Kaip sukurti tikrą meilę?
Ar tai meilė? Ar jau pradėti lytinį gyvenimą? Kaip susipažinti? Kaip parodyti dėmesį? Šie ir kiti klausimai, susiję su santykiais, kyla daugeliui. Trumpalaikiais santykiais galima džiaugtis vos kelias dienas, o kaip surasti žmogų, kurį iš tikrųjų mylėtum. Kaip sukurti meilę, stengsiuosi atsakyti šiame straipsnyje.
Paauglystėje svarbu užmegzti ir palaikyti daug santykių, turėti daug draugų, kelias simpatijas. Jaunų žmonių aplinkoje vis daugiau seksualumo, tačiau ne nuo jo reiktų saugotis, bet nuo per didelio mėgavimosi seksu.
Kiekvienas dalykas, kuris kursto aistrą, pabrėžia lytiškumą, seksualinę trauką skatina paviršutiniškai mąstyti ir išgyventi jausmus. Tai yra žalinga. Kodėl?
Tikriausiai teko girdėti, kaip „mylimieji“ kitiems yra pristatomi tik pagal išorinius, seksualumo požymius, pvz., aukšta, liekna, didelė krūtinė ir t.t. Ar tik išvaizda apibūdina žmogų?
Žmogus protiškai bręsta kur kas lėčiau nei kūniškai. Nors išoriškai paaugliai seksualiai yra subrendę, tačiau psichologiškai jie dar nėra pasirengę kurti santykius.
Kai kurie vaikinai (kartais ir merginos) sutapatina meilės ir sekso sąvokas. Jeigu myli – tai geidi ir turi gauti tai, ko nori. Tai vis dar vaikystei būdingas egoizmas, kai manoma, kad viskas tarnauja ir paklūsta tik tavo norams.
Dauguma dažnai daro „tai“, nes „visi taip daro“. Bijodami išsiskirti iš kitų, dažnai nesiklausome savo jausmų ir darome taip, kaip daro kiti. Kartais mes net nesuvokiame, kad paklustame ir gyvename kaip kiti.
Norint mylėti, reikia nustoti norėti. Bręsti kaip asmenybei. Pirma, kitas žmogus turi būti laikomas asmeniu, o ne naudojamu daiktu. Psichologinis brendimas padeda sukurti kokybišką meilę, paremtą ne vaikinų ar merginų gausa, o tikrais nuoširdžiais jausmais.
Kaip siekti tikros meilės?
1. Savarankiškumas. Siekiant tikrų santykių, būtina gebėti savarankiškai mąstyti, spręsti, mylėti. Nustojama remtis kitų patarimais ir santykiai kuriami ne tam kad būtų galima pasididžiuoti prieš draugus. Tai pasitikėjimas savimi. Tu ir tik tu sprendi su kuo draugauti? Tu ir tik tu žinai geriausiai savo jausmus ir ar tikrai tai meilė?
2. Tiesos. Meilė išblėsta, o gal vaikinas/mergina išvis nemylimas/-a, nepriimamas/-a, netolerantiškai kritikuojamas/-a neatsižvelgiant į jo/jos išskirtinumą – tai ir yra neteisinga.
Mes, apakinti savo egoizmo, pamirštame kito asmens (dažnai ir mylimo žmogaus) laisvę spręsti patiems. Galvoti savarankiškai. Kaltiname juos. Tik brandūs žmonės supranta kitų individualumą, moka gerbti kitų pasirinkimus.
Manymas, kad su tavimi kažkas neteisingai pasielgė itin gadina santykius. Santykių pabaiga visuomet būna nesibaigiantis tiesios ieškojimas, kuris pasireiškia tokiomis įkyriomis mintimis: „kodėl taip“, „jeigu būtų taip – tai būtų buvę kitaip“.
Ieškoti vienos ir absoliučios tiesos – bevertis tikslas. Svarbu suvokti ir kitos pusės tiesą, kurios gal tu ir nelabai nori girdėti.
3. Sugebėjimas pakęsti skausmą. Jaučiamas vargas, nuovargis, greitai netenkama vilties, atsisakoma bandyti iš naujo, puolama į depresiją – ir taip kuo toliau, tuo dažniau. Nejaučiama pareiga, iškeliamas indvidualizmas, egoizmas, didybės manija.
Sugebėjimas pakelti sunkumus yra itin svarbus. Kartais tėvai taip rūpinasi savo atžalomis, kad šie nesugeba patys pakelti sunkumų. Todėl pasirenka lengviausią kelią, pvz., „paliko mane mergina ir įnikau į narkotikus, man taip sunku. Negaliu be jos gyventi.“
Kančia dėl meilės būna sunki. Mes turime priimti kančią. Kančia mus daro geresnius, jautresnius, supratingesnius. Mes įgauname patirties, išminties.
Be to, kas nemoka valdyti skausmo, nemoka kontroliuoti ir malonumo.
4. Savikontrolė. Mylint, gyvenant lytinį gyvenimą, pykstant reikalingas tam tikras saiko jausmas. Savęs kontroliavimas leidžia valdyti įvykius, neprarasti pusiausvyros.
Kontroliuoti save svarbu, susidūrus su neteisybe ar prievarta, kai reikia reaguoti taktiškai, o ne vaikiškai, tai yra ne verksmu, rėkimu, įžeidinėjimas ar pykčiu.
Kritinėje situacijoje reikėtų elgtis taikiai ir, jei aplinkybės palankios, ryžtingai. Ryžtingai laikytis savo nuomonės, nusiteikimo nėra lengva, tačiau, jeigu nuolat elgsiesi kaip auka ir nusileisi, tada vėliau suvoksi, kad esi bejėgis/-ė kažką keisti.
Nuolat atsisakant kovoti vystosi bejėgiškumo sindromas. Tačiau toks pat baugus yra visagalybės jausmas. Todėl svarbu ir vienu, ir kitu atveju kontroliuoti save.
Meilės santykiuose svarbiausia – darna, o ji pasiekiama, kai abi asmenybės yra visavertiškos, neužgožtos ir turi lygias teises kurti tarpusavio santykius.
5. Būk savimi. Santykiuose svarbu atvirumas. Atvirumas leidžia augti meilei. Jis suteikia santykiams harmonijos. Kai viskas aišku, niekas nenuslepiama, tada ramu ir gera…
Meilė – tai nuolat statomas tiltas tarp dviejų žmonių. Jį reikia nuolat tvirtinti, kad nesugriūtų. Linkiu ryžtingai kurti tikrąją meilę.