Holistinės terapijos – kas tai?
Ar pastebėjote, kokia gera nuotaika apima užsukus į kvepalų parduotuvę? Arba kokį pojūtį teikia iš virtuvės sklindantis malonus kvapas? Jau nekalbant apie kvepiančių gėlių lauką… Visa tai yra susiję su aromaterapija.
Aromaterapija – viena iš populiariausių holistinių terapijų, kurios pamažu tampa žmonių, besirūpinančių savo sveikata, kasdienėmis palydovėmis. Kas tai yra holistinės terapijos? Holistic – iš graikų kalbos kilęs žodis. Holos reiškia „visas“. Dar Hipokratas manė, kad žmogaus kūno struktūra, funkcijos, protas ir dvasia yra nedalomi, o ligos ir negalavimai atsiranda, kai pažeidžiamas kūno vientisumas. Taikant holistines terapijas, gydomas individualus žmogus, o ne atskira organizmo dalis. Gilinamasi į žmogaus visumą – kūną, protą ir emocijas, o ne tik į ligos simptomus. Ieškoma negalavimo priežasties – galbūt tai netinkama gyvensena, blogi įpročiai, stresas.
Dabar plačiai pripažinta, kad daugybė ligų turi psichologinį pagrindą. Mes gyvename nuolat apimti streso, nebegalime atsipalaiduoti. Skubėdami ir spręsdami nesibaigiančias problemas nualiname savo organizmą. Mes varginame save ta pačia kūno padėtimi ilgą darbo dieną, per mažai sportuojame, valgome „greitą maistą“, nemokame taisyklingai kvėpuoti… Taip išbalansuojame organizmą: vieni raumenys per daug apkraunami, kiti visai nedirba, pakrypus stuburui, pasislenka organai, sutrinka kraujo ir limfos apytaka, todėl laiku nepašalinami toksinai ir labai susilpnėja imuninė sistema. Nustatyta, kad ilgalaikis stresas taip pat išskiria daugybę toksinų, kurie silpnina imuninę sistemą. Stresas blogai veikia odą ir yra viena iš pagrindinių širdies ir kraujagyslių ligų priežasčių. Prie viso to dar prisideda užterštas oras ir nenatūralus maistas…
Čia tikrai gali padėti holistinės terapijos. Labai naudingas yra holistinis masažas, kuris padeda atsipalaiduoti, mažina raumenų skausmus, šalina toksinus ir celiulitą, gerina kraujo apytaką, padeda atsikratyti nemigos, streso ir depresijos. Jaučiantiems didesnius kaulų, raumenų ar sąnarių skausmus siūloma fizioterapija, osteopatija, chiropraktika (dirbama su sąnariais, ypač nugaros srityje, siekiant sumažinti skausmus). Labai paplitusi refleksologija (stimuliuojant tam tikrus pėdų ir plaštakų taškus, veikiami kūno organai), homeopatija, akupunktūra. Taikant holistines terapijas, rekomenduojama organinė dieta, naudojamos tik natūralios priemonės.
Aromaterapijoje naudojamų „aromatų“ – iš augalų išgautų eterinių aliejų – gydomosios savybės buvo pripažintos dar prieš 6000 metų. Senovės Egipte eteriniai aliejai buvo naudojami balzamuojant mirusius faraonus, religinėse apeigose, medicinoje. Romėnai išpopuliarino eterinius aliejus vonioms ir masažams. Europoje antibakterinės žolelių savybės gelbėjo siaučiant karui ir marui. XIX amžiuje paplitus sintetiniams vaistams, eteriniai aliejai ir žolelės Europoje buvo mažai vartojami. Tiktai nuo 1980 metų aromaterapija tapo vienu iš greičiausiai besivystančių natūralaus gydymo menų.
Kaip dalelė gamtos, eteriniai aliejai turi milžiniškos gydomosios galios. Įkvėptas aromatas veikia nosies ertmės nervines ląsteles, kurios siunčia impulsus į smegenis ir taip atsiranda malonus jausmas. Įkvėptas aromatas patenka ir tiesiogiai į plaučius, o iš čia per kraujo apytaką – į visą organizmą. Masažo metu eteriniai aliejai įsisavinami ir per odą. Jie subtiliai veikia ir leidžia visiškai atsipalaiduoti. Kvapas mūsų vaizduotėje sukuria kvepiančių gėlių laukus, pasakiškus peizažus, atneša šiltus prisiminimus. Aromaterapija atpalaiduoja nervų sistemą ir padeda užmiršti kasdienybės negandas. Visiškai nusiraminę ir atsipalaidavę mes įgauname protinės ir fizinės energijos, pasitikėjimo, pasijuntame dvasiškai pakylėti, galintys kontroliuoti stresines situacijas. Pagaliau atsikratome neigiamų emocijų ir pradedame pozityviau žiūrėti į gyvenimą.
Aromaterapijos masažas turi tokios pat naudos organizmui kaip ir holistinis masažas. Be to, eteriniai aliejai, taikomi individualiai, padeda esant virškinimo, kvėpavimo, ginekologiniams ir kitiems sutrikimams. Aromaterapija – tai puikus būdas išlikti sveikam ir turėtų būti naudojama reguliariai profilaktikai.
Tad susirūpinkime savo sveikata jau šiandien, kol nevėlu. Užuot varstę gąsdinančių ligoninių duris, pabandykime vien malonumą teikiančias holistines terapijas.
Loreta Keburytė
Holistinių terapijų federacijos narė,
ITEC, ASET, SAC diplomai