Profesinių sąjungų kvietimas į prie Seimo rengiamą protesto akciją neliko be atsako. Daugybė valdžios veiksmais ir situacija šalyje nusivylusių žmonių susirinko prie Seimo rūmų ir tvirtino esą pasiruošę bet kam.

Prieš mitingą aplink Seimą ėmė važinėti propagandiniai automobiliai, o galimoms riaušėms iš anksto ruošėsi sutelktos milžiniškos policijos pajėgos (apie 20 autobusiukų ir suėmimams perengti automobiliai).

Į aikštę plūstantys žmonės buvo pakilios nuotaikos, grojo muzika ir visai nebuvo panašu, kad gali pasikartoti kaimyninės Latvijos įvykiai. Tačiau dar gerokai prieš dvylika prie Seimo jau būriavosi keli tūkstančiai mitinguotojų. Nemaža dalis jų – jauni žmonės, buvo ir slepiančių veidus. Paklausti, ar nebijo neramumų, beveik visi tvirtino esantys pasirengę viskam.

Susirinkusi minia ėmė reikalauti Seimo narių pasirodyti ir vadino juos vagimis. Visur buvo girdėti skanduotės, o vėliau kilo ir susistumdymų.

Į protestą susirinkę nacionalistai provokavo kol kas dar gana taikiai atrodžiusius mitinguotojus, o minioje buvęs M.Murza ragino ginti socialinį teisingumą ir solidarizuotis. Tačiau nors jis teigė negalintis nieko pasakyti apie galimus neramumus, pats tikino nieko neorganizuojantis.

Provokacijos tęsėsi, o į lauką išėjusio A.Zuoko jį apsupusi minia neleido praeiti ir netgi apmėtė liberalcentristą kiaušiniais.

Tuo tarpu įtampa ir toliau augo, o minia reikalavo pasirodyti Seimo Pirmininką A.Valinską.

Paklaustas, ar situacija gali tapti nevaldoma, A.Paleckis, sakė bijantis, kad taip, ir paragino eiti link Vyriausybės.

Tačiau vis dar A.Valinsko reikalaujantys mitinguotojai ėmė grasinti šturmuosiantys Seimą.

Kilo neramumų. Imta mėtytis sniego gniūžtėmis; jomis apmėtyta ir pasirodžiusi policija. O netrukus vis labiau nepasitenkinimą reiškiantys mitinguotojai į Seimo rūmų pastatą paleido akmenis, kuriais išdaužė keletą parlamento pastato langų.

Susistumdymai minioje vis stiprėjo, aikštėje prie Seimo rūmų kilo visiška netvarka, o vis didėjant sužeistųjų ir mažėjant Seimo rūmų langų skaičiui, policijai teko imtis veiksmų ir vaikyti susirinkusius mitinguotojus ašarinėmis dujomis. Tačiau jos bandymai stumti protestuotojus iš aikštės buvo ne itin sėkmingi.

Antroji banga

Sulaikytas šturmuoti senuosius Seimo rūmus bandęs asmuo, metamos papildomos policijos pajėgos, tačiau tuo niekas nesibaigia, susirėmimai ir toliau tęsiasi, o minia niekur nesitraukia ir neatrodo ketinanti greitu laiku tai padaryti.

Pasibaigus policijos naudotoms ašarinėms dujoms , mitinguotojai ėmė supti Seimo rūmus, reikalaudami Seimo Pirmininko ir Premjero „galvų“.

Seimo pastatasliko beveik be langų, o jo šturmas tęsėsi. Tačiau P.Gražulio teigimu, nieko dėl tokių mitinguotojų siautėjimų kaltinti negalima, nes pats Seimas šitokios visuomenės reakcijos ir prisiprašė. J.Veselka taip pat tvirtino dėl riaušių nekaltinantis nei žmonių, nei policijos. “Kalčiausi – Seimo nariai. Visuomenės pyktis yra suprantamas, o pareigūnai privalo reaguoti. Noriu pareikšti, kad gandai, jog riaušės yra provokuojamos rusų tautybės žmonių yra nepagrįsti – nepasitenkinimas nuo tautybės nepriklauso”,- sakė J.Veselka, o paklaustas apie savo išvadas jis teigė ketinantis rytoj pat padaryti pranešimą Seimui.

Tuo tarpu Premjeras A.Kubilius išplatino pranešimą, kuriame teigia įžvelgiantis panašumų tarp riaušių kurstytojų braižo visose Baltijos valstybėse ir davęs pavedimą specialioms tarnyboms, kad visi kurstytojai būtų išaiškinti ir kuo greičiau patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

Beje, verta pastebėti, kad pagrindinė protesto akcijos iniciatorė – profesinė sąjunga „Solidarumas“ –dar mitingo pradžioje paragino susirinkusiuosius gerbti vieniems kitus ir nepažeidinėti viešosios, o vėliau, kaip ir buvo žadėta, patraukė protestuoti prie Vyriausybės. Tuo tarpu prie Seimo rūmų susirinkusios neorganizuotos, tačiau ryžtingai nusiteikusios minios šturmui, įvykio liudininkų tvirtinimu, vadovauti ėmėsi riaušes išprovokavę rusakalbiai. Paklausti, kodėl susirinko prie parlamento, beveik visi mitinguotojai vienbalsiai teigia atėję protestuoti prieš krizę ir dėl jos kaltą valdžią.

Aukų išvengti nepavyko

Galiausiai didžioji dalis protestuotojų išvaikyti, tačiau susirėmimai dar kurį laiką tęsėsi. Kaip pranešama, policijai prie Seimo rūmų gali tekti budėti net per naktį, bijant, kad riaušės gali pasikartoti ir jei ne prie Seimo rūmų, tai kitose miesto vietose.

Įvairių šaltinių duomenimis, keliolika riaušėse sužeitų protestuotojų buvo nugabenti į Greitosios pagalbos ligoninę, vienas iš jų – su šautine žaizda kojoje.

Seimo pirmininko kabinete vykstančiame skubiai sušauktame pasitarime dalyvavusio Policijos departamento generalinio komisaro Vizgirdo Telyčėno teigimu, buvo sulaikyta 80 žmonių.

Views All Time
Views All Time
3015
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!