Ką daryti, jeigu pablogėjo atmintis
Ruduo – mokslų bei naujų darbų pradžia. Tačiau po vasaros džiaugsmų dažnas pajunta, kad „nebedirba“ galva, sunkiau atsiminti perskaitytą literatūrą, įsipareigojimus… Pagerinti atmintį galite paprastu ir pigiu būdu – pasitelkę liaudies medicinos patarimus.
Kodėl blogėja atmintis?
Gera atmintis visų pirma suteikia galimybę ką nors išmokti, atkurti informaciją. Atmintis dažnai pablogėja dėl neteisingo gyvenimo būdo, kai organizmas užsiteršia įvairiomis toksinėmis medžiagomis. Nuolatinis nerimas ir stresas, protinis ir fizinis nuovargis taip pat blogina atmintį. Be to, atmintis blogėja siaurėjant kraujagyslėms dėl cholesterino apnašų. Ji gali pablogėti ir po traumų, piktnaudžiaujant alkoholiu, nuo nemigos, ilgą laiką gydantis kai kurių rūšių vaistais, ypač raminamaisiais.
Vaistai iš daržo
Galvos smegenys sunaudoja apie penktadalį su maistu gaunamos energijos, tad jų veiklą galima stimuliuoti paprasčiausiu maistu. Svarbu žinoti, kiek ir ko reikia valgyti.
* Vartokite mažiau riebalų, nes jų perteklius organizme neigiamai veikia galvos smegenų darbą, jos gauna mažiau su krauju atnešamos gliukozės – pagrindinio galvos smegenų energijos šaltinio. Be to, riebalai užkemša kraujagysles ir arterijas, todėl pablogėja galvos smegenų aprūpinimas krauju.
* Morkos stimuliuoja medžiagų apykaitos procesus smegenyse ir padeda įsiminti reikiamą informaciją. Valgydami tarkuotas morkas ar gerdami jų sultis, įpilkite truputį aliejaus – organizmas geriau pasisavins naudingąsias medžiagas.
* Jei esate pavargę nuo įtempto protinio darbo, valgykite daugiau svogūnų. Jie skystina kraują ir geriau aprūpina galvos smegenis deguonimi. Atmintis pagerės, jei kelis kartus per dieną į ausis įlašinsite po 1-2 lašus svogūnų sulčių.
* Kopūstai mažina pernelyg didelį skydliaukės aktyvumą ir ramina centrinę nervų sistemą, padeda susikaupti.
* Norintiems sustiprinti atmintį, patariama 2-3 kartus per dieną gerti šviežių agurkų sulčių.
* Geras smegenų maistas – sultingos kriaušės.
* Dažniau valgykite mėlynių, jos aktyvina galvos smegenų kraujotaką.
Vertingoji egzotika
* Ananasuose yra ypač daug vitamino C, todėl šis vaisius labai naudingas žmonėms, kuriems reikia mintinai įsiminti didelės apimties tekstus ir sukaupti dėmesį. Be to, ananasuose mažai kalorijų (100 g – 56 kalorijos). Jei norite pagerinti atmintį, kasdien išgerkite po stiklinę ananasų sulčių.
Lengviau įsiminti reikiamą informaciją padeda ir citrinos, nes jose taip pat gausu daug vitamino C.
* Atmintį gerina avokados, nes jose gausu riebalinių rūgščių, kurios yra geras energijos šaltinis, padedantis įsiminti reikiamą informaciją trumpam laikui.
* Kūrybinį darbą skatina figos. Jose esančios savo sudėtimi į aspiriną panašios medžiagos skystina kraują, geriau aprūpina smegenis deguonimi, stimuliuoja jas protiniam darbui.
* Kasdien valgykite bananų – juose yra atmintį gerinančio serotonino.
* Dirbantiems protinį darbą patariama kasdien suvalgyti po 100 g krevečių. Krevetės aprūpina galvos smegenis svarbiomis riebalinėmis rūgštimis, kurios padeda susikaupti.
* Dažniau valgykite riešutų: graikiniai riešutai stiprina galvos smegenis, širdį ir kepenis, žvalina bei tonizuoja organizmą. Migdolai sustiprina galvos smegenis, regėjimą, išvalo vidaus organus, be to, gydo astmą, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligę. Pistacijos stiprina ir gydo galvos smegenis, širdį, gydo kepenų ligas.
Be skysčių protingas nebūsi
Jei žmogus nesugeba susikoncentruoti, skundžiasi prastėjančia atmintimi, gali būti, kad jis vartoja pernelyg mažai skysčių.
Ypač sveika gerti kmynų arbatą, sakoma, kad ji gali padėti užgimti kūrybingoms ir genialioms mintims. Kmynuose esantis eterinis aliejus stimuliuoja ne tik galvos smegenis, bet ir visą centrinę nervų sistemą. Arbatą ruoškite taip: 2 šaukštelius susmulkintų kmynų lapų ir sėklų (galima tik sėklų) užpilkite 1 stikline verdančio vandens, uždenkite ir palikite nusistovėti.
Vaistiniai augalai
* Jei norite pagerinti atmintį, reguliariai uostykite mairūno ir 2 kartus per dieną gerkite mairūno antpilo. Pagerina atmintį ir melisos su mairūnu mišinio antpilas.
* Atmintį gerina toks vaistinių augalų mišinys: sumaišykite po 3 dalis dobilų žiedų ir siauralapės ožrožės, 2 dalis beržų lapų, po 1 dalį paprastosios jonažolės ir paprastosios sukatžolės. Šaukštą šio mišinio užpilkite pusantros stiklinės verdančio vandens, 20 minučių palikite prisitraukti, po to nukoškite. Gerkite vietoj arbatos, saldinkite medumi.
* Ryte ir vakare vartokite tokį mišinį: sumaišykite pusę šaukštelio medaus su žiupsneliu sausų balinio ajero šaknų miltelių.
Atmintį gerinančios procedūros
* Kasdien prieš miegą įtrinkite smilkinius ir krūtinę dilgėlių aliejumi. Jo pasigaminkite taip: sutrinkite 30 g dilgėlių į košelę ir sumaišykite su 20 g alyvų aliejaus.
* Jei norite pagerinti atmintį, sprandą trinkite garstyčių, o smilkinius — rozmarino aliejumi.
* Pasinaudokite senu japonų vienuolių patarimu skatinti smegenų kraujotaką trinant kojų pirštus. Rytą atsibudę patrinkite ir patampykite kiekvieną kojų pirštą. Paskui pakaitomis vienos kojos nykščiu patrinkite kitos kojos nykštį ir padą.
Treniruokime atmintį
Užmaršumas, nesugebėjimas susikaupti, išsiblaškymas rodo, kad pats laikas užsiimti atminties gimnastika.
* Nepriklausomai nuo amžiaus, mokykitės atmintinai eilėraščius arba užsienio kalbą.
* Susikaupkite ir pasistenkite prisiminti pamirštą vardą, pavardę, gatvės pavadinimą.
* Pasistenkite atsiminti telefonų numerius, artimųjų gimimo datas.
* Dažniau pavartykite nuotraukų albumus, prisimindami praėjusius įvykius, kuriuos, jūsų manymu, seniai pamiršote.
* Pabandykite parduotuvėje mintinai suskaičiuoti jūsų pirkinių sumą.
* Dažniau spręskite galvosūkius ir kryžiažodžius.