Valdas MALINAUSKAS – Praktinis šaudymas. Kas tai?
Apie tokią mistinę sporto šaką sužinojau naršydamas internete. Skubėjau paskambinti Andrejui Zadneprovskiui – neabejojau, kad pistoleto asas užpildys mano žinių spragas. Į mano klausimą apie praktinį šaudymą jis atsakė klausimu – “Hmm. O iš ko šaudo?”- Patas. Beliko pačiam važiuoti į Vilniaus pakrašty vykstančias “Kalėdų taurės” varžybas. Šaudykloje tikėjausi ne tik paspoksoti į šaudančius vyrukus, bet ir pakalbėti su Nacionalinės praktinio šaudymo asociacijos (NPŠA) vadovais.
ŠIEK TIEK TEORIJOS
Praktinio šaudymo varžybų dalyviai yra skirstomi į atskiras grupes pagal naudojamų ginklų rūšis. Tokios grupės yra vadinamos divizionais. Mažiausias dalyvių skaičius divizione yra penki. NPŠA yra rengiamos trumpavamzdžių ginklų (pistoletai ir revolveriai), lygiavamzdžių ir graižtvinių šautuvų varžybos. Gali būti rengiamos ir visų minėtų ginklų kategorijų jungtinės varžybos – turnyras. Visi ginklai divizione dar yra skirstomi pagal šaudmens galingumą į MINOR (mažos galios) ir MAJOR (didelės galios) grupes. Šaudymas MAJOR ginklu suteikia pranašumą – dalyvis gauna daugiau taškų, nes tiksliai šaudyti didelės galios ginklu yra sudėtingiau. Taip yra realizuojamas vienas principų – premijavimas už galingumą.
Kiekvieno diviziono ginklams yra keliami reikalavimai. PRODUCTION divizione naudojami 9 mm kalibro serijiniai ginklai. Vaizdžiai tariant, – pistoletai ir revolveriai “nuo konvejerio”, be jokių patobulinimų. STANDARD divizione šaudo kiek galingesniais 10 mm kalibro šoviniais. Leidžiami itin nežymus ginklo pakeitimai, pavyzdžiui, ryškiau nudažomas taikiklis. Dar daugiau ginklo pakeitimų leidžiama MODIFIVE divizione. Sportininkai tobulina taikiklį, pritaiko priedą, lengvinantį apkabos keitimą, montuoja kompensatorių, mažinantį atatranką šaudant 9 mm kalibro šoviniais.
Kažką panašaus į OPEN diviziono ginklus galima pamatyti filmuose apie žvaigždžių karus. Čia nėra jokių apribojimų. Nagingi meistrai sumontuoja įmantrius optinius taikiklius. Kompensatoriaus dėka nėra atatrankos, o į šovinių dėtuvę krauk devinto kalibro šaudmenų kiek širdis geidžia!
PRAKTINIS ŠAUDYMAS LIETUVOJE
Lietuvoje praktikuoti šią sporto šaką pradėta 1994 metais. Lygiai prieš dešimt metų vyko pirmasis šalies čempionatas. Šiuo metu NPŠA turi 98 narius. Tai buvę ir esantys pareigūnai, kovinių padalinių atstovai, apsaugos firmų darbuotojai ir entuziastai. Kaip ir krepšinyje, praktinio šaudymo varžybose didžiausios aistros dėl medalių kunkuliuoja tarp vilniečių ir Kauno sportininkų. Daug metų dėl nugalėtojo titulo varžosi “TopSporto”, Vadovybės apsaugos departamento, Praktinio šaudymo klubo, Lietuvos teisės akademijos policijos fakulteto, VRM pirmojo ir antrojo pulko, Muitinės departamento kriminalinės tarnybos bei “Šūvio” komandos.
Praktinio šaudymo favoritai Lietuvoje yra daugkartiniai šalies čempionai ir įvairių turnyrų nugalėtojai Dalius Strazdas, Laurius Velička, Saulius Umbrusevičius ir Saulius Rutkauskas.
KAS DIKTUOJA MADAS PASAULYJE?
Deja, tarptautinėse varžybose šalies praktinio šaudymo meistrams nelengva konkuruoti su pripažintais sportininkais iš Vokietijos, Italijos, Izraelio ir Čekijos. Būtent šių valstybių komandos diktuoja madas pasaulio ir Europos čempionatuose bei tarptautinėse varžybose. “Pasaulio praktinio šaudymo lyderiai yra komandos, kurios atstovauja ginklų gamintojams”, – sako NPŠA generalinis sekretorius Saulius Navickas. – “Kovose dėl čempiono titulo nuolatos varžosi italų “Tanfoglio”, čekų CZ, vokiečių SIG SAUER bei austrų GLOCK komandos. Šios pasaulinio masto kompanijos gali leisti treniruotis savo sportininkams, kol rankos nutirps. Tuo tarpu lietuviams 20-30 šovinių per treniruote yra prabanga – tenka suploti po pusę lito už kulką”.
Šiais metais Europos čempionatas vyko Čekijoje. Varžybose dalyvavo apie 800 sportininkų. Stebuklo neįvyko – pirmą kartą tokio masto varžybose dalyvavę mūsų šauliai liko toli nuo pjedestalo. Dabar pajėgiausi šalies praktinio šaudymo meistrai rengiasi 2005-jų metų pasaulio čempionatui, kuris vyks Ekvadore.
VARŽYBOS – GREIČIO IR TAIKLUMO TESTAS
Prieš varžybas yra režisuojamos situacijos. Dalyviams paaiškinamos pratimo taisyklės ir veik… Beje, surežisuotos situacijos yra pakankamai sudėtingos ir netikėtos. Nuo organizatorių išmonės priklauso, ar šaulio rankos bus prirakintos antrankiais prie diplomato, ar teks šaudyti bėgant, ar važiuojant dardančiu vežimėliu, ar pataikyti į netikėtai išdygusį taikinį-švytuokle. Praktinio šaudymo rungtyje laimi šaudantis taikliai ir greitai.
Per kelias dienas vykstančias tarptautines varžybas kiekvienas sportininkas šaudo tik apie 10 minučių. Visą kitą laiką šauliai mintyse modeliuoja šaudymo eigą, vertina situaciją, prisitaiko prie aplinkybių. Galvoje šimtus kartų “prasukamas filmukas” nuo starto iki finišo. Pagrindinis filmo herojus – pats sportininkas – įsivaizduoja, kokia trasa bėgs, kur keis šovinių dėtuvę, nuo kurio taikinio pradės. Sportininko taktika priklauso nuo šovinių kiekio dėtuvėje. Mat pistoletas užtaisomas 15-17 šovinių, o į revolverį telpa tik šeši.
Praktiniam šaudymui reikia gero fizinio pasirengimo, tačiau šaudant viską lemia reakcija, staigumas, o svarbiausia – psichologinis pasirengimas. Būtent dėl to šis sportas yra ilgaamžis. Šaudykloje puikių rezultatų pasiekia ir 50-55 metų sportininkai. Dalyvauti varžybose galima nuo 18 metų, kuomet leidžiama įsigyti ginklą.
PASKUTINIS METŲ STARTAS
“Kalėdų taurės” varžybose dalyvavo 65 šalies sportininkai. OPEN divizione pirmą vietą užėmė Laurius Velička. PRODUCTION diviziono nugalėtoju tapo Dalius Strazdas. STANDARD divizione daugiausia taškų surinko Žilvinas Jagminas, o STANDARD revolverių divizione greičiausias ir taikliausias buvo Vitalijus Stavcevas.
SPORTAS, 2004 m. gruodžio 28 d.