Kovoje prieš danų kiaules – naujas ginklas

Į kovą prieš danų kiaulidžių plėtrą Šaulėnų miestelio gyventojai kviečiasi paveldosaugininkus

Praėjusią savaitę „Radviliškio naujienoms“ paviešinus Šiaulėnų miestelio (Radviliškio rajonas) problemas dėl miestelį smardinančių danų kiaulidžių, žinia netruko apskristi visą Lietuvą. Šiaulėniškių problemomis susidomėjo ne tik vietinės, bet ir šalies žiniasklaidos priemonės. Miestelio gyventojai džiaugiasi, kad ir kitų miestų bei rajonų žmonės supranta jų problemą ir tai paskatino šiaulėniškius dar aktyviau ginti savo interesus. „Radviliškio naujienoms“ pavyko išsiaiškinti, kad Šiaulėnų kiaulidžių plėtrai nepritaria ne tik Radviliškio rajono valdžia, bet ir paveldosaugininkai. Pasirodo, vos už kelių šimtų metrų nuo kiaulidžių stovintis senasis Šiaulėnų dvaras kultūrine prasme yra labai svarbus Lietuvai ir trūksta tik truputėlio iniciatyvos, kad šis dvaras butų įrašytas į Kultūros paveldo objektų sąrašus. Paveldosaugininkai tikina, kad kiaulidės prie tokių svarbių kultūrinių objektų niekaip nesiderina.

Prie kiaulidžių – istorinis statinys

Straipsniai 1 reklama

Primename, kad šiaulėniškių kova prieš miestelio pakraštyje danų įkurtos bendrovės „Litpirma“ kiaulides kilo tada, kai vietiniai gyventojai atsitiktinai sužinojo, jog bendrovė planuoja kiaulidžių rekonstrukciją ir užsimojo dvigubai padidinti auginamų kiaulių skaičių. Tai paaiškėjo po to, kai kiaulidžių kaimyninių sklypų savininkai gavo pranešimus apie bendrovės planus plėstis ir perskaitė skelbimą apie užsakytą poveikio aplinkai vertinimo programą.

Kiaulidžių kaimynyste pasipiktinę šiaulėniškiai tikino, kad ir dabar kiaulininkai netinkamai tvarkosi. Srutomis laistomi dirvožemiai užteršti azotu, Šušvės upėje padidėjusi tarša, miestelyje beveik nuolat jaučiama srutų smarvė. Gyventojai įsitikinę, kad dėl kiaulidžių padidėjo tarša ir tai galėjo nulemti susirgimus, kuriais skundžiasi ne vienas miestelio gyventojas – alergijos, įvairūs kvėpavimo takų ligų susirgimai.

Ilgą laiką kentę kiaulidžių kaimynystę gyventojai nusprendė nebetylėti ir neleisti, kad miestelis būtų paverstas viena didele kiaulide.

Nors gamtosaugininkai ir kitos atsakingos institucijos tikina, kad gyventojams kovoti – dar per anksti, tačiau žmonės nusiteikę ryžtingai ir nori užkirsti kelią kiaulidžių plėtrai, kol dar laikas. Aiškėja, kad be viso to, jog kiaulidžių šeimininkai netinkamai tvarko dvėselieną, srutas, šalia kiaulidžių yra visai Lietuviai svarbus ir saugotinas istorinis kultūrinis statinys – Šiaulėnų dvaras, kuris tik dėl kažkieno aplaidumo ar neapsižiūrėjimo neįtrauktas į Kultūros paveldo objektų sąrašą.

„Dar 2007 metais Radviliškio rajono savivaldybės teritorijoje paveldo situaciją vertino Valstybinės kultūros paveldo komisijos atstovai. Jie konstatavo, kad kai kurių dvarų, tarp jų ir Šiaulėnų dvaro, būklė bloga. Įtariame, kad Šiaulėnų dvaras vis dar nėra paskelbtas saugotinu, svarbiu kultūros objektu todėl, kad pataikaujama kiaulininkams. Juk patvirtinus, kad vos už kelių šimtų metrų stovi svarbus kultūrinis objektas, kiaulidėms plėstis būtų sudėtingiau – sanitarinės zonos, saugomos zonos, kultūros paveldas – nebebūtų viskas taip parasta“, – tikina šiaulėniškis Edvardas Stonkus.

Plotas nesvarbu – svarbu kiek bus kiaulių užpakalių

Pradėję kovą prieš kiaulininkus šiaulėniškiai bijojo, kad kovoti teks vieniems. Tačiau Radviliškio rajono valdžia tikina nepaliksianti gyventojų vienų ir padės ginti gyventojų interesus.

Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis tikino, kad nors kiaulidžių plėtrą uždrausti arba leisti priklauso daugiau nuo aplinkosaugininkų, nei nuo savivaldybės sprendimų, rajono valdžia gyventojų nepaliks vienų ir gins jų, o ne verslo interesus.

„Su gyventojais susitiksime jau ateinantį pirmadienį ir diskutuosime, aiškinsimės ir bandysime spręsti šią problemą. Esame tos teritorijos šeimininkai ir turime išsiaiškinti, kokia ten situacija. Būtina nustatyti, ar nepažeidžiamos ne tik gamtosauginės normos, bet ir gyventojų interesai“, – sakė A. Čepononis.

Paklaustas, kodėl Šiaulėnų dvaras nėra įtrauktas į saugomų objektų sąrašus, rajono meras patikino, kad dvaras turi šeimininką, kuris ir turi jį susitvarkyti. Anot jo, paveldosaugininkai turi „spausti“ dvaro šeimininką, kad šis susitvarkytų, ir bausti, jei šis to nepadaro.

Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narys, Sveikatos, socialinių reikalų ir teisėsaugos komiteto pirmininkas Aloyzas Juodis „Radviliškio naujienas“ tikino rimtai pasidomėjęs šiaulėniškių kiaulidžių situacija ir sako kategorišką „prieš“ kiaulių skaičiaus didinimui.

„Bendrovės noras padidinti auginamų kiaulių skaičių – negeras. Viena iš pagrindinių blogybių ta, kad kiaulidžių pastatai pastatyti nevykusioje vietoje. Čia vyrauja vėjai, kurie visą kvapą nuo kiaulidžių neša miestelio link. Įsivaizduokite, kaip reikia gyventi žmonėms, kai net lango negali prasiverti. Kita vertus, bendrovė tikina, kad pagal normatyvus vienai kiaulei nebereikia tiek daug ploto kiaulidėse. Todėl esą plėstis labai nereikės. Tačiau svarbiausia juk ne plotas, o kiaulių, kurios ėda ir teršia, skaičius. Juk ne nuo ploto didėja tarša, o nuo kiaulių užpakalių. Taigi jei bus galimybė rajono Tarybai įtakoti kiaulidžių plėtros klausimą, pasisakysiu „prieš“, – sakė Tarybos narys.

A. Juodis sakė netikįs, kad Šiaulėnų dvaras paliktas netvarkomas tyčia. Anot jo, rajone yra daug dvarų, daug saugotinų ir vertingų kultūrinių objektų. Politikas mano, kad ateis laikas ir Šiaulėnų dvaras gaus tą statusą, kurio nusipelnė.

Šiaulėnų dvaras – išskirtinis

Kaip Šiaulėnų dvarą vertina paveldosaugininkai? Ar ši istorinė vertybė gali padėti šiaulėniškiams sustabdyti kiaulių invaziją, „Radviliškio naujienos“ klausė Valstybinės paminklosaugos komisijos Kontrolės tarnybos vyriausiojo specialisto Algimanto Gražulio.

Paveldosaugininkas kiek pagalvojęs ir prisiminęs, kaip atrodo Šiaulėnų dvaras, pažymėjo, jog tai – išskirtinis ir įsimintinas kultūros objektas. Anot jo, šį dvarą būtina išsaugoti. Nors dabar dvaro būklė apverktina, tačiau jis turi įspūdingą ir unikalią oranžeriją, unikalų korpusą, sujungtą išskirtiniu kampu.

Paklaustas, kodėl šis dvaras nėra įtrauktas į Kultūros paveldo objektų sąrašą, paveldosaugininkas patikino, kad tuo turi rūpintis Kultūros paveldo departamento Šiaulių teritorinis padalinys, iniciatyvą turi rodyti ir Radviliškio rajono valdžia bei vietiniai gyventojai.

Papasakojus paveldosaugininkui, jog visai šalia dvaro „kultūrą“ skleidžia danų kiaulidės, ir visko gali būti, kad kiaulidėms prasiplėtus kiaulaitės vaikščios po dvaro teritoriją, paveldosaugininkas sukluso ir pažėrė patarimų, ką reikėtų daryti gyventojams ir rajono valdžiai, norint išsaugoti šį unikalų, visai Lietuvai svarbų statinį ir apsiginti nuo kiaulidžių plėtros.

„Tokių didelių kiaulidžių šalia saugotinų objektų neturėtų būti. Dvaro aplinka sudaro kultūrinio kraštovaizdžio kompleksą. Jei greta yra kiaulidės, krenta kraštovaizdinė vertė, ji sužalojama. Jei aplinkosaugininkai atliks poveikio aplinkai vertinimą, paveldosaugininkai irgi neturėtų snausti. Pagal visus parametrus, atliekant poveikio aplinkai vertinimą, turi būti atliktas ir poveikio kultūros paveldui vertinimas. Teisiškai taip turėtų būti, tačiau praktiškai dažnai šios nuostatos nepaisoma. Tačiau, jei žmonės bus vieningi ir to reikalaus, rezultatas turėtų būti pasiektas. Tegul nedelsia ir susiekia su paveldosaugininkais, „žaliaisiais“ – jie turi daug patirties sprendžiant tokius dalykus“, – patarimų negailėjo A. Gražulis.

Views All Time
Views All Time
845
Views Today
Views Today
2

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

81 − 71 =