Buvęs televizinės loterijos vedėjas Keistuolių teatro aktorius ir kol kas einantis Prezidento “veido” ar “liežuvio” pareigas Sigutis Jačėnas išraiškingai perskaitė, pasak jo, valstybės vadovo atsiribojimą nuo Sindbado, Džeimso Bondo ir Žiulio Verno milijonų. Nežinia, kokius anapusinius santykius Prezidentas palaiko su Žiuliu Vernu, bet šiapusiniuose ekranuose milijonai dabar mirga sukasi ne blogiau nei “Aukso puode”.
Ir net ne po vieną, o dešimtimis. Žiniasklaida skelbia, kad “auksinis” libdemų narys Jurijus Borisovas Prezidentui už suteiktas rinkiminės kampanijos metu paskolas ir paslaugas turi pretenzijų daugiau nei už 50 milijonų litų. Prieš pora dienų televizijos žiniose perskaityta kažkokia neva Rusijos specialiųjų tarnybų pažyma, kurioje rašoma, kad R.Paksas per J.Borisovą iš “Lukoil” ir vienos iš didžiausių Rusijos valstybinės elektros energijos kompanijos Inter RAO gavo 6 mln. dolerių.

Beje, toje pažymoje taip pat tvirtinama, kad “Lukoil” R.Paksui už jo paslaugas didinti bendrovės įtaką Lietuvos naftos ūkiui atsidėkoja pelningais užsakymais, pasak pažymos, R.Pakso valdomai Chanty-Mansijsk ir Kauno “Severostroj” bendrovei, kuri esanti viena stambiausių “Lukoil” rangovių. Paprastai tie pelningi valstybiniai užsakymai tuose kraštuose neretai primena nuo sovietinių laikų gyvuojančią klasikinę korupcinę pinigų plovimo iš valstybinių įmonių schemą, kuri atrodo taip: susitariama, kad firma laimės konkursą. Tuomet prirašoma visokiausių papildomų darbų, padidinami įkainiai ir susidaręs skirtumas pasidalijamas.

Kuo ne Aukso puodas?

R.Pakso ryšiai su Rusija, ko gero, senesni, nei tie laikai, kai jis lagaminėlyje per valstybės sieną pervežė nedeklaruotus 210 tūkst. JAV dol. Ir, beje, skirtingai nuo savo prakaitu pinigus uždirbusio latvių dviratininko J.Silovo, nubaustas nebuvo, o atsirado politikoje, pas konservatorius…

Ar nebus tik “Wiliamso” istorija sumanyta toli gražu ne čia ir ne Amerikoje? Bent jau strateginio investuotojo sudorojimo Lietuvos piliečio akyse. “Ivano prie vamzdžio neprileisime” – ši sparnuota frazė yra priskiriama buvusiam G.Vagnoriaus vyriausybės ūkio ministrui iš konservatorių, kurie prie sutarties prileido R. Paksą.

Naivuoliai konservatoriai… Matyt, juos tol kankins šio numarinto sandorio vaiduokliai, kol tikroji ir įstabioji “Wiljamso”istorija netaps skaidri ir aiški. Dabar ne tik Ivanas prie vamzdžio, bet Prezidentūroje ir R.Paksas. Tas pats “širdžių ekspremjeras”, kuris, atrodo, per prezidentinius rinkimus buvo apmokamas už vaidmenį vamzdžio, per kurį tikėtasi nutekinti informaciją į artimų būsimosios NATO ir Europos Sąjungos narės vadovo “tovariščių” ausis. Ir dar tas ausis vietoj auskarų medaliais apkabinėti, generolų antpečiais papuošti.

Mat Rusijos spec. tarnybų pažymoje teigiama, kad “Lukoil”, kuri suinteresuota “Mažeikių naftos” kontrole, ir kompanija Inter RAO, norėdama panaudoti Lietuvos teritoriją elektros energijos tranzitui į Europą apeinant Baltarusiją, per J.Borisovą rinkimų kampanijai perdavė apie 6 mln. USD. Iš pažymos aiškėja, kad Jurijus Borisovas, artimas A.Putino aplinkai žmogus, faktiškai atstovauja Rusijos kompanijos Inter RAO JES, kuri pretenduoja įsigyti stambiausią Mažeikių šiluminę elektrinę, aprūpinančią Mažeikių naftą, bei hidroelektrinę, interesus.

Inter RAO JES artimiausiu metu bus privatizuota, o jos savininku greičiausiai taps A.Čiubaisas ir RAO Valdybos pirmininko pavaduotojas Andrejus Rapoportas.

Pažymoje teigiama, kad tarp J.Borisovo pažįstamų – ir A.Brazauskas. Žodžiu, užkliuvo už varčios ir vėl iš pradžios. Ir vėl tie patys vardai ir pavardės, ir vėl galai driekiasi premjero link. Juk ir “Lukoil” vadas I.Paleičikas su mūsų premjeru mielai medžioja, o kartu su Brazauskiene Nr.2 legendinės “Draugystės” akcijas valdo. Gal dėl to ir pyksta premjeras, kad jau į jo šeimos ūkį smalsios tyrėjų akys krypsta. Mat valdžios dirvą pakapsčius žiūri ir nesupranti, ar čia kirmėlaitės ar dar sovietiniais laikais iškerojusio korupcinio – protekcinio medžio šaknelės baltuoja.

Na, kaip bebūtų, jei jau kamuolėlį vynioti pradėta nuo Prezidentūros, tai jį reikia išsukti iki galo. Per visas valdžios grandis. Ir, matyt, dar ne viena parlamentinė komisija darbo turės. Viešai, žinoma.

Neringa Lašienė

Views All Time
Views All Time
2004
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!