Ką ir kaip Dievas laimina?
Ką atsakytumėte, jei kas nors jūsų paklaustų: „Kas liudija ar įrodo, kad Dievas tave laimina?” Prisimintumėte pasisekusius darbus, gerą sveikatą, savo didelį namą ar gerus santykius su aplinkiniais? Nenustebkite, jei apie tai pirmiausia ir pagalvojote, tai – natūralu.
Pasaulio, ir, deja, kai kurių krikščionių standartais, turtas, gera sveikata, sėkmė versle ir pripažinimas yra akivaizdūs palaiminto gyvenimo ženklai. Tačiau pasaulio standartai visiškai neatitinka to, ką palaiminimais vadina Biblija.
Ką reiškia būti Dievo palaimintam? Manau, geriausiai į šį klausimą atsako Šventojo Rašto eilutės – evangelijos pagal Matą 5-7 skyriai. Taip, tai Kalno pamokslas. Jėzus su mokiniais užkopė į kalną ir pradėjo juos mokyti, sakydamas: Palaiminti vargšai dvasia, nes jų yra dangaus karalystė. Palaiminti, kurie liūdi, nes jie bus paguosti. Palaiminti romieji, nes jie paveldės žemę. Palaiminti, kurie alksta ir trokšta teisumo, nes jie bus pasotinti. Palaiminti gailestingieji, nes jie susilauks gailestingumo. Palaiminti tyraširdžiai, nes jie regės Dievą. Palaiminti taikdariai, nes jie bus vadinami Dievo vaikais. Palaiminti, kurie persekiojami dėl teisumo, nes jų yra dangaus karalystė. Palaiminti jūs, kai dėl manęs jus šmeižia ir persekioja bei meluodami visaip piktžodžiauja. Būkite linksmi ir džiūgaukite, nes didelis jūsų atlygis danguje. Juk lygiai taip persekiojo ir iki jūsų buvusius pranašus (Mt 5, 2-12).
Užlipęs ant kalno, nuo kurio atsivėrė nuostabi Galilėjos jūros panorama, Jėzus pradėjo mokyti nustebusią minią. Jo žodžiai ir valdžia, su kuria Jis kalbėjo, trikdė. Jis mokė visiškai priešingai, nei jie buvo įpratę girdėti mokant savo religinius vadovus. Kas yra palaimintieji? Vargšai dvasia, liūdintys, persekiojami ir romūs? Pasaulis laiko juos nevykėliais, o ne nugalėtojais!
Ir kaip jie palaiminti? Jų palaiminimai nieko bendra neturi su materialiu turtu ir klestėjimu! Tie palaiminimai atrodo neapčiuopiami, bent jau šiuo metu. Tai daugiau dvasinės prigimties palaiminimai, tarnaujantys žmogaus širdžiai, patenkinantys vidinius jo poreikius, o ne sukuriantys patogią buitį ir ištaigingą gyvenimą.
Kas tai per palaiminimai? Pamąstykite, ką apie tai sako Jėzus. Visų pirma tai – dangaus karalystė, paguoda, paveldėta žemė, pasitenkinimas ir gailestingumas. Taip pat sakoma, jog palaimintieji regės Dievą, bus vadinami Dievo vaikais ir gaus atlygį danguje.
Kas gaus šiuos palaiminimus? Vargšai dvasia, tie, kurie liūdi, yra malonūs, kurie alksta ir trokšta teisumo, yra gailestingi, tyros širdies, taikdariai, tie, kurie buvo persekiojami, užgauliojami ir šmeižiami. Tie palaiminimai priklausys tik jiems, nes jie susitapatino su Kristumi!
Be abejo, minios buvo nustebusios. Tai juk buvo visiškai priešinga ne tik tam, ko moko pasaulis, bet ir tam, ką mąstė, ko mokė ir siekė tų dienų religiniai vadovai.
Pažiūrėkime, pavyzdžiui, kaip yra palaiminti vargšai dvasia. Ką reiškia būti vargšu dvasia? Šiek tiek šviesos šiuo klausimu įneša evangelijos pagal Luką 18 skyriuje užrašytas palyginimas apie fariziejų ir muitininką (Lk 18, 9-14). Prisiminkime: į šventyklą melstis atėjo du žmonės: fariziejus ir muitininkas. Fariziejus stovėdamas taip sau vienas meldėsi: ‘Dėkoju Tau, Dieve, kad nesu toks, kaip kiti žmonės – plėšikai, sukčiai, svetimautojai – arba kaip šis va muitininkas. Aš pasninkauju du kartus per savaitę, duodu dešimtinę iš visko, ką įsigyju’. O muitininkas, atokiai stovėdamas, nedrįso nė akių pakelti į dangų, tik, mušdamasis į krūtinę, maldavo: ‘Dieve, būk gailestingas man, nusidėjėliui!‘ (Lk 18, 11-13).
Negalima pamiršti Jėzaus žodžių, užrašytų 14 eilutėje: Sakau jums: šitas nuėjo į namus išteisintas, o ne anas. Kiekvienas, kuris save aukština, bus pažemintas, o kuris save žemina, bus išaukštintas. Geras savęs vertinimas sutrukdė fariziejui pamatyti, koks iš tiesų niekingas vargšas jis yra Dievo akyse. Čia žodžiu vargšas išverstas įdomus žodis: jis nekalba apie tai, kad žmogus stokoja kokių nors pagrindinių gyvenime dalykų, bet reiškia, kad žmogus taip skursta, kad negali net galvos pakelti! Palaiminti yra tie, kurie ateina pas Dievą, neturėdami ką Jam pasiūlyti. Jie neturi visiškai nieko! Kodėl jie yra palaiminti? Nes jie žino, kad tik dėl Dievo malonės – malonės per tikėjimą – jie gali ateiti Dievo akivaizdon. Jie nesiremia jokiais savo nuopelnais ar gerais darbais.
Jie gali stovėti Dievo akivaizdoje tik dėl tyro, nepelnyto Dievo palankumo.
Kaip suvokiantys tokią savo būklę ir besiartinantys prie Dievo yra palaiminami? Ką jie gauna? Dangaus karalystę ir visa, kas tai yra, įskaitant ir tai, kad taip jie tampa Kristaus, Karalių Karaliaus, šeimos nariais.
Ar jūs dairotės aplink ir lyginate savo materialųjį turtą su kitų turimu turtu? Ar kartais pamąstote, kaip būtų gerai, kad būtumėte kažkas daugiau, nei esate, ar turėtumėte daugiau, nei turite? Kodėl? Jei jūs turite Dangaus karalystę ir galite į Karalių kreiptis: „Abba, Tėve!”, ko dar jums reikia? Ar nesate palaiminti? Ar suvokiate, kokią meilę jums Tėvas parodė, nes jūs galite vadintis Dievo vaikais?! Dėkokite Jam už tokią nepaprastą meilę! Prašykime atleidimo už savo murmėjimą, pavydą, tuščias ir geidulingas mūsų protą užvaldančias mintis.
Pirmą kartą tyrinėjant Kalno pamokslą ir čia išvardytus palaiminimus gali pasirodyti, jog vargu ar tai padės suprasti, ką ir kaip Dievas laimina. Tačiau čia, šioje Rašto dalyje, surašytos tiesos mums įgyja naują prasmę, jei savęs paklausiame: „Kaip šios išvardytos savybės, kurios veda prie palaiminimų, padeda man giliau bendrauti su Viešpačiu?”
Pavyzdžiui, prisiminkime antrąjį palaiminimą: Palaiminti, kurie liūdi, nes jie bus paguosti (Mt 5, 4). Pagalvokite apie liūdesio ir ašarų kupinas situacijas savo gyvenime. Išgyvendami išmėginimus ar sunkumus daugelis nė nepagalvoja, kad tai yra palaimintas laikas. Tačiau tai tikrai yra palaimintas laikas, jei mes suprantame, ką Jėzus turėjo omeny, sakydamas: Palaiminti liūdintys, nes jie bus paguosti. Tik pagalvokite, jei mes niekada neliūdėtume, jei niekada nelietume ašarų, mes nepatirtume iš Viešpaties ateinančios paguodos palaiminimo!
Kartkartėmis tenka girdėti žmones sakant: „Taip, tai buvo labai sunkus, skausmingas laikas, bet į nieką nekeisčiau to, ką toje situacijoje išgyvenau su Viešpačiu”. Girdėjau daugybę pasakojimų, jog išgyvenę didelius išmėginimus žmonės jaučiasi praturtėję, nes giliau suvokė tiesą, kad Dievas yra suverenus ir kad Jis turi tikslą net išbandymų metu. Jie su tikėjimu priėmė iššūkius ir neįsileido kartėlio, todėl per išmėginimus jie artimiau pažino Dievą ir buvo Jo sustiprinti. Jie pažino, ką reiškia būti prisiglaudus prie Jo krūtinės ir jausti Dievo El Shaddai – Dievo, kuris yra visa, ko reikia, – širdies plakimą.
* * *
Mano širdis liūdi dėl to, ką, prisidengiant krikščionybės vardu, aš matau propaguojant per televizorių. Tai dar labiau mane įkvepia mokyti žmones studijuoti Dievo žodį, kad jie atskirtų tiesą nuo melo. Kaip dažnai mes girdime: „Dievas yra toks geras! Jis palaimino mane sveikata, turtu ir padarė mane laimingą!”
Ar Dievas yra geras tik tuomet, kai Jis suteikia tokius palaiminimus? Jei nežinai, kas sakoma Dievo žodyje, girdėdamas tokį mokymą ir liudijimus, gali pamanyti, kad materialūs palaiminimai ar sveikata ir yra didžiausi Dievo palaiminimai. Kai žmonės tik taip suvokia palaiminimus, jie nebegali suprasti tikrų Dievo pažadų, kurie negarantuoja, kad mums pavyks išvengti išmėginimų ir sunkumų, bet žada, kad ir tuo mums sunkiu metu Viešpats bus su mumis. Dažnai jie nusivilia ar net ima pykti ant Dievo, kad Jis nepadeda jiems išeiti iš nemalonios padėties taip, kaip Jis padeda kitiems…
Girdėdama tokį mokymą ir tokius liudijimus pagalvoju: „Norėčiau jus nusivežti į Rumuniją ar Rusiją susitikti su ten gyvenančiais krikščionimis”. Man yra tekę darbuotis šiose šalyse dar prieš komunistinės sistemos žlugimą. Ir kartais savęs klausiu: ar tikintieji ten nėra labiau Dievo palaiminti nei amerikiečiai? Atrodo, kad jie sumokėjo kainą ir dabar išgyvena to vertą artumą su Dievu ir savo namiškiais – artumą, kuris gimė dėl aplinkybių: skurdo, kančių, raudų… Apsilankiusi tų žmonių namuose, pasiklausiusi jų istorijų, aš pamąstau: „Mes nežinome, kas yra tikrasis turtas ir kas iš tiesų yra turtingi”.
Materialus aprūpinimas dažnai gali ne palaiminti, bet išblaškyti, atitraukti dėmesį. Šie žmonės yra turtingi kitaip. Ir be viską apvalančios ir ištyrinančios Dievo ugnies mes to niekada nepatirsime! Jų tikėjimas, išsaugotas einant per ugnį, yra brangesnis už auksą!
Paslėptieji palaiminimai
Dažnai tikruosius palaiminimus pastebime ne iš karto, mat jie tarsi uždelsia ar kurį laiką slepiasi… po išmėginimais. Sūnus ar dukra, dėl kurių dabar jums skauda širdį, gali tapti Dievo įrankiu, ištrauktu iš ugnies ir liepsnojančiu dėl Jo bei šlovingai Viešpaties naudojamu Dievo karalystės labui.
Šįryt skaičiau evangelijos pagal Luką 1 skyrių ir galvojau apie Elžbietą. Izraelitei moteriai neturėti vaikų buvo baisi gėda ir milžiniškas skausmas. Jos amžiaus moterys džiaugėsi besilaukiančios, o Elžbieta vis laukė – mėnesis po mėnesio, metai iš metų. Kai ji ir jos vyras Zacharijas sulaukė senyvo amžiaus, Dievas pašalino jos gėdą. Elžbieta turėjo privilegiją pagimdyti Joną Krikštytoją, kuris ruošė kelią Gelbėtojui. Kokia nuostabi jos istorijos pabaiga! Viešpats buvo numatęs palaiminti Elžbietą dar prieš pasaulio sukūrimą. Tik Elžbieta to nesuvokė…
Apaštalas Paulius moko, kaip turėtume priimti problemas, su kuriomis susiduriame kasdieną. Antrame Laiške korintiečiams mūsų patiriamus kasdienius sunkumus jis vadina lengvu sielvartu. Ir nesvarbu, kokios didelės tos problemos, tai tėra lengvas sielvartas, jei žvelgsime į jas amžinybės perspektyvoje. Kai esame spaudžiami, kai mus slegia problemos, Paulius ragina mus žvelgti toliau – už tų sunkumų, už to sielvarto: Todėl mes nepailstame. Nors mūsų išorinis žmogus ir nyksta, vidinis diena iš dienos atsinaujina. Mūsų trumpalaikis lengvas sielvartas ruošia mums visa pranokstančią amžinąją šlovę. Tuo tarpu mes nežiūrime į tai, kas regima, bet į tai, kas neregima, nes kas regima, yra laikina, o kas neregima – amžina (2 Kor 4, 16-18).
* * *
Dievo palaimintas gyvenimas nereiškia tobulo gyvenimo, gyvenimo be jokių problemų. Žinoma, tam tikra prasme mes visi siekiame tokio gyvenimo, nes mums daro įtaką pasaulis, žadantis, jog tai gali atrasti čia pat, už kampo. Kol buvau neišgelbėta, to siekiau ir aš. Buvau tikra, kad toks idealizuotas pasaulis, kurį būdama paauglė matydavau piešiamą filmuose, iš tiesų egzistuoja. Dabar suprantu, kad būti palaimintai reiškia būti tuo, kuo Dievas nori, kad aš būčiau, ir daryti tai, ką Jis nori, kad aš daryčiau. Ir nors savo gyvenimo kelyje mes susidursime su daugybe išmėginimų, mes galime tai vadinti džiaugsmu, kaip ir moko apaštalas Jokūbas: Mano broliai, laikykite didžiausiu džiaugsmu, kai patenkate į visokius išbandymus. Žinokite, kad jūsų tikėjimo išbandymas ugdo ištvermę, o ištvermė tesubręsta iki galo, kad būtumėte tobuli, subrendę ir nieko nestokotumėte (Jok 1, 2).
O susidursime mes su pačiais įvairiausiais išmėginimais, įvairiausių formų ir spalvų. Bet mūsų tikėjimo išbandymas ugdo ištvermę, ir tai yra palaiminimas, nes taip mes vis labiau panašėjame į Kristų.
Kas yra palaimintieji?
Visi turbūt esame matę, bent jau per televizorių, kaip vienai kuriai sportininkų komandai laimėjus rungtynes besidžiaugiantys jos sirgaliai šaukia: „Mes pirmi! Mes pirmi!” Kai prie jų priartėja kamera, šūksniai garsėja. Tačiau ar būti pirmam yra palaiminimas? Ar tobulas „10″ yra Dievo palaiminimo ženklas? Ar šie laimėtojai ir yra tie, kurie gaus apdovanojimą?
Jei žvelgsime iš Dievo perspektyvos – ne. Žemę paveldės romieji. Pažiūrėkite į šių dienų herojus, pasaulio garsenybes ar „žvaigždes”. Žmonės nori viską apie juos žinoti, su jais būti, juos imituoti. Bet ar matote, kad jie alktų ir trokštų teisumo? Ar, priešingai, jie nė neraudonuodami puikuojasi savo nuodėmėmis? Jie atrodo patenkinti ar ieško vis ko nors naujo, vis ko nors „kitokio”? Jie nori vis daugiau ir daugiau – kažko… bet ko! Ar jie palaiminti?
Kas šiame pasaulyje yra vertinami ir laikomi šaunuoliais: gailestingieji ar tie, kurie lipa per kitų galvas, kad tik gautų tai, ko jie nori? Ar vieną dieną jiems neprireiks gailestingumo? Ar jie jo susilauks? Ar jie – tikrai yra palaiminti?
Šiomis dienomis amoralumas klesti, jis skatinamas, juo puikuojamasi, o tyrumas, skaistumas yra žeminami ir niekinami. Ar gyvenantys nedorai yra palaiminti? Pasaulio akimis žiūrint, gal ir taip, kol kas jie atrodo palaiminti. Jie linksminasi: merginos, vaikinai, pasimatymai, romanai, aistringi susitikimai, drąsūs ir nedori poelgiai… Tačiau jei jie neatgailaus, jie niekada neregės Dievo… Liūdna, tiesa?
Ar neatleidžiantys ir saugantys širdy kartėlį yra palaiminti? Pažiūrėkite į jų veidus. Atkreipkite dėmesį į jų kūno kalbą. Ar jie panašūs į Dievo vaikus?
Dievo palaiminimai taip skiriasi nuo to, kas palaiminimu yra vadinama pasaulyje, tiesa? Ar dabar lengviau atpažinti palaimintuosius? Ar tarp Dievo palaimintųjų esate ir jūs?
Iš kn. „Can a Busy Christian Develop Her Spiritual Life?”
Vertė Žaneta Lazauskaitė