Planetariumo veikla
Planetariumas yra švietimo ir mokslo speciali įstaiga, kur šiuolaikine elektronine, optine, audio – video aparatūra ir lektoriaus kalba vedami seansai ir programos, skirtos visuomenei skleisti patrauklia forma astronomijos ir mokslų apie Žemę žinias. Per metus tokių seansų būna 1000 – 1500.
Planetariumo švietimo, mokslinį ir metodinį darbą koordinuoja visuomeninė 13 mokslo darbuotojų Taryba (pirmininkas doc. A. Pučinskas), vadovauja direktorius doc. A. Ažusienis. Čia dirba apie 20 etatinių darbuotojų, iš kurių svarbiausieji – lektoriai ir inžinieriai. Jie dalyvauja ir mokslinių darbų programose, rašo mokslo populiarinimo ir metodinius straipsnius, ruošiasi radijo ir televizijos laidoms, kuria iliustracines panoramas, skaidrių derinius, ieško audio ir video įrašų, ruošia seansų ir programų tekstus ir scenarijus, studijuoja dalykinę literatūrą. Informaciniai muzikiniai seansai Planetariumo Žvaigždžių salėje vyksta darbo dienomis 9:30, 10:45, 12:00, 13:15, 14:45, 16:00 ir 17:15 val., šeštadieniais 12:00, 13:30 ir 15:00 val.
Dauguma seansų skirti įvairaus amžiaus moksleiviams, o jų tematika priderinta prie įvairių klasių mokymo programų. Į šiuos seansus Vilniaus ir jo apylinkių mokyklų moksleiviai perka abonementinius bilietus mokslo metų pradžioje. Jei yra laisvų vietų, į šiuos seansus vienkartinius bilietus gali įsigyti ir ekskursijos iš visos Lietuvos bei pavieniai lankytojai. Specialus ekskursijoms ir pavieniams lankytojams skirtas laikas yra darbo dienomis 1315 val ir šeštadieniais 1200, 1330 ir 1500 val. Tik patariama iš anksto suderinti laiką ir temą telefonu 724148.
Studentams, mokytojams ir kitoms visuomenės grupėms seansai ir specialūs užsiėmimai vedami tik susitarus iš anksto.
Siūlomoje seansų tematikoje nurodomos tik etatinių lektorių temos, bet gali būti pakviesti ir žymūs mokslininkai iš aukštųjų mokyklų, mokslo įstaigų, gamyklų. Praeityje Planetariume paskaitas skaitė tokios įžymybės, kaip rusų lakūnai – kosmonautai G. Grečko, V. Zudovas, Everesto šturmuotojai G. Golodoras, V. Vitkauskas, akademikai Paulius Slavėnas, Jonas Kubilius, profesoriai Česlovas Kudaba, Vytautas Straižys, daktarė – žiniuonė Eugenija Šimkūnaitė, mokslų daktarai Lybertas Klimka, Zinaida Sviderskienė, Gunaras Kakaras, kometų atradėjas Kazimieras Černis ir kiti.
Planetariumo amfiteatrinėje 130 vietų auditorijoje vyksta seminarai, konferencijos, minėjimai, koncertai, kino ir video filmų peržiūros. Ši salė pagal išankstinį susitarimą yra išnuomojama įvairių renginių ir mokomųjų kursų, programų pravedimui.
Planetariumo vestibiulyje reguliariai kas mėnesį keičiami astronomijos naujienų bei einamojo mėnesio dangaus įvykių apžvalgos spalvoti stendai, eksponuojami žvaigždėlapiai, Mėnulio ir žvaigždynų gaubliai, Visatos objektų teleskopiniai vaizdai, eksponuojami konkursų ir viktorinų laureatų bei astronomijos mėgėjų darbai, reklamuojami artimiausi seansai.