Žemės ūkio ministrė Kazimira Prunskienė pataria Prezidentui Valdui Adamkui geriau koordinuoti šalies užsienio politiką. Tai K. Prunskienė pareiškė antradienį spaudos konferencijoje komentuodama savo dalyvavimą savaitgalį vykusioje Kaliningrado 750 metų jubiliejaus šventėje.

Prezidentas ir Užsienio reikalų ministerija buvo rekomendavę ministrei nevykti į Kaliningrado jubiliejų, į kurį liko nepakviesti kaimyninių Lietuvos ir Lenkijos vadovai.

Šių raginimų nepaisiusi K. Prunskienė tvirtino turėjusi premjero Algirdo Brazausko pritarimą.

“Aš važiavau su premjero leidimu. Aš jo paklausiau prieš rašydama prašymą raštu, ką jis galvoja apie gubernatoriaus kvietimą. Aš sakiau, kad vykčiau kaip atsakomajam vizitui, ir man yra patogus tam laikas. Premjeras sakė, jog, žinoma, reikia dalyvauti, po to aš ir parašiau ir gavau jo patvirtinimą raštu”, – sakė K. Prunskienė.

Paklausta, kodėl nepakluso Prezidento raginimui, K. Prunskienė teigė, jog žodis “paklusti” tarpinstituciniuose santykiuose – ne visiškai korektiškas.

“Tai buvo pasakyta nuomonė (Prezidento V. Adamkaus – ELTA), po to buvo suderinta komandiruotė ir jos programa, ir toks pasakymas ne man pačiai, o kalbant su spauda skamba tikrai neįpareigojančiai. (…) Mano staigus atsisakymas, išgirdus Prezidento repliką, per spaudą būtų atrodęs absoliučiai neadekvatus ir nevaisingas, tiesiog kontraproduktyvus”, – kalbėjo K. Prunskienė, pridūrusi, jog “galbūt Prezidentui reikėtų patarti daugiau koordinuoti užsienio politiką”.

K. Prunskienė tikino į Kaliningradą vykusi išskirtinai kaip žemės ūkio ministrė ir aptarusi žemės ūkio bei maisto pramonės klausimus. Ji tvirtino, esą dabar pateikiant vertinimus du renginiai, vykę Kaliningrade, suplakami į vieną. K. Prunskienės aiškinimu, vienas renginys buvo Kaliningrado jubiliejaus šventė, kitas – Rusijos vadovo susitikimas su Vokietijos ir Prancūzijos Prezidentais.

“Mes padarytumėme nemenką žalą šiems ryšiams, jei manytume, kad, esant atšalimui ar tiesiog tam tikram nesusipratimui tarp valstybės vadovų, būtent šis regionas susilauktų nedraugiškumo gesto”, – kalbėjo K. Prunskienė.

Ministrė taip pat svarstė, ar būtų Prezidentas V. Adamkus vykęs, jei būtų pakviestas, o svarstydama galimas Lietuvos ir Lenkijos vadovų nepakvietimo į Kaliningrado šventę priežastis K. Prunskienė užsiminė: “Paprastai diplomatijoje vieną kartą išgirstas “ne” skamba dar ilgokai jautriose politikų ausyse”.

Kaip žinoma, Prezidentas V. Adamkus neseniai atmetė Rusijos Prezidento Vladimiro Putino kvietimą ir atsisakė dalyvauti Maskvoje gegužės 9 d. vykusiose pergalės prieš nacius 60-mečio minėjimo iškilmėse.

K. Prunskienės sprendimą vykti į Kaliningrado jubiliejaus iškilmes Prezidentas V. Adamkus yra įvertinęs kaip neatsakingą, pabrėždamas, kad užsienio politikos formavimas – ne žemės ūkio ministrės kompetencijoje. Prezidento V. Adamkaus manymu, premjeras A. Brazauskas turėjo įvertinti žemės ūkio ministrės K. Prunskienės akibrokštą.

Užsienio reikalų ministras Antanas Valionis savo ruožtu ministrės elgesį yra pavadinęs valstybės garbės paniekinimu.

Views All Time
Views All Time
1156
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!