Kaip užauginti ledi ir džentelmenus?
Sklando legendos, kad Japonijoje vaikams iki penkerių metų leidžiama viskas, kas tik šauna į galvą. Už tai negresia jokia bausmė ar barimas. Į visus pokštus žiūrima atlaidžiai, tyliai mintijant: „palauk, tuoj tau sukaks penkeri, ir tuomet…”
Mūsų mažiesiems net palaukti iki tuomet nelemta. Ir ačiū Dievui, pasakytų ne vienas, kuriam bestebint tokio nepakaltinamojo mažylio išdaigas plaukai piestu stojasi.
Kad aplinkiniams piestu plaukai nesistotų, o jums netektų raudonuoti dėl savo atžalos išdaigų, pradėkite nuo pat mažens pažindinti jį su gerų manierų kodeksu. Padaryti tai – visai nesunku. Tik teks apsišarvuoti kantrybe.
Įsikibę į parankę kantrybei, nepamirškite pasikviesti ir išminties bei meilės. Draudimai ir taisyklės – dar ne viskas. Turbūt miela matyti ne tik mandagų, bet ir savarankišką vaiką?
Tad griežtajai Freken Bok pozicijai šiame straipsnyje oponuos liberalioji Merė Popins.
Pagrindų pagrindas
„Ačiū, prašau, laba diena” – šiuos žodžius vaikas turėtų girdėti šeimoje nuo pat mažens. Jeigu norite užauginti tikrą ledi ar džentelmeną, pasistenkite negailėti mandagumo žodžių – ir tai taps bendravimo norma.
Freken Bok ir Merė Popins draugiškai linkčioja galvas, sutikdamos su teiginiu.
Kitas svarbus niuansas – nepertraukti suaugusiųjų, kai jie kalba. 3-4 metų vaikai yra linkę dalintis savo įspūdžiais ir emocijomis iš karto, nieko nelaukdami. To išvengti galite tik nuolat primindami, kad taip elgtis yra nemandagu. Pakartojus šimtąjį kartą, mažylis įsimins. Bent jau keliems kartams. Dar po šimto kartų tai turėtų peraugti į taisyklę.
Freken Bok: Taip taip, negaliu pakęsti tų landžių mažylių, kurie tik ir laukia menkos pauzės, kad išzvimbtų ausis savo nepaliaujamu čiauškėjimu. Baisu, reikia būtinai laikytis šios taisyklės!
Merė Popins: Svarbu, kad vaikas jaustųsi mylimas ir suprastų, jog juo nuomonė gerbiama bei yra lygiavertė. Reikia vaikui paaiškinti, kad dabar mama kalbasi su teta, o kai baigs pokalbį, skirs laiko jam. Ir šio pažado būtinai laikytis.
Dar vienas galvos skausmas – tujinimas. Iki penkerių metų į visus, kas patinka, vaikai yra linkę kreiptis tu ir vadinti vardu. Ir iki penkerių tėvai negali nieko pakeisti. Tačiau vėliau, perlipus šio amžiaus pakopą, reikia pradėti pratinti vaiką kreiptis į suaugusį žmogų „Jūs”. Žinoma, gali tekti susidurti su pačių suaugusiųjų komentarais – kaip vaikui labiau patinka, taip tegul ir kreipiasi. Nes galbūt tavo draugė visai nenori būti vadinama teta. Nepasiduokite provokacijoms. Padarius vieną, dvi išlygas taisyklei, mažylis tuoj supras, kad tas išlygas galima prisitaikyti visur. Ir ne tik ten, kur demokratija tikrai sveikintina.
Freken Bok: Tikrai taip, o dar reikėtų prie nugaros pririšti lentelę, kad vaikas įprastų nesikūprinti – ir sėdėtų, ir vaikščiotų grakščiai ištiesęs nugarą. Be to, lentelė jam automatiškai primins ir privalomą kreipinį „JŪS”.
Merė Popins: Tegu vaikas ir suaugusysis patys nubrėžia savo bendravimo ribas. Galime paaiškinti bendrai priimtas taisykles, bet neprimeskime jų – tegu vaikas išmoksta pajusti bendravimo niuansus.
Freken Bok ir Merė Popins (traukia darniu duetu): Svarbiausia! Pats geriausias pavyzdys vaikui yra jo tėvai. Jeigu vyras, grįžęs namo, nusviedžia batus ir rikteli, motin, duok valgyt!, garsiai priūbčioja sriubą ir valosi rankas į staltiesę – jokios etiketo taisyklės nepadės.
Į svečius!
Artėja viešumo valanda – draugų vaiko gimtadienis. Siūlome švelniai priminti savo atžalai gero elgesio normas, kad vėliau netektų raudonuoti dėl jo elgesio.
1.Vėluoti yra nemandagu. Bet ir atvykti keliomis valandomis anksčiau nei esi kviečiamas – taip pat negražu. Gali užklupti šeimininkus, pasinėrusius į vaišių gaminimo ir stalo serviravimo rūpesčius ir jie nelabai apsidžiaugs tavo buvimu.
2. Prieš įeidamas į namus, nusivalyk kojas į kilimėlį prie durų, kad neprineštum purvo. Ypač, jeigu lauke – ruduo ir pažliugusi žiemos pliurė.
3. Nemyk durų skambučio tol, kol kas nors neatidarys durų. Įsivaizduok, kokį stresą sukels šeimininkams tavo primygtinai spaudžiamas skambučio mygtukas.
Freken Bok: Aš tai išvis nesuprantu, ko eiti į tuos gimtadienius. Kiti vaikai tokie nešvarūs, be to, ten gali būti nešvarių šunų ir kitokių neaiškių gyvūnėlių… paskui dar parneš kokią bacilą mano Matildai… (veide sustingsta siaubo grimasa…)
Merė Popins: Būkite kūrybingi. Jei turite daugiau laisvo laiko, pasiūlykite, kad ateisite anksčiau ir šeimininkams padėsite pasiruošti gimtadieniui. Jie bus dėkingi, o jūsų ir šeimininkų vaikus suartins bendra veikla.
Kojų valymą ir skambinimą į duris paverskite žaidimu – pasiūlykite šeimininkams prie durų pakabinti juokingą belstuką, o kojų valymo kilimėlis tegu pražysta visomis vaivorykštės spalvomis – taip šventė prasidės dar neįėjus pro duris.
Kviečiame visus prie stalo!
1. Prieš tai, kai tave pakvies prie stalo, būtinai nusiplauk rankas. Tą patį atlik kiekvieną kartą, apsilankęs tualete.
2. Sėdėk prie stalo ramiai, nuleidęs kojas.
3. Nedėk ant stalo alkūnių ir nežaisk su stalo įrankiais.Gali netyčia numesti lėkštę ant žemės ar išlieti sultis.
4. Neskubėk valgydamas, gerai sukramtyk maistą, nekalbėk prikimšta burna. Gali paspringti, o ir atrodysi negražiai.
5. Negriebk didžiausio torto gabalo. Jeigu nori ką nors pasiekti, tiesiog paprašyk , kad kas nors, esantis arčiau tau paduotų.
6. Nepasilenk taip žemai prie lėkštės. Apsitaškysi veidelį, drabužius ir užsidirbsi paršelio pravardę. Čepsėti, sriūbčioti, makaluoti šaukštu sriuboje leidžiama tik neišauklėtiems vaikams. Bet juk tu – ne iš tokių, tiesa?
7. Išsitepei rankas? Tik nepradėk jų laižyti ar šluostytis į staltiesę. Tam yra skirtos servetėlės.
8. Nesėdėk pasipūtęs, laukdamas, kol kas nors tave užkalbins.Tačiau ir plepėti be perstojo yra nepadoru. Galbūt kitiems tavo istorijos be pabaigos visai neįdomios.
Freken Bok: Manau, kad negalima nuo vaiko nuleisti akių – reikia visą laiką vaikščioti iš paskos, sėdėti šalia ir mokyti mokyti mokyti. Be to, būtų neblogai, kad pamokymus girdėtų ir aplinkiniai – jiems irgi pravers!
Merė Popins: Pasiūlykite vaikams pažaisti ledi ir džentelmenus, trumpai nupasakokite aukščiau išvardintas taisykles ir sugalvokite sistemą, pagal kurią skatinsite jų laikytis. Gal berniukam padės aukšti cilindrai, o mergaitėms – mamų suknelės? Paskui būtinai paklauskite, kuo žaidimas patiko.
Iki pasimatymo!
Na, štai, smagus vakarėlis baigėsi. Padėkime suaugusiems nurinkti nuo stalo lėkštes ir maisto likučius. Tu – tikras šaunuolis, kad padėkojai draugui ir jo tėvams už nuostabią šventę. O jie man pakuždėjo, kad tavo mandagus elgesys juos labai sužavėjo. Ir jie labai mielai vėl pakvies tave į svečius.
Freken Bok ir Merė Popins: Tai MANO nuopelnas! (abi patenkintos juokiasi)