Tik patys patirdami asanų poveikį, galime suprasti ir jų prasmę. Asanos – tai statinės pozos, atliekamos iš lėto ir susikaupus, derinant judesį su giliu kvėpavimu pilvu. Šie švelnūs judesiai ne tik pažadina sąmoningumą ir kūno kontrolę, bet veikia ir dvasią – išlaisvina nuo baimių ir padeda išsiugdyti pasitikėjimą bei proto aiškumą. Baigiantis jogos užsiėmimui pasijusite atsipalaidavę ir pilni energijos – visai kitaip, nei po kitokių fizinių pratimų, kurie sukelia nuovargį.

Yra trys kiekvienos asanos stadijos – įėjimas, buvimas ir išėjimas. Asana veikia, kol jūs išlaikote pozą – patyręs jogas išbūna pozoje nejudėdamas kelias valandas. Pozos metu stenkitės išlikti ramus ir kvėpuokite lėtai ir giliai, sutelkę mintis. Jei sugebate viduje atsipalaiduoti, galite reguliuoti pozą taip, kad pasiektumėte stipresnį kūno tempimą. Išeidami visuomet atpalaiduokite kūną, skirdami tam tiek pat dėmesio, kaip įėjimo metu.

Asanos veikia visas kūno sistemas, gerina stuburo ir sąnarių lankstumą, suderina raumenų, endokrininių liaukų ir vidaus organų veiklą. Pirmiausia tai bus fizinis patyrimas – jūs pasijusite stipresni. Pamažu aiškiau pajusite pranos (gyvybinės energijos) tekėjimą ir pranajamos (taisyklingo kvėpavimo) svarbą. Tiek asanų, tiek pranajamos tikslas – išvalyti nadis (energetinius kanalus), kad prana laisvai jais tekėtų ir paruoštų kūną Kundalini (aukštesniosios kosminės energijos) kilimui, kuris veda jogą į Absoliučios sąmonės būseną. Nenusiminkite, jei iš pradžių atrodys, kad progresuojate per lėtai. Pastovi praktika pamažu padės tinkamai atlikti asanas. Įsivaizduokite, kad asaną atliekate tobulai, net jei jos dar ir neįvaldėte. Tai padės progresuoti. Bet niekuomet nerizikuokite, jėga bandydami atlikti įdealią pozą. Raumenis galima tempti tik tada, kai prieš tai juos tinkamai atpalaiduojame.

Asanų poveikis

Fizinis poveikis. Dažnai sakoma, kad “esate tiek jaunas, kiek jaunas yra jūsų stuburas”. Asanų poveikis didina stuburo lankstumą, jį palaiko, hormonizuoja nervų sistemą, atjaunina. Švelnūs tempimo, sukimo, lenkimo judesiai suteikia sąnariams ir raumenims lankstumo, masažuoja liaukas ir vidaus organus. Intensyvesnė kraujo apytaka – ji aprūpina kiekvieną kūno ląstelę deguonimi ir maistinėmis medžiagomis.

Mentalinis poveikis. Stabili kūno padėtis apvalo protą nuo fizinių judesių sukeliamo “chaoso”, protas aprimsta, stabilizuojamos emocijos. Tai suteikia tvirto optimizmo.

Pranos poveikis. Asanos veikia panašiai kaip akupunktūra, bet jogoje naudojama pranos subalansavimo sistema yra daug subtilesnė. Tam asanas reikia atlikti kasdien. Skirtingos pozos veikia skirtingus kūno taškus, išvalydamos ir stiprindamos nadis.

Kas gali praktikuoti jogŕ?

Kiekvienas – nepriklausomai nuo amžiaus, lyties, tikėjimo ar fizinės parengties gali praktikuoti jogą. Tai sumažins stresą ir padės džiaugtis laisvalaikiu. Jei turite nusiskundimų dėl sveikatos, prieš pradedant asanų praktikas, vertėtų pasitarti su gydytoju. Joga nepretenduoja pakeisti gydymo.

Saulės pasveikinimas

Saulės pasveikinimas arba Surya Namaskar išmankština visą kūną prieš pradedant asanas. Tai – dvylika pozų, atliekamų gracingai, eilės tvarka, kaip vienas besitęsiantis pratimas. Kiekviena poza atsveria prieš tai buvusią, ištempdama kūną įvairiomis kryptimis, jų metu išplečiama bei sutraukiama krūtinė, reguliuojamas kvėpavimas. Kasdien atliekamas šis pratimas suteiks lankstumą stuburui ir sąnariams, liemuo taps grakštus.

Pagal “The Book of Yoga “THE SIVANANDA YOGA CENTRE” paruošė Sivanandos jogos studija, e-paštas: joga@delfi.lt

apie “Saulės pasveikinimą” anglų k. http://www.sivananda.org/teachings/asanas/sunsal.htm

asanų aprašymai su iliustracijomis, lietuvių k. http://members.tripod.com/~AudriusD/joga/asanos.htm

Views All Time
Views All Time
2903
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!