Jungtinių Amerikos Valstijų teismas per artimiausią mėnesį turėtų paskelbti, ar Gintaras Petrikas bus sugrąžintas į Lietuvą. Teisėjas, trečiadienį ėmęsis nagrinėti mūsų šalies prokurorų prašymą, artimiausiu metu ketina dar kartą įvertinti abiejų pusių argumentus ir tik tuomet priimti sprendimą. Labai tikėtina, jog šis teismo verdiktas nebus galutinis – nepalankų sprendimą turėtų skųsti ir G.Petrikas, ir mūsų šalies pareigūnams atstovaujantys JAV prokurorai.

Kaip jau rašėme, užvakar Los Andželo teismas pagaliau pradėjo svarstyti G.Petriko ekstradicijos klausimą ir išklausė visų proceso dalyvių kalbas. Lietuvos Respublikos ambasados Jungtinėse Amerikos Valstijose darbuotojai “Kauno dieną” informavo, jog teisėjas paprašė abiejų šalių dar kartą išdėstyti byloje surinktus faktus ir pateikti juos teismui. Daugiau posėdžių surengti neketinama. Anot prokuroro, galutinį sprendimą dėl ekstradicijos teisėjas turėtų paskelbti per artimiausias 30 dienų.

Generalinės prokuratūros Tarptautinių ryšių ir teisinės pagalbos skyriaus prokurorė Rozita Požarskienė neabejoja, jog ši ekstradicijos byla pasieks ir aukštesnės instancijos JAV teismus. Jeigu Los Andželo teismas priims G.Petrikui palankų sprendimą ir atsisakys jį išduoti Lietuvai, mūsų šalies teisėsaugininkai negalės teikti apeliacijos, tačiau tokią teisę turės jiems atstovaujantys JAV pareigūnai.

“Tokiu atveju kolegos su mumis suderintų tolesnius veiksmus”, – teigė Generalinės prokuratūros atstovė, kol kas nesulaukusi jokios oficialios informacijos apie bylos nagrinėjimo eigą.

Prokurorų prašymai išduoti G.Petriką Lietuvai į JAV buvo išsiųsti dar praėjusių metų pabaigoje. Per tą laiką, kol ekstradicijos bylos nagrinėjimas buvo kelis kartus atidėtas, JAV prokurorai kreipėsi į mūsų šalies pareigūnus, prašydami pateikti papildomų dokumentų, pagrindžiančių G.Petrikui gresiančius kaltinimus.

R.Požarskienės teigimu, kolegos iš už Atlanto nuo pat prašymų pateikimo pradžios Lietuvos prokurorų reikalavimus vertino kaip pagrįstus bei motyvuotus. Tačiau galutinis sprendimas, ar buvęs EBSW prezidentas ir Lietuvos valstybinio komercinio banko tarybos pirmininkas už milijoninių lėšų iššvaistymą bus teisiamas Lietuvoje, priklauso JAV teismams.

Mūsų šalies teisėsaugininkai ne kartą akcentavo, jog Lietuva ir JAV turi skirtingas teisines sistemas, tad ir požiūris į finansinius nusikaltimus gali būti skirtingas. Viskas priklausys nuo to, kaip turto iššvaistymą vertins JAV teismai.

Oficialūs įtarimai G.Petrikui bus pateikti tik tada, jeigu jis bus sugrąžintas į Lietuvą. Tokiu atveju kaltinimai jam bus suformuluoti taip, kaip šiuo metu įpareigoja Baudžiamasis kodeksas – G.Petrikas būtų teisiamas taikant įstatymus, numatančius švelnesnę atsakomybę.

Lina NAVICKAITĖ

Views All Time
Views All Time
1434
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!