Danų kiaulės vis labiau apžioja Lietuvą, kuri pamažu tampa milžiniška užsienietiškų deglųjų kiaulide. Kiaulinami žmonės skambina pavojaus varpais, tačiau kiaulių karavanas eina – šįkart į Radviliškio rajoną.Dvoką, sklindantį nuo Radviliškio rajono Šiaulėnų miestelio pašonėje įsikūrusio danų kapitalo bendrovės “Litpirma” kiaulių komplekso, kasdien uostantys ir gokčiojantys šiaulėniškiai nustėro sužinoję apie šio komplekso planus plėstis beveik dvigubai. Žmonės baiminasi dėl galimos ekologinės katastrofos, todėl tokiems kiaulininkų planams žada užkirsti kelią bet kokia kaina.

Kiaulininkai nekart bausti

Kiaulių kompleksas, kuriame šiuo metu užauginama apie 25 tūkst. kiaulių per metus, yra vos už 700 m nuo Šiaulėnų miestelio. Nosis riečianti smarvė, pašlijusi sveikata ir baimė dėl teršiamos gamtos – tuo šiandien gyvena miestelis.

Todėl šiaulėniškiams plaukai šiaušiasi nuo kiaulininkų ketinimų dar padidinti čia auginamų deglųjų skaičių. Minimalus planas – 40 tūkst. kiaulių per metus. Maksimalus planas – 54 tūkst. kiaulių per metus.

Žmonėms nesuvokiama, apie kokią komplekso plėtrą dar gali būti kalbama, jei kiaulės čia auginamos ir taip per arti gyvenamųjų namų.

Pasak Šiaulėnų bendruomenės atstovo Edvardo Stonkaus, kiaulių kompleksas, kuriame kriuksi daugiau nei 12 tūkst. deglųjų, nuo gyvenamųjų namų turi būti nutolęs mažiausiai per kilometrą. Tačiau Šiaulėnuose taip nėra.

Nesuvokiama žmonėms ir tai, kokią plėtrą gali planuoti bendrovė, kurią gamtosaugininkai kone kasmet baudžia už įvairius pažeidimus. “Litpirma” bausta už atliekų saugojimo ir tvarkymo pažeidimus, neįvykdytas sąlygas dėl mėšlidžių įrengimo ir lietaus nuotekų tvarkymo, kitus nusižengimus.

Šiaulėniškiai sako, kad bendrovei skiriamos kelių šimtų litų dydžio baudos yra juokingos. “Tiems kiaulininkams labiau apsimoka baudas susimokėti, nei tvarkytis”, – dantį griežia žmonės.

Tarša grasina visai gamtai

Vietos gyventojus kamuoja ne tik prasti kvapai. Vaikai serga bronchine astma, juos puola kitos kvėpavimo takų ligos. Atžalomis besirūpinantys suaugusieji įsitikinę – jei kiaulių srutų skleidžiama smarvė ir nesukelia šių ligų, tai sveikatos sergantiesiems tikrai neprideda.

Šiaulėniškiams nerimą kelia ir dirvožemio bei per miestelį tekančios Šušvės upės tarša. Per metus į šią upę patenka net 11,8 t azoto. Tyrimais įrodyta, kad 96 proc. teršalų į upę atiteka iš drenažo sistemų. Į šias sistemas vanduo patenka iš dirvožemių, kurie laistomi kiaulių srutomis.

Miestelio gyventojai neabejoja, kad danų kiaulininkai teršia ne tik Šiaulėnus ir Šušvės upę, bet ir visą gamtą. Užteršta Šušvė įteka į Nevėžį, šis – į Nemuną.

“Nenorime tapti danų kiaulide, – “Respublikai” sakė Šiaulėnų bendruomenės atstovas E.Stonkus. – Juk jie apraizgė jau didelę dalį Lietuvos: daniškų kiaulių kolonijos veikia ir Mažeikių rajono Bugenių miestelyje, ir Pasvalyje, ir Pakruojyje, ir Tytuvėnuose”.

Pasak E.Stonkaus, kiaulių kompleksas prie Šiaulėnų veikė ir sovietmečiu, tačiau tuomet čia buvo auginama apie 12 tūkst. kiaulių per metus. Tuomet iš kiaulių komplekso pelno buvo rūpinamasi šiaulėniškių gerove: pastatyti alytnamiai, vaikų darželis, poliklinika.

“O šiandien mes turime atviras srutų duobes, smarvę ir azoto garais užterštą orą, – konstatavo E.Stonkus. – Įmonė dabar rengiasi renovacijai, bet prisidengusi renovacija planuoja plėtrą. Apdergs mus tie danai ir išeis”.

Antanas Čepononis – Radviliškio rajono meras:

Aš esu prieš kiaulių skaičiaus didinimą “Litpirmos” komplekse. Ta vieta yra iš principo netinkama kiaulių kompleksui, todėl jį tikslingiausia būtų išvis uždaryti arba iškelti toliau nuo gyvenvietės. Danas pagyvens, biznį padarys ir išvažiuos, o mūsų žmoneliams teliks tą smarvę uostyti. Apie bendrovės ketinimus plėsti kiaulių kompleksą pirmiausia sužinojau iš pasipiktinusios vietos bendruomenės, o ne iš pačių kiaulių augintojų. Su šiaulėniškiais sutarėme kitą pirmadienį rengti susitikimą, jame dalyvaus gamtosaugininkai, valdžios atstovai, kiaulių augintojai. Nes situaciją spręsti reikia ne tada, kai jau šaukštai po pietų.

Danguolė Gorobecienė – Valstybinio aplinkos sveikatos centro darbo higienos gydytoja:

Lietuvoje besiplečiančios danų kiaulidės ir su tuo susijusios pasekmės šių kiaulidžių kaimynystėje gyvenantiems žmonėms sveikatos tikrai neprideda. Iš srutų laikymo duobių ir kiaulidžių išsiskiria amoniakas, sieros vandenilis, metanas ir kitos cheminės medžiagos. Amoniakas dirgina kvėpavimo takus. Toks kvėpavimo takų erzinimas gali sukelti ir bronchitą, ir kitas kvėpavimo takų ligas. Bet koks dirginimas gali sukelti ir bronchinės astmos paūmėjimus. Tačiau baisiausia, kad srutomis laistomi laukai: tada nitratais teršiamas ir oras, ir dirvožemis, ir gruntinis vanduo.

Ramūnas Kalvaitis – Aplinkos viceministras:

Apie galimo pavojaus mastą būtų galima kalbėti tik atlikus poveikio aplinkai vertinimo procedūras. Konkrečiai Šiaulėnų miestelio gyventojai neseniai yra gavę danų kapitalo įmonės “Litpirma” pranešimus, kad numatoma šios bendrovės kiaulių komplekso plėtra ir bus atliekamas poveikio aplinkai vertinimas, tačiau Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas paraiškos vykdyti poveikio aplinkai vertinimo procedūras dar nėra gavęs. Bet kokiu atveju galiu užtikrinti, kad ši procedūra (poveikio aplinkai vertinimas) bus atliekama itin kruopščiai ir skrupulingai. Galimybės plėsti kiaulių kompleksą nėra svarsčiusi ir rajono savivaldybės taryba, šiai nepritarus savivaldybės teritorijoje tokia plėtra būtų negalima. Todėl gyventojams primygtinai rekomenduočiau su savo pastabomis ir nuogąstavimais kreiptis ir į rajono valdžios atstovus, kurių žodis šioje situacijoje irgi labai svarbus.

Žinau, kad kiaulininkystės kompleksų (ne tik daniškų) statybos ir plėtros klausimas Lietuvoje yra labai aktualus, nes netinkama plėtra sukelia nemažai problemų: padidėja gruntinių ir paviršinių vandenų tarša, reikalingi nemaži žemės plotai srutoms išlaistyti, sklinda nemalonūs kvapai, kyla psichologinis aplinkinių gyventojų diskomfortas, kompleksų sanitarinės apsaugos zonos ribos persikelia į aplinkinių žemės savininkų sklypus. Žmogiškai puikiai suprantu gyventojus ir galiu pateisinti jų požiūrį į kiaulidžių plėtrą.

Views All Time
Views All Time
824
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!