Prezidento rinkimus ketinama surengti birželio 13-ąją

Seimui apkaltos būdu nušalinus nuo prezidento pareigų Rolandą Paksą, pirmalaikius šalies vadovo rinkimus rengiamasi paskelbti birželio 13 dieną, kai numatyti rinkimai į Europos Parlamentą.

Seimas taip pat ketina pakeisti kai kuriuos Prezidento rinkimų įstatyme nustatytus terminus, padėsiančius surengti neeilinius Respublikos Prezidento rinkimus.

Tokias įstatymo pataisas Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo laikinasis Seimo Pirmininkas Česlovas Juršėnas.

Straipsniai 1 reklama

Kai rengiami eiliniai Respublikos Prezidento rinkimai, rinkimų data, pasak jo, faktiškai yra žinoma prieš penkerius metus, nes ji gali būti paskaičiuota pagal išrinkto Respublikos Prezidento priesaikos datą. Intensyvus pasirengimas rinkimams prasideda prieš tris keturis mėnesius iki rinkimų. Kai rengiami neeiliniai rinkimai, pasak Č. Juršėno, rinkimus būtina surengti per du mėnesius. Todėl, anot laikinojo Seimo vadovo, rinkimų įstatyme būtina pakeisti kai kuriuos terminus.

Projekte siūloma leisti keisti rinkimų apylinkių ribas ir balsavimo patalpų adresus likus iki rinkimų ne mažiau kaip 50 dienų, dabar nustatyta yra 100 dienų. Pagal siūlomas pataisas, miestų, rajonų rinkimų komisijos sudaromos 50 dienų iki rinkimų, apylinkių rinkimų komisijos sudaromos likus iki rinkimų 42 dienoms, sutrumpinamas terminas komisijos nariui duoti rašytinį pasižadėjimą nuo 15 iki 7 dienų.

Pretendentų būti kandidatais į Respublikos Prezidentus išsikėlimą siūloma pradėti paskelbus rinkimų datą ir baigti likus 45 dienoms iki rinkimų.

Taip pat siūloma nustatyti, kad piliečių, remiančių kandidatų išsikėlimą, parašai Vyriausiajai rinkimų komisijai pateikiami likus iki rinkimų ne mažiau kaip 40 dienų.

Jeigu pirmalaikiai rinkimai rengiami greičiau kaip per du mėnesius nuo paskelbimo, nurodyti terminai trumpinami tiek dienų, kiek jų trūksta iki dviejų mėnesių termino. Tačiau, Č. Juršėno teigimu, pirmalaikiai rinkimai negali būti surengti greičiau kaip per 45 dienas.

Kandidatų rinkimų agitacijos kampanijos trukmė neeiliniuose Respublikos Prezidento rinkimuose liktų ta pati kaip ir eiliniuose rinkimuose arba sutrumpėtų, bet ne daugiau kaip iki 15 dienų.

Prezidento rinkimų įstatymo pataisose taip pat siūloma dvigubai padidinti rinkimų užstato dydį, kuris būtų 10 šalies ūkio vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (VMDU) dydžio. Projekte siūloma nustatyti, kad jis būtų grąžinamas po rinkimų ir tik tuo atveju, kai už kandidatą gauta daugiau kaip 5 procentai balsų.

Projekte patikslinami reikalavimai dėl piliečių parašų rinkimo. Vykdant konstitucinius reikalavimus, kandidatui į Prezidentus nustatoma prievolė padėti Vyriausiajai rinkimų komisijai gauti informaciją iš užsienio valstybių kompetentingų institucijų apie turėtą ar turimą kitos šalies pilietybę.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *