kitų narkotikų tyrimas Europos mokyklose (ESPAD) rodo, kad per ketverius metus beveik 5 proc. išaugo nors kartą gyvenime vartojusių kanapes (marihuaną/hašišą) 15-16 m. amžiaus moksleivių skaičius (2003 m. – 13,5 proc., o 2007 m. – 18,2 proc.).