“Al Qaedai” tenka griebtis finansinių nusikaltimų

,

Pasak pareigūnų ir ekspertų, tarptautinis teroristų tinklas “Al Qaeda” bei kitos panašios organizacijos vis daugiau dėmesio skiria finansiniam klastojimui ir su kredito kortelėmis susijusiam sukčiavimui, nes pasaulinė kova su terorizmu apkarpė tradicinius teroristų finansavimo šaltinius, praneša Reuters-ELTA.

Vis dėlto ekspertai įspėja, jog kovos su terorizmu sėkmė apsunkino galimybes susekti teroristus, nes po 2001 metų rugsėjo 11-osios išpuolių Jungtinėse Valstijose “Al Qaeda” ėmė vengti griežčiau prižiūrimos pasaulinės finansų sistemos.

Jungtinių Valstijų iždo departamento duomenimis, kovojant su terorizmu buvo įšaldyta 200 mln. JAV dolerių. Tačiau “Al Qaeda” ir jos rėmėjų išpuoliai ir toliau finansuojami lėšomis, pervedamomis per musulmoniškas labdaros organizacijas ir išplitusius neoficialius tinklus.

Prancūzijos teisėsaugininkų atlikti tyrimai rodo, jog “Al Qaeda” rėmėjai kiekvieną mėnesį gali uždirbti iki 15 tūkst. eurų iš su kredito kortelėmis susijusio sukčiavimo, kuris itin paplitęs Europos bei Persijos įlankos šalyse. Teisėsaugininkų skaičiavimais, 2000 metais įvykdytas išpuolis prieš JAV karinį laivą “USS Cole”, kurio metu žuvo 17 amerikiečių jūreivių, kainavo 50 tūkst. JAV dolerių.

Prancūzijos kovos su pinigų plovimu tarnyba “Tracfin” pateikė ir vieną praėjusių metų atvejį, kai pelnas, gautas Artimųjų Rytų prekybininkui pardavus Vakarų Afrikos deimantų siuntą, atiteko grupuotei, artimai susijusiai su Osamos bin Ladeno (Osama bin Laden) vadovaujamu “Al Qaeda” tinklu.

Rugpjūtį Vokietijos finansų ministerija savo ataskaitoje įspėjo, kad “terorizmo finansavime išryškėjo naujos tendencijos”. Ministerija nurodė, jog lėšos renkamos naudojantis “pogrindine bankininkyste” bei nevyriausybinėmis ir labdaros organizacijomis. “Šiuos pokyčius išryškina visame pasaulyje sumažėjęs įšaldomų lėšų kiekis”, – teigiama ministerijos dokumente.

Paryžiuje įsikūrusi Kovos su finansiniais nusikaltimais tarnyba (FATF), kurios gairės nustato kovos su terorizmo finansavimu standartus, pareiškė, jog jai bene didžiausią susirūpinimą kelia prisidengimas labdaros organizacijomis. “Pačios labdaros organizacijos nėra tarptautinio terorizmo bankai, – sakė FATF vykdantysis sekretorius Patrikas Muletas (Patrick Moulette). – Tačiau tose pačiose tų pačių organizacijų sąskaitose talpinamos lėšos, iš pat pradžių skirtos finansuoti terorizmą arba suteikiamos organizacijai ir vėliau pasisavinamos jų vadovų”.

Vien Saudo Arabijoje kasmet labdaros organizacijoms skiriama maždaug 1 mlrd. rialų (270 mln. JAV dolerių). Tuo tarpu arabų bankininkai tvirtina, jog, nepaisant tam tikrų pokyčių į gerąją pusę, vis dar stokojama priemonių veiksmingai stebėti kapitalo srautus.

Saudo Arabiją imtis veiksmų ragina amerikiečiai, nes net penkiolika iš rugsėjo 11-osios išpuolį įvykdžiusių teroristų buvo kilę iš šios Artimųjų Rytų karalystės. Saudo Arabija jau uždraudė labdaros organizacijoms be išankstinio sutikimo pervesti lėšų į užsienį. Be to, šalis atliko 245 savo labdaros organizacijų auditą ir uždarė jų atstovybes užsienio valstybėse. Saudo Arabijos pareigūnai taip pat nutraukė dvylikos labdaros organizacijų veiklą ir uždraudė statyti aukų dėžutes parduotuvėse bei mečetėse.

Prancūzijos profesorius Ksavjė Roferas (Xavier Raufer), kuris specializuojasi kriminologijos srityje ir aršiai kritikuoja JAV požiūrį į kovą su terorizmu, teigė, jog teroristų lėšas turėtų medžioti ne policija, o bankininkai. “Tai buvo visiškai nesėkminga, todėl prarandamas susidomėjimas, – tvirtino kriminologas. – Techniniu požiūriu beveik neįmanoma atsekti finansinių pėdsakų, vos pinigai atsiduria tokiose vietose kaip Bahreinas, Rijadas, Džeda ar Dubajus”. Ekspertas pridūrė, jog taikyti tradicinius metodus atsekant sąskaitas musulmoniškose šalyse, kuriose laikoma didžioji dalis O. bin Ladeno (Osama bin Laden) lėšų, trukdo tai, jog nėra griežtų taisyklių.

Tuo tarpu JAV iždo departamento vyriausiasis teisininkas Deividas Aufhauseris (David Aufhauser), kuris yra vienas svarbiausių šalies pareigūnų, atsakingų už kovą su terorizmu, mano, jog tam tikra pažanga pasiekta. “Anksčiau “al Qaeda” biudžetas siekė 35 mln. JAV dolerių, o dabar sudaro 5-10 mln. dolerių, todėl galima manyti, kad rengiama mažiau piktadarybių, – tvirtino D. Aufhauseris (David Aufhauser). – Tikrai labai apsunkinome gyvenimą konkrečiai “al Qaeda” ir kitoms teroristų grupuotėms”.

Views All Time
Views All Time
1391
Views Today
Views Today

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

6 + 4 =