Gelbėtis nuo „vampyro“
Prisimenate siaubo filmus apie vampyrus, kurie geria savo aukų kraują? Ir gyvenime tenka sutikti vampyrų, tačiau psichologinių, kurie energijos išsiurbia nė kiek ne mažiau.
Ne kiekvienas tampa tokio energijos rijiko donoru: energetiniai vampyrai siurbia jėgas tik tų, kurie tai leidžia. Jeigu tapote vampyro auka, veikiausiai prastai save vertinate ir nemokate pasakyti „ne”. Pasąmonėje esate įsitikinę, kad jūsų trūkumus gali kompensuoti tik aukojimasis. Jūs imlūs ir emocingi, jums nesunku padaryti įspūdį – nustebinti, sugraudinti, pagąsdinti, sužavėti. Ar atpažinote save? Skubiai keiskitės! O kartu sukurkite gynimosi taktiką, atsižvelgdami į manipuliuotojo tipą.
Agresyvus
Šio tipo vampyrai ypač pavojingi namuose ir vadovų pareigose – jie dažniausiai rengia savo „pasirodymus” prieš tuos, kurie už juos silpnesni. Agresyvus vampyras namie kelia skandalus dėl neišplauto puodelio, nes buvo apibartas viršininko.
Priešnuodis. Neduokite vampyrui to, ko jis iš jūsų reikalauja, kad netaptumėte jo nuolatiniu donoru! Jis bando sukelti skandalą? Mielai pripažinkite savo „kaltę”. Vampyras šaukia: „Tu tokia ir anokia!”, o jūs, nejausdama jokios kaltės, jam atšaukite: „Iš tikrųjų aš kur kas blogesnė!” Arba patarkite jam išsivaduoti nuo neigiamų emocijų civilizuotu būdu: sporto salėje, kine arba prie kompiuterio, naikinant virtualius monstrus.
Geras
Jis visada siūlo jums pagalbą, nepriklausomai nuo to, ar jums jos reikia. Dažniausiai gerais vampyrais tampa jaunos močiutės ir anytos. Jos siekia vaikščioti ir žaisti su vaiku, tiesiog išplėšdamos jį iš jūsų rankų, tačiau elgiasi su juo kaip tinkamos, o jums nepatogu išsakyti savo pageidavimus ir pareikalauti juos vykdyti. Tokie vampyrai tiesiog smaugia savo gerumu, reikalaudami pripažinimo arba kontroliuodami jūsų gyvenimą.
Priešnuodis. Toks vampyras ieško patvirtinimo, kad yra reikalingas. Suteikite jam tai, tačiau ne savo sąskaita. Močiutei, kuri vargina savo dėmesiu, dažniau sakykite, kad ją mylite ir kad ji jums labai reikalinga, anytai – kokį gerą sūnų ji išaugino ir kaip vertinate jos pagalbą. Kad vampyras neįkyrėtų savo patarimais, rečiau patikėkite jam savo gyvenimo paslaptis ir ypač venkite skundų.
Isteriškas
Tai žemos savivertės žmogus. Jis nuolat abejoja dėl jūsų meilės jam, tikrina jūsų jausmus ir demonstruoja savo valdžią isterija, manipuliavimu bei šantažu. „Jeigu tu paliksi mane, nusižudysiu!” Patirti konfliktą su tokiu vampyru galima bet kada ir be jokios priežasties. Kai praeina audra, prasideda palaiminga ramybė, tačiau jūs jaučiatės bejėgis, o vampyras tampa švelnus, žvalus, tarsi nieko nebūtų įvykę. Toks vampyro tipas formuojasi vaikams, kuriems suaugusieji neturėjo laiko – į juos atkreipdavo dėmesį tik tuomet, kai jie išdykaudavo.
Priešnuodis. Iš tikrųjų jūsų vampyras skubiai reikalauja patvirtinimo, kad yra mylimas ir reikalingas, arba bijo atsakomybės, nes nepasitiki savo jėgomis. Dažniau rodykite jam savo meilę, nelaukdami, kol jis pradės reikalauti jūsų įrodymų įprastu jam būdu. Girkite kaip vaiką, nes tą akimirką, kai jis reikalauja jūsų meilės, jis ir yra vaikas.
Apgailėtinas
Jis nuolat patiria įvairių nuotykių, tad pokalbio metu neabejokite, kad toks žmogus vėl papasakos naują istoriją apie savo nelaimes. Tačiau ne visi iš jų yra fatališkai nelaimingi žmonės, daugelis sėkmingi, tačiau aplinkinius vertina tik blogai ir stengiasi tai įteigti kitiems. Žinoma, toks bendravimas vargina, o vampyras sumaniai žaidžia jūsų žmogiškumu: kaipgi neužjausi vargšelio… šimtąjį kartą?
Priešnuodis. Jeigu toks žmogus jus vargina, atima jėgų, venkite bendravimo, kuris jums sukelia nuobodulį. Nutraukite jo pasakojimą bandydami kalbėti visai kitomis temomis arba išvis venkite susitikimų.
Pliauškalius
Artimas apgailėtino vampyro giminaitis, tik pozityvesnis, tačiau ne mažiau varginantis. Jis bando skųstis, tačiau nieko konkretaus nepasako, tik kalba, kalba, kalba… Jūsų kotletai svyla, vaikas verkia, o vampyras, užėjęs trumpam, čiulba kaip lakštingala, nekreipdamas dėmesio. Šiam vampyrui trūksta meilės ir dėmesio, bendravimo. Deja, šį bruožą dažnai įgyja ir pagyvenę žmonės, pensininkai, kurie turi laisvo laiko, bet neturi su kuo pabendrauti.
Priešnuodis. Vienintelis kovos būdas – mandagiai, bet griežtai pasakyti, kad jūs dabar esate užsiėmę.
Bejėgis
Šis vampyras turi puikią savybę užkrauti savo darbus ir problemas ant svetimų pečių ir, stovėdamas nuošalėje, sušukti: „Ačiū! Jūs tokia gera!” Arba priverčia jus patarinėti, tarsi įpareigodamas būti atsakingą už jo paties neveiklumą. Dažnai jo bejėgiškumas – patogi kaukė. Iš visų vampyrų yra pozityviausias tipas: išsiurbęs energiją, bent suteikia malonų jausmą, kad pagelbėjote, ir tai buvo įvertinta. Dažniausiai tokio tipo vampyrų pasitaiko tarp silpnosios lyties atstovių, kūrybinių profesijų nepripažintų genijų bei nesugebančių pritapti šiame gyvenime vyrų.
Priešnuodis. Neskubėkite pagelbėti vampyrui. Jis prašo pagalbos arba patarimo, o jūs pasiūlykite jam kartu pagalvoti, kaip rasti išeitį, arba paklauskite, kaip jis ruošiasi įveikti kilusius sunkumus?
Specialisto nuomonė
Psichologijos moksle termino „energetinis vampyras” nėra. Tačiau bet kuris psichologas iš karto supras, apie ką kalbama: tai manipuliuotojas, kuris vienokiu ar kitokiu būdu verčia jus prieš savo valią atlikti jam naudingus veiksmus. Kalbama ne apie finansinę, o psichologinę naudą – auka jam suteikia ramybės, pasitikėjimo, jėgų, sumažina jo atsakomybę ir t.t. Šiame fenomene nėra nieko antgamtiško: jeigu vienas žmogus priverčia kitą žmogų elgtis prieš savo valią, neverta stebėtis, jog tai aukai kelia susierzinimą ir nuovargį. Kur riba tarp draugystės ir vampyro pasitenkinimo? Draugystę galima atskirti pagal:
* epizodiškumą – pagalbos prašo tik retkarčiais ir yra pasiruošę priimti atsisakymą;
* abipusiškumą – jeigu jūsų draugei patinka jus apkrauti savo asmeninio gyvenimo smulkmenomis, tačiau ji atsainiai reaguoja į jūsų bandymus pasidalinti savo problemomis, tuomet ji „vampyrė”;
* geranoriškumą ir patogumą – jeigu, padariusi paslaugą, intuityviai jaučiate vidinį protestą, tačiau kol kas nenorite pripažinti, kad jus išnaudoja.