Vilniaus miesto riedutininkų klubo “Ketvirtadienio nakties karštis” nariai išplatino atvirą laišką miesto merui Artūrui Zuokui dėl draudimo važinėtis riedučiais sostinės Katedros aikštėje.

“Gerbiamasis Artūrai Zuokai,
norėtume atkreipti Jūsų dėmesį į tai, kad, prasidėjus eiliniam pavasariniam riedlentininkų vaikymo vajui iš miesto centro, Vilniaus riedutininkų klubo „Ketvirtadienio nakties karštis“ nariai sulaukė nepelnyto policijos dėmesio.

Pareigūnai, remdamiesi prieš kelias savaites išleistu Savivaldybės potvarkiu, dalina riedutininkams įspėjimus, esą jie važinėjasi neleistinose vietose ir gadina miesto turtą, todėl liepia liautis važinėjus ir nusiimti riedučius. Nevykdantiems šių reikalavimų pareigūnai pasiūlo alternatyvą – nemokamą kelionę automobiliu iki artimiausios policijos nuovados. Paklausus policijos pareigūnų apie tai, kur apskritai galima važinėtis su riedučiais, pastarieji gūžčioja pečiais arba nurodo riedlenčių aikšteles Pilaitėje ir prie Baltojo tilto.

Tuo tarpu mes manome taip:

1. Klubas „Ketvirtadienio nakties karštis“ atstovauja riedutininkams, kurie renkasi neagresyvų važiavimą su riedučiais. Mums nesvarbu triukai, kurie gali atnešti žalos aikščių ir šaligatvių plytelėms, granitiniams kraštams ir pan. Todėl policijos pareigūnų siūlomos riedlenčių ir riedutininkų aikštelės aukščiau minėtose miesto vietose mums yra visiškai netinkamos.

2. Mūsų klubo nariai supranta, kad žiniasklaidai sukoncentravus dėmesį į grupę paauglių, propaguojančių agresyvaus stiliaus važinėjimą, šešėlis krito ir ant kitų su riedučiais besivažinėjančių žmonių, nekeliančių jokios grėsmės miesto turtui bei aplinkinių saugumui. Jaučiame, kad mūsų teisės yra varžomos ir, kaip Lietuvos piliečiai, turime teisę į nuomonę.

3. Riedučių ratukai yra padaryti iš gumos, todėl kaltinimai, kad guma gali padaryti žalą akmeniui ar granitui, kuriuo grįsta Katedros aikštė, skamba absurdiškai. Žinoma, jei minėtą potvarkį išleidę valdininkai turėjo omenyje žalą, kuri galbūt taps akivaizdi tik po šimtmečių, tada iš Katedros aikštės turėtų būti vaikomi ne vien riedutininkai, bet ir dviratininkai bei pėstieji. Batų padai ir dviračių ratai pagaminti iš gumos kaip ir riedučių ratai.

4. Centrinėje aikštėje besivažinėjantys žmonės pagyviną miesto veidą ir suteikia jam savitumą. Kita vertus, tiek daug riedučiais besivažinėjančių žmonių Katedros aikštę renkasi tik dėl to, jog šiandien tai yra vienintelė vieta Vilniuje, kuri dėl savo ganėtinai lygaus paviršiaus yra tinkama važinėtis su riedučiais. Jeigu sostinės parkuose būtų įrengta daugiau riedučiams skirtų takelių, tikėtina, kad ir riedutininkų centre sumažėtų. Deja, šiandien Vilniuje yra tik viena riedučių trasa, praėjusiais metais įrengta Vingio parke. Mūsų nuomone, ši trasa įrengta netinkamai ir kelia pavojų ne tik su riedučiais besivažinėjantiems žmonėms, bet ir kitiems parko lankytojams.

5. Pavyko rasti tik vieną dokumentą, t.y. LR Vyriausybės patvirtintas Kelių eismo taisykles (KET), kuriose yra nustatomas riedutininko statusas. Šiose taisyklėse bendras sąvokas apibrėžiančiame punkte riedutininkas yra įvardinamas, kaip „Pėsčiasis – asmuo, esantis kelyje ne transporto priemonėje, taip pat važiuojantis neįgaliųjų vežimėliu, riedučiais, riedlente, paspirtuku, vedantis dviratį, mopedą, motociklą, traukiantis (stumiantis) rogutes, vaikišką ar kitokį vežimėlį.“ Kitas KET punktas „Pėsčiųjų pareigos“ numato, kad „Pėstieji privalo eiti šaligatviais arba pėsčiųjų takais dešine puse, o ten, kur jų nėra, – kelkraščiu. Jeigu šaligatvio, pėsčiųjų tako, kelkraščio nėra arba jais eiti negalima, leidžiama eiti viena eile važiuojamosios dalies pakraščiu.“

6. Tai leidžia daryti išvadą, kad riedutininkai, kaip ir kiti pėstieji, turi teisę naudotis tomis pačiomis viešomis erdvėmis, t.y. aikštėmis, šaligatviais, skverais. Todėl jei su riedučiais besivažinėjantis Vilniaus miesto gyventojas ar svečias nedaro akivaizdžios žalos miesto ar trečiosios šalies turtui ir neatlieka neteisėtų veiksmų kitų asmenų atžvilgiu (t.y. negeria alkoholinių gėrimų viešoje vietoje, neužkabinėja ir nepuldinėja praeivių, nedaužo gatvės apšvietimo žibintų ir t.t.), kitaip tariant, neatlieka atitinkamuose įstatyminiuose kodeksuose aprašytų viešos tvarkos pažeidimų, niekas neturi teisės jam ar jai uždrausti naudotis viešomis erdvėmis.

Todėl prašome Jūsų nedelsiant imtis priemonių, kad būtų pakoreguoti Vilniaus Vyriausiojo komisariato policijos pareigūnams siunčiami Savivaldybės nurodymai, kuriais vadovaudamiesi pareigūnai iš miesto centro vaiko niekam žalos nedarančius riedutininkus. Priešingu atveju, mūsų klubo nariai imsis visų įstatymo leidžiamų veiksmų, kad šiandien galiojantis Savivaldybės draudimas būtų atšauktas.

Views All Time
Views All Time
2016
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!