Meilės trikampis – buvusios meilės pabaiga?
Meilė turi daugybę spalvų ir atspalvių. Meilė – tai aistra, pasiaukojimas, prisirišimas, draugystė, partnerystė, pragmatizmas, meilikavimas, flirtas. Deja, žaisti su ja pavojinga. Ji – kaip ugnis: įsiliepsnoja akimirksniu ir virsta fakelu. O kartais – meilės trikampiu, kurio kampai ypač skaudžiai žeidžia.
* * *
Neda Malūnavičiūtė (38 m.), dainininkė: „Nauja meilė – ne tik naujas vaistas, bet ir nauja liga.“
„Meilė, ko gero, egzistuoja viena ir vienintelė. Žinau, ką esu dėl jos patyrusi ir išgyvenusi, tačiau nemanau, kad jos turėjau vengti“, – sako prieš dvejus metus su širdies draugu išsiskyrusi, depresiją patyrusi ir jos jau atsikračiusi džiazo atlikėja Neda Malūnavičiūtė.
Viena jos bičiulė šiuo metu išgyvena panašų ir, Nedos žodžiais tariant, žiauriai sudėtingą laikotarpį – augina du nuostabius paauglius, turi puikius namus ant upės kranto, mėgstamą darbą, tik jos sutuoktinio širdis, deja, priklauso kitai. Ir visi apie tai žino.
„Ji dvejus metus stengiasi apie tai su vyru kalbėtis, visomis išgalėmis trokšta jį susigrąžinti. Skaito knygas apie dvasinius dalykus, klausia savęs, kodėl taip įvyko. Tačiau kvailiausia, kad vyras nieko nenori keisti, nes jam taip gyventi labai patogu.“ Pasirodo, jis nenori palikti šeimos, nors iš esmės ją jau seniai palikęs“, – dėl draugės jaudinasi Neda.
Ką daryti patekus į panašią padėtį? Atkakliai kalbėtis ar laukti, kol viskas išsispręs savaime? „Su vyru kalbėtis reikia nuolat ir apie viską – kad nesusidurtum su šia situacija. Bet jei jau atsitiko taip, kad jis pamilo kitą, reikia jį paleisti“, – kilniadvasiškai ištaria Neda.
Ne paslaptis, kad koncertinę programą „Meilės trikampis“ su dainininkais Kostu Smoriginu ir Olegu Ditkovskiu parengusi dainininkė gerbėjų poruojama tai su vienu, tai su kitu. Tačiau atlikėja tikina, kad scenoje jokie meilės trikampiai neliepsnoja: „Scena – mano darbo vieta, čia negali būti jokių asmeniškumų.“
Paklausta, ar gyvenime buvo įsipainiojusi į meilės trikampį, diplomatiškai išsisuka: „Ir taip, ir ne.“ „Aš visada klausau savo širdies, ji visada būna teisi, nors ir skauda“, – prisipažįsta prisiminusi savo patirtį.
Neneigia: ji gali mylėti kelis vyrus, tačiau kiekvieną – savaip. „Vienaip myliu savo klausytoją, kitaip – kolegą, bendramintį, dar kitaip – širdies draugą, tik apie šitą meilės formą viešai niekada nekalbėčiau. Tai būtų skirta tik jam ir nuo jo savo meilės tikrai neslėpčiau. Meilė – tai ir pasitikėjimas. Ji negali būti grindžiama apgaule“, – įsitikinusi skaudžių išgyvenimų dėl meilės patyrusi dainininkė.
Beje, ji nesutinka, kad dėl meilės trikampio visada kalta moteris. „Kokia nesąmonė! Niekada nebūna kaltas tik vienas. Vilioja, vilionėms pasiduoda ir moterys, ir vyrai. Kodėl jie taip elgiasi? Galbūt šeimoje nebeliko meilės“, – pasvarsto ji, tačiau greitai priduria, kad meilės trikampis – ne geriausias būdas atgaivinti blėstančius jausmus.
„Jausmus atgaivinti ar ieškoti nuotykių galima ir dviese – nebūtina ieškoti trečio žmogaus. Meilė, mano nuomone, – dvikampis, jei ji tampa trikampiu, – tai jau meilės pabaiga“, – tvirtai ištaria meilės aritmetiką puikiai išmananti Neda.
Vis dėlto daugybė porų daugybę metų gyvena gyvenimą, primenantį nelemtąjį meilės trikampį. Ir nieko – nemiršta. „Ko gero, viskas įmanoma, – susimąsto ji. – Tik man šis modelis nesuvokiamas, ne prie širdies.“
Būna, kad į meilės trikampį įsipainiojęs vyras nesiryžta mesti žmonos, nes jai jaučia ne meilę, bet prieraišumą, gailestį. Toleruoti tai ar smerkti? „Smerkti visada lengviausia. Manau, reikia priimti bet kokį vyro sprendimą. Jei vyras vietoj meilės moteriai siūlo prieraišumą, gailestį ar ką nors panašaus, iš šios trikampės situacijos reikia pasitraukti. Nes kur du, trečias nereikalingas. Verčiau užgniaužti jausmus nei kelti pavydo scenas, skelbti ultimatumus. Suprantama, jei tai – kova už meilę, o ne ketinimai atsiteisti ar parodyti.
„Išeitimi iš šios situacijos galėtų tapti indų patarlė: „Yra dvi priemonės prieš kūniškas ir dvasines ligas: arba gydytis, arba negalvoti apie tai.“ Arba – trupinėlis japonų išminties: „Spjūvio atgal negrąžinsi.“ O pavydas trečiam asmeniui gali sugraužti. Jis niekam nereikalingas, nebent jaučiamas didžiulis pasitenkinimas nuodyti gyvenimą kitiems.
Labai dažnai meilės trikampiai baigiasi tragiškai. Gal tos aukos beprasmės? Pasak Nedos, prievarta mylimas nebūsi, o tragiška meilės trikampių atomazga tik įrodo begalinį žmonių egoizmą. „Mano nuomone, žmogus, kuris nemoka ar nenori tauriai mylėti, – nelaimingiausias pasaulyje. O kad nauja meilė gydo žaizdas, – gryna tiesa. Bet nauja meilė – tai ne tik vaistas, bet ir nauja liga. Tačiau sirkite ja į sveikatą“, – šypsosi iš meilės gniaužtų išsivadavusi N.Malūnavičiūtė.
* * *
Vilija Gražulytė (48 m.), advokatė: „Jei vyras susirado jaunesnę, jam trūksta sekso.“
„Moterys labai skiriasi nuo vyrų. Jos pastovesnės, kantresnės ir tolerantiškesnės net susidūrusios su meilės trikampiu. Jos supranta, kad rodyti principus, nutraukti šeimos saitus tokiu atveju beprasmiška. Jeigu moteris gerai pažįsta vyro psichologiją, susidūrusi su meilės trikampiu elgiasi protingai – stengiasi išlaukti krizinį laikotarpį, pati pasistengia pasikeisti. Juk meilės trikampių be priežasties nebūna“, – įsitikinusi vilnietė advokatė Vilija Gražulytė.
Pati pažįsta šeimą, kur vyras turi kitą moterį, su ja – vaikų, tačiau pavyzdinga žmona su juo nesiskiria – vis dar tikisi, kad vyras sugrįš. Nemano, kad jis ją išduoda, kad yra blogas. Kas jai nutikę? „Ji paprasčiausiai jį myli. O meilė – toks dalykas, kurio negali paaiškinti protu. Kažkada ir aš taip kvailai elgiausi, toleravau panašią situaciją, save apgaudinėjau, maniau, kad to nėra, kol viskas šlindo į dienos šviesą“, – sako dvejas skyrybas išgyvenusi moteris.
Įvertinusi savo šeiminio gyvenimo patirtį (V.Gražulytė buvo ištekėjusi už žinomo teisininko Egidijaus Kūrio ir režisieriaus Aido Giniočio. – Red.), tikina niekada nesileisianti žeminama. „Neduok Dieve, dar kartą patirti tokią aklą meilę, kai protas aptemęs, kai nieko negirdi ir nematai, tik tą vieną vyrą. Labai gerai išmokau šią pamoką ir daugiau jos nekartosiu – tikiuosi, kad aklas meilės jausmas manęs neaplankys“, – skaudžia tema šiandien jau gali juokauti moteris.
Dauguma moterų myli aklai. Augina vaikus, puoselėja šeimos židinį, deja, vyrui to neužtenka – lyg be jokios priežasties atsiranda kita moteris. Labai dažnai – jaunesnė.
„Jei vyras nuėjo pas jaunesnę, vadinasi, šeimoje trūko sekso, – drąsią išvadą daro advokatė. – Juk šeima – įvairialypis darinys: nepakanka vienas kitam puoselėti jausmų, rodyti dėmesio, pagarbos, yra ir kita medalio pusė – seksas. Jeigu jo trūksta, vyras pasąmoningai jo ieško už šeimos ribų.“
Svarbiausia tokiu atveju – būti sąžiningam savo teisėtos partnerės atžvilgiu – prisipažinti, kad su ja blogai, kad turi kitą. „Blogiausia, kai kankinamas kitas žmogus, jam meluojama, bet vis tiek grįžtama į šeimą pavalgyti ir pamiegoti, nes taip patogu“, – apmaudauja su tokiais vyrų neatsakingumo už savo veiksmus atvejais nuolat susidurianti advokatė.
Bet būna ir atvirkščiai. V.Gražulytė žino šeimą, kur moteris turi du vyrus. Ji atsiveda į namus meilužį, o sutuoktinis tai toleruoja – yra pernelyg silpnas, kad pasipriešintų. „Ją vadinu monstre“, – tvirtina V.Gražulytė.
Ar būtinai tas trečias meilės trikampio dėmuo yra geresnis už sutuoktinį? „Manau, kad ne. Tiesiog susikuriamas meilės objektas, kuriuo tampa dažnai jos nevertas žmogus. Bet praėjus šiek tiek laiko, jeigu supratinga žmona nekėlė skandalų ir nevarė iš namų, nauja meile nusivylęs vyras grįžta į šeimą. Beje, toks paklydėlis gali būti labai geras vyras ir tėvas. O jo išėjimas iš namų moters atmintyje išlieka tik kaip labai stiprus sukrėtimas.“