Spalio pabaigoje pasaulio kompanijų akcijų vertė dar labiau nusmuko. Vakarų šalių rinkos prarado 10—15 proc., Azijos — 20—25 proc. vertės. Tačiau visus pranoko Rusija, kurios rinkoje vien per spalio mėnesį investuotojų nuostoliai sudarė daugiau kaip 50 proc. Šiuo metu Rusijos akcijų kainos jau šiek tiek vėl pakilo.

2008 metų spalis buvo katastrofiškiausias mėnuo pasaulio rinkoms per kelis pastaruosius dešimtmečius. „Reuters“ teigimu, Amerikos „Dow Jones Industrial Average“ indeksas šių metų spalį sumažėjo 14,1 proc. Tai buvo pats ryškiausias mėnesio nuosmukis nuo 1998 metų rugpjūčio. „S&P 500“ indeksas krito 16,9 proc. — žemiausiai nuo 1987 metų.

Bendrasis Europos „FTSEurofirst 300“ indeksas šių metų spalį prarado 12,7 proc. Tai didžiausias kritimas nuo 2002 metų spalio. Kinijos, Honkongo ir Korėjos indeksai, per spalį nukritę net 22—25 proc., sumušė paskutinio dešimtmečio kritimo rekordus.

Japonijos „Nikkei Average“ indekso kreivė spalio mėnesį nusileido 23,8 proc., „Nikkei“ tai prasčiausias rodiklis per visą 58 metų indekso skaičiavimo istoriją.

Tyrimų bendrovės „Citigroup“ vertinimu, pasaulio kompanijų akcijų vertė per spalį atsidūrė lygmenyje, buvusiame prieš 30 metų. Ypač stipriai nukentėjo besivystančių šalių ekonomika.

Spalio mėnesį Rusijos fondų indeksai nukrito iki 2004 metų lygio. Vertybiniai popieriai Rusijoje per spalį prarado apie pusę vertės, o rublio kursas smuko 28,8 proc., pasiekęs žemutinę kritimo ribą nuo 1998 metų Rusijos krizės laikų.

Vis dėlto po techninės pertraukos spalio 27 dieną kai kurių vertybinių popierių kainos sugebėjo atgauti daugiau kaip 40 proc. prarastos vertės. Vėliau reikalai Rusijos vertybinių popierių rinkoje ėmė taisytis ir lapkričio 1 dieną Maskvos biržos indeksas kilo 4,78 proc.

Tačiau kad spalį rinkos jau pasiekė dugną, ekspertai dar nesiryžta teigti. Jau keletą kartų buvo išsakyta spėjimų apie „dugną“, tačiau po to indeksai toliau sėkmingai ritosi žemyn.

Ar eiti į rinką dabar, ar dar palaukti, kiekvienas turi spręsti pats, įvertinęs savo baimę ir rizikos toleranciją. „Viskas dabar atrodo labai pigu, — kalbėjo Bostone įsikūrusios „Asset Management“ investicijų direktorius Ronaldas Frashouras. — Taip ir yra, jeigu tik pasaulis negrimzta į antrą Didžiąją depresiją.“

Views All Time
Views All Time
1515
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!