Rajono Ūkininkų rėmimo fondo komisijos pirmininkas Zenonas Akramavičius sulaukė tarybos “nokauto” – taryba nepatvirtino pernykštės fondo veiklos ataskaitos. Situacija neetiškai piktinęsis šio fondo narys Vytautas Šlikas gali patekti į etikos sargų nemalonę.

Politikų nepasitikėjimas rajono Ūkininkų rėmimo fondo, kuris valdo apie pusantro šimto tūkstančių litų, veikla įstūmė į aklavietę fondo komisijos pirmininką ir pačią komisiją.

Už ką seikėti tūkstančiai?

Vakar posėdžiavusi rajono taryba nepatvirtino rajono Ūkininkų, žemės ūkio bendrovių ir kooperatyvų rėmimo fondo praėjusių metų ataskaitos, privertė pakeisti šių metų paramos paskirstymą ir įpareigojo komisiją, skirstant pinigus, nepažeidinėti įstatymų.

Rajono tarybos nariai susipažino su savivaldybės kontrolieriaus Kęstučio Zakšausko fondo tikrinimo išvadomis bei išklausė fondo komisijos pirmininko Zenono Akramavičiaus, Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos atstovo rajono taryboje, praėjusių metų fondo veiklos ataskaitą. Susipažinusiems su medžiaga tarybos nariams kilo pagrįstų abejonių dėl pernai paskirstytų 150 tūkst. litų teisėtumo.

Taryboje kilo aštrios diskusijos dėl to, kad pernai fondas neteisėtai skyrė 6 tūkst. litų rajono žemės ūkio konsultavimo tarnybai, abejotinai didelę sumą (15 tūkst. Lt) atseikėjo Ūkininkų sąjungos rajono skyriui, neteisėtai mokėjo algą visuomeninės organizacijos sekretorei. Be to, fondas netinkamai tvarkė dokumentus, pagal kuriuos skirstytos lėšos: neregistruoti paramos prašiusių asmenų pareiškimai, nėra fondo komsijos balsavimo dėl paramos skyrimo protokolų. Tarybos nariai sakė, jog kai tokia pinigų skirstymo painiava, neįmanoma susigaudyti, kam, kiek ir už ką atseikėti tūkstančiai.

Moteris daug dirbo…

Fondo komisijos pirmininkas Z.Akramavičius pripažino, jog pinigai skirstyti netvarkingai ir pažadėjo šiemet laikytis visų privalomų procedūrų.

Jis dievagojosi, jog nė vienas komisijos narys tų pinigų tikrai nepasisavino. Bet tarybos nariams pareikalavus paaiškinimo, kodėl alga mokėta komisijos sekretorei Valdai Blinovai, Z.Akramavičius patvirtino, kad to daryti negalėjo. Tačiau esą moteris daug dirbo ir nutarta ją paskatinti, nes metų pabaigoje liko pinigų. Jis prisiėmė priekaištus ir dėl neteisėtai skirtų fondo pinigų konsultavimo tarnybai, kuri nusipirko automobilį.

Liberalcentristas, Ūkininkų sąjungos pirmininkas ir šios komisijos narys Vytautas Šlikas, pertraukdamas patį komisijos pirmininką ir klausiančius tarybos narius, aktyviai dalyvavo diskusijoje. Tai graudino dėl prastos žemdirbių padėties, tai neetiškai šmaikštavo apie inteligentų nenuovokumą. Jis ragino merą bei tarybos narius nulenkti galvas prieš fondo komisiją ir jos pirmininką Z.Akramavičių. Tačiau vietoj to žemdirbių paramos komisija ir pirmininkas sulaukė “nokauto” – taryba nepatvirtino praėjusių metų fondo finansinės ataskaitos.

Po nepalankaus balsavimo Z.Akramavičius pareiškė atsistatydinąs iš fondo komisijos pirmininko pareigų ir primygtinai pareikalavo merą Egidijų Vilimą atsistatydinimą priimti.

Aistras vėsino pertrauka

Pradėjus svarstyti šių metų fondo pinigų paskirstymą pagal fondo komisijos pateiktą programą, socialdemokratė Teresė Gailiūnienė pareikalavo, jog būtų balsuojama ne už visą projektą, bet už kiekvieną poziciją atskirai: “Nurodytos tik abstrakčios sumos, bet nežinia, pagal kokias sąmatas tie pinigai bus panaudoti”. (Beje, T.Gailiūnienė vakar šios kadencijos taryboje posėdžiavo primą kartą).

Krikdemei Irenai Saikalienei kilo abejonių, kad fondui šiemet apskritai skirta per didelė suma, nes jo lėšomis nebenumatyta kompensuoti žemės mokesčių, o būtent jie sudarydavo didžiąją paramos dalį. Todėl, pasak I.Saikalienės, fondas nebesugebėjo racionaliai paskirtyti iš biudžeto gautų pinigų.

Politikėms pritarė ir grupė kitų tarybos narių, prašydami didesnio tikslumo bei nurodydami kelias pozicijas, kurioms, jų manymu, numatyta nepagrįstai didelės sumos.

Suderinti pozicijas ir atvėsti nuo įkarščio tarybai prireikė pertraukos. Po pertraukos buvo kiek pakoreguota fondo sąmata: Jaunųjų ūkininkų sąjungos veiklai parama vietoje planuotų 25 tūkst. litų sumažėjo iki 20 tūkst. litų, rajono Ūkininkų sąjungos skyriui vietoj 15 tūkst. liko 10 tūkst Lt. Taip pat nuo 15 tūkst. iki 10 tūkst. litų sumažinta lėšų dengti paskolų procentamas.

Kadangi šiemet fondas nebekompensuos deklaruotos žemės ir žemės nuomos mokesčio, didžiausia paramos suma – 60 tūkst. litų – numatyta žemdirbiams, kurie diegs pažangias ūkininkavimo technologijas. Po 10 tūkst. litų skirta šviečiamajai veiklai (žemdirbių išvykoms į parodas, muges, mokymus), rajono žemdirbių varžytuvėms ir konkursams bei nelaimės atvejams. Kitos pozicijos, kurioms parama siekia 2-3 tūkst. litų, abejonių nekėlė. Nepaskirstytame rezerve palikta 20 tūkst. litų. Tokie pataisymai Z.Akramavičiui, matyt, tiko, nes iš karto po to jis persigalvojo dėl savo skuboto pareiškimo palikti pirmininko postą. “Tikrai dabar nebežinau, ką daryti. Nesu apsisprendęs”, – blaškėsi politikas.

Informacijai skelbti – konkursas

5 tūkst. litų fondo lėšų šiemet skirta informaciniam leidiniui žemdirbiams. Dėl to tarybos narys, konservatorius Almantas Blažys prieštaravo. Mat leisti leidiniui iš biudžeto lėšų privalu skelbti konkursą. Rajono žemės ūkio skyriaus vedėjas Anicetas Kačinskas pripažino, jog tvarkai buvo nusižengta, tačiau dabar jau esą nieko pakeisti nebegalima. A.Blažio toks paaiškinimas neįtikino ir jis pareikalavo konkurso. Taryba pritarė siūlymui – fondas privalės skelbti konkursą.
Šokiravo

Neetiškos liberalcentristo, Ūkininkų sąjungos pirmininko V.Šliko replikos taip pat buvo pastebėtos. Jo ironiški įsiterpimai šokiravo socialdemokratę T.Gailiūnienę. Ji nedviprasmiškai kolegai pagrasino kreiptis į tarybos etikos komisijos narius ir apskųsti nederamą elgesį.

Views All Time
Views All Time
2090
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!