Genetiškai pakeistas ŽIV virusas gali būti naudojamas vėžio gydymui
JAV, Los-Andžele esančio Kalifornijos universiteto mokslininkai rado naują vėžinių ląstelių naikinimo būdą, kuriam galima panaudoti genetiškai pakeistą žmogaus imunideficito virusą (ŽIV), praneša Science Daily žurnalas.
ŽIV viruso modifikacija buvo atliekama dvejais etapais: iš pradžių tyrinėtojai pašalino AIDS sukeliančias viruso dalis, o po to viruso apvalkalą pakeitė vabzdžius ir paukščius užkrečiančio Sindbis viruso apvalkalu. Tai AIDS virusą leido perprogramuoti taip, kad jis ieškotų ir atakuotų R-glikoproteiną – vėžinių ląstelių paviršiuje esančias molekules, taip jas suardant. R-glikoproteinai ląsteles daro atspariomis skausmingoms ir sekinančioms chemoterapijos procedūroms, kas sukelia nemaža problemų, gydant vėžinius susirgimus.
Tam, kad būtų atsektas viruso judėjimas kraujo apytakos sistema, į modifikuotą ŽIV virusą mokslininkai įvedė liuciferazės – proteino, kuris tamsoje padeda šviesti jonvabalių patelėms. Tyrimų objektas buvo plaučių vėžiu serganti gyva pelė. Modifikuotas virusas graužikui buvo įvestas per uodegytėje esančią kraujagyslę, ir judėdamas kraujo apytakos sitema, kaip ir tikėtąsi, jis pajudėjo būtent link vėžinių ląstelių. Naudojant specialią optinę kamerą, turinėtojai per kaulus, raumenis ir odą galėjo pamatyti vėžines ląsteles, kurios švietėsi dėl liuciferazės. Kaip tikina mokslininkai, šis metodas visiškai neskausmingas [!!!] ir tiriamajam gyvūnui nesukelia jokios žalos.
Pasak projekto vadovo, prieš tai, kai šis terapijos metodas bus pradėtas taikyti žmogui, reikalinga papildoma viruso modifikacija. Kitas mokslininkų tikslas – išmokti valdyti genetiškai modifikuotą virusą – taip, kad jis atakuotų reikiamas ląsteles. Jei eksperimentas pavyks, medikai galės stebėti vėžinių auglių augimą, išaiškinti vėžines ląsteles ir jas pašalinti, neleisdami toliau plisti ligai. Mokslininkai įsitikinę šio metodo perspektyvumu, nes modifikuotas virusas galės būti taikomas ne tik vėžio, bet ir kai kurių įgimtų ligų gydymui.