Įsimylėti galima per tris minutes ir net greičiau
Psichologai iš Pensilvanijos universiteto nustatė, kad širdis pati žino, ko trokšta, ir ji gali tai suvokti gana greitai. Tyrėjai studijavo kompanijos HurryDate, organizuojančios “greitų pasimatymų” vakarėlius, surinktus duomenis apie susitikimus iš 10526 anoniminių dalyvių, ir padarė įdomias išvadas apie žmonių nuoširdų elgesį susitikimų metu.
Docento iš Penn Psichologijos katedros Robert Kurzban teigimu, kai kurie žmonės sako, kad jie ieško vienokio asmens, o pasirenka kitą. Kiti sako, kad ir patys gerai nežino, ko ieško. Tačiau, remiantis faktais, vis dėlto žmonės greit supranta, ko ieškojo, vos tik pamato savo antrąją pusę.
Kiekviename HurryDate vakarėlyje apie 25 vyrai ir 25 moterys bendrauja vienas su kitu po tris minutes. Šio renginio pabaigoje kiekvienas dalyvis nurodo, su kuriuo (kuria) iš sutiktųjų norėtų susitikti ateityje.
HurryDate taip pat renka bendrus duomenis apie dalyvius, įskaitant amžių, ūgį, išsilavinimą, pajamas, žalingus įpročius, tautybę ir religiją. Nors dalyviai turi tik tris minutes, dauguma padaro savo sprendimą, remdamiesi informacija, gauta greičiausiai per pirmąsias tris sekundes.
Anot Kurzban, tyrėjus apstulbino, kad veiksniai, kuriuos būtų galima laikyti svarbiais, pavyzdžiui, religija, išsilavinimas ir pajamos, vaidino labai mažą vaidmenį apsisprendžiant.
Psichologai dažnai draugystę vertina kaip sąveiką, kur žmonės pasirenka partnerį, atsižvelgdami į esmines savybes, kurias partneris gali pasiūlyti, pavyzdžiui, į valdžią ir pinigus. Tuo tarpu tyrimo duomenys rodo, kad žmonėms susitikus akis į akį, tokie dalykai, kaip žalingi įpročiai ir sąskaita banke, nevaidina pagrindinio vaidmens.
Šie greiti susitikimai, kaip teigia Kurzban, suteikė tyrėjams, kaip psichologams, kažką, ką jie retai gauna atlikdami valdomą tyrimą: čia jie galėjo pažvelgti į nuoširdų žmonių elgesį pasirenkant partnerius.
Tikras žmonių elgesys yra vertingesnis negu jų išsakyta nuomonė. Šiuo atveju, išvengdami galimybės kentėti dėl nepavykusio susitikimo su kažkuo, kas galbūt visai atrodytų tinkamas partneris, remiantis surinktais duomenimis apie šį asmenį, dalyviai galėjo geriau įsiklausyti į savo širdį ir troškimus.
Mokslininkai perspėja, kad tokie greiti pasimatymai nebūtinai atspindi, kaip žmonės bendrauja susitikinėdami ilgesnį laiką.