Generalinė prokuratūra gavo oficialų JAV Teisingumo departamento pranešimą apie šioje šalyje sulaikytą bankrutavusio koncerno EBSW prezidentą Gintarą Petriką.

“Mums malonu pranešti, kad ponas Gintaras Petrikas buvo areštuotas Kalifornijoje gegužės 3 dieną, pirmadienį, atsižvelgiant į jūsų ekstradicijos prašymą. Jis su šeima gyveno svetima pavarde. Jeigu teismas reikalaus papildomos informacijos ar dokumentų, informuosime”, – rašoma pranešime.

G.Petrikas buvo sulaikytas po 7 metus trukusios paieškos. Jis kaltinamas iššvaistęs koncerno turtą ir pasisavinęs daugiau kaip 80 milijonų litų Lietuvos gyventojų indėlių.

Tik gavusi JAV teisėsaugininkų informaciją, kad nustatyta G.Petriko buvimo JAV vieta, Lietuvos generalinė prokuratūra kovo mėnesį išsiuntė JAV Teisingumo departamentui prašymą išduoti šį įtariamąjį.

“Kai teisme bus pradėta byla dėl G.Petriko ekstradicijos, šis procesas gali užtrukti nuo kelių iki keliolikos mėnesių”, – BNS yra sakęs prokuratūros atstovas spaudai Vidmantas Putelis.

JAV Teisingumo departamentas ir kitos teisėsaugos tarnybos pastaraisiais metais aktyviai ieškojo šalyje pagrindinio įtariamojo EBSW koncerno byloje G.Petriko, kurį Lietuva nori susigrąžinti ir teisti namuose.

Pernai vasarą JAV ambasada Vilniuje paneigė ankstesnius Lietuvos žiniasklaidos pranešimus, esą G.Petrikas yra Amerikoje saugomas pagal svarbių liudytojų apsaugos programą.

Ambasados atstovai pernai rugpjūtį BNS teigė, kad kai tik G.Petrikas bus surastas ir sulaikytas, jis stos prieš JAV teismą, kuris svarstys Lietuvos prašymą išduoti įtariamąjį Lietuvai. Kai teismas nuspręs jį išduoti, G.Petrikas bus perduotas Lietuvos teisėsaugos žinion ir išgabentas į Lietuvą.

JAV ir Lietuvos teisėsauga glaudžiai bendradarbiavo, tirdamos informaciją, kurios galiausiai padėjo susekti G.Petriką.

G.Petrikas gavo 10 metų galiojančią JAV vizą 1995-aisiais, likus dvejiems metams iki pateikiant Lietuvoje jam kriminalinius kaltinimus. Neatmetama galimybė, kad, siekdamas pasislėpti, jis įvažiavo į šalį su padirbtais dokumentais.

Policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius praėjusį antradienį po susitikimo su laikinuoju prezidentu Artūru Paulausku teigė, kad, policijos duomenimis, į JAV G.Petrikas atvyko neturėdamas šios šalies vizos ir šalyje gyveno nelegaliai.

“Šis asmuo ir jo aplinka įtariamas padaręs milžinišką žalą Lietuvos valstybei ir žmonėms, todėl džiaugiamės, kad pavyko jį sulaikyti”, – neslėpdamas pasitenkinimo sėkminga operacija sakė policijos vadovas.

V.Grigaravičius žurnalistams parodė iš JAV prieš pat sulaikymą atsiųstą G.Petriko nuotrauką. Jis nei paneigė, nei patvirtino, kad G.Petrikas pasidarė plastinę operaciją. Anot V.Grigaravičiaus, G.Petriko tapatybė patvirtinta atlikus pirštų atspaudų ekspertizę.

Anot V.Grigaravičiaus, FTB buvo nusiųsta informacija apie galimą G.Petriko buvimo vietą. Jai pasitvirtinus, amerikiečių pareigūnai jį “kontroliavo”, kol buvo gauti visi reikalingi dokumentai dėl teisinės pagalbos prašymo.

G.Petrikas JAV gyveno su šeima. Paklaustas, kuo G.Petrikas vertėsi JAV, V.Grigaravičius atsakė lakoniškai: “mūsų duomenimis, jis ten neelgetavo”.

Policijos vadovas patikino, kad G.Petriko ekstradicija įvyks artimiausiu metu, todėl pakaks laiko iki senaties termino pabaigos, kad byla pasiektų teismą ir G.Petrikas būtų nubaustas.

Remiantis Lietuvos ir JAV teisinio bendradarbiavimo sutartimi, amerikiečiai teiks paramą Lietuvos teisėsaugai ir po to, kai G.Petrikas bus sugrąžintas į tėvynę.

Finansinėmis machinacijomis įtariamas bankrutavusio EBSW koncerno vadovas G.Petrikas dingo iš Lietuvos 1997 metais. Jis yra vienas pagrindinių įtariamųjų byloje dėl milijoninių svetimų lėšų pasisavinimo ir iššvaistymo.

EBSW koncernui priklausiusi investicinė bendrovė “Kauno holdingo kompanija” nuo 1992 iki 1995 metų iš gyventojų surinko 344 mln. 347 tūkst. litų. Per tą laiką indėlininkams buvo grąžinta 262 mln. 861 tūkst. litų ir sumokėta daugiau kaip 54 mln. litų palūkanų.

Iš gyventojų surinktos lėšos būdavo perskolinamos kitoms EBSW koncerno bendrovėms.

Investicinei bendrovei savo santaupas patikėjo 15,6 tūkst. žmonių.

Views All Time
Views All Time
191
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!