Nevaldomas Danijos kiaulininkų veržimasis į Lietuvą, besaikis fermų plėtimas kenkia gyventojų sveikatai bei gamtai. Vakar neapsikentę kiaulidėmis prie Vyriausybės rūmų piketą surengė keliasdešimt Radviliškio rajono Šiaulėnų bendruomenės, Kalvarijos savivaldybės, Pakruojo rajono ir kitų su danų kiaulininkais kovojančių bendruomenių atstovai. Žmonėms kilo įtarimų, kad šalies valdžia kovoje su Danijos kiaulininkais atstovauja ne saviems, lietuviams, o užsieniečiams.

Vyriausybė globoja užsieniečius?

Anot akcijos rengėjų, nevaldomas Danijos kiaulininkų veržimasis į Lietuvą, kiaulių ir paukščių kompleksų plėtimas nesilaikant galiojančių teisės aktų kelia realią grėsmę mūsų šalies gamtai ir gyventojų sveikatai. Tačiau, kaip tvirtino rengėjai, už kiaulininkystės plėtrą atsakingos valstybinės institucijos ne tik kad nesiima veiksmų situacijai pagerinti, bet ir elgiasi visiškai atvirkščiai.

Žaliųjų judėjimo lyderis Rimantas Braziulis “Respublikai” tvirtino, kad jam kilo įtarimas, jog Vyriausybė ginče su danų kiaulininkais atstovauja ne saviems, lietuviams, o užsieniečiams. “Vyksta mūsų valdininkijos palaiminta tyli danų invazija į Lietuvą. Tikima, kad iš Danijos ateis milžiniški pinigai, todėl stengiamasi tylėti bendraujant su tariamais investuotojais. Tačiau kas atsakys, kai mūsų gražuolė Lietuva kartu su danų investicijomis ir jų kiaulėmis taps viena didele kiaulide?” – klausė R.Braziulis.

Užpiltos net kapinės

Radviliškio rajono Šiaulėnų bendruomenės, Kalvarijos savivaldybės, Pakruojo rajono ir kitų šalies vietovių žmonės jau keleri metai kariauja su danų planais Lietuvą paversti vienu dideliu kiaulininkystės kompleksu.

Tarkim, pastaruoju metu kiaulininkų veiksmai ir planai žmonių kantrybės taurę jau perpildė Šiaulėnuose, kur per metus užauginamų kiaulių skaičių ketinama padidinti nuo 25 tūkst. iki 54 tūkst., jau pradėta komplekso rekonstrukcija. Pakruojo rajone, kur dabar veikia 1 kiaulių kompleksas, ateityje norima pastatyti iki 26 kompleksų. Nuo smarvės žmones kamuoja ir astmos priepuoliai.

Danų kiaulės ramybės neduoda ne tik gyviesiems. Piketuotojų teigimu, Pasvalio rajono Meškalaukio gyvenvietėje iš danų komplekso laistomos srutos patenka netgi į kapines, kurios ribojasi su laistomais laukais.

Eksperimentas su gyventojų gyvybėmis?

Pats didžiausias Lietuvoje danų kiaulių kompleksas prieš kelerius metus įsitvirtino Kalvarijos sav. Jusevičių kaime. Bet niekas iki šiol negali pasakyti, kaip gigantas galėjo atsirasti neatlikus poveikio aplinkai vertinimo. Valdininkai nusprendė, kad kelis šimtus kiaulių auginusio sovietinio komplekso ir 10 kartų daugiau paršų auginančių danų kiaulidžių tarša yra adekvati. UAB “Saerimner” turi Marijampolės aplinkosaugininkų leidimą Jusevičių kiaulidėse per metus užauginti 100 tūkst. kiaulių.

Artimiausia sodyba nuo šio giganto yra vos už kelių šimtų metrų. Kvapai atsirita ir į savivaldybė centrą – Kalvariją. Milžiniška ferma gyventojus nuodija ne tik kvapais ir su jais sklindančiomis biologinėmis dalelėmis – teršiami ir paviršiniai vandenys. Praėjusiais metais viena Kvietkinės kaimo gyventojų šeima ištyrė savo šulinio vandenį. Rezultatai žmones pašiurpino – nitratų normos vandenyje buvo viršytos kelis kartus. “Baimės yra daug, bet kur žmonės dings – neprisivežiosi geriamojo vandens iš parduotuvių ar gręžinių”, – tvirtino Kvietkinės kaimo bendruomenės pirmininkas Zigmas Buterlevičius. Kvietkinės kaimo vandenis teršia kaimą juosiantys gausiai srutomis laistomi žemės ūkio bendrovių ir ūkininkų laukai.

Katastrofiškas azoto kiekis praėjusį rudenį aptiktas atlikus taršos tyrimą už kelių šimtų metrų nuo komplekso gyvenančių žmonių namuose. Besiskundžiantys blogėjančia sveikata žmonės šio tyrimo sulaukė po ilgų prašymų. O kas pasikeitė? “Nieko”, – apgailestauja žmonės. Tiesa, danai, sulaukę gyventojų nepasitenkinimo, “pagerino” jų gyvenimo kokybę – dviem eilėmis “rykščių”. Taip juokauja žmonės, stebėdami palei kompleksą pasodintą medelių alėją. Kaip tvirtino danų atstovai, iš jų kada nors išaugs medžiai, kurie užstos nuo fermos sklindančius kvapus.

Sidas AKSOMAITIS, Dalia BYČIENĖ, Vidmantas UŽUSIENIS.

Views All Time
Views All Time
1296
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!