Ketina sudominti Vakarus

Vilniečių grupės “Skamp” nedidelės trukmės kompaktiniu disku ir kasete (EP) “Summertime” gali susidomėti Vakarų ir Vidurio Europos klausytojai – taip prognozuoja sostinės muzikos firmos “Koja Records Group” atstovai. Ši įrašų kompanija, išleidusi “Skamp” darbą, skirs jo reklamai Vakaruose nemažai jėgų. “Summertime” išsiskiria iš kitos lietuviškos muzikos produkcijos ne vien tuo, kad šioje plokštelėje dainuojama net trimis kalbomis – anglų, lietuvių ir prancūzų. Šiame “Skamp” kompaktiniame diske ir kasetėje vykusiai suderinami įvairiausi muzikos stiliai – fanki, hiphopas, šiuolaikinė šokių muzika, plokštelių brūžinimas (“skrečas”) ir net akustinės gitaros skambesys.

Kai sausio mėnesį “Skamp” įrašė kūrinį “Nematomas priešas”, muzikos mėgėjai buvo nusivylę – grupė grojo elementarų hiphopą, kurį pagyvino šiurkštūs dainos žodžiai ir anglų grupės “Portishead” vokalistės Beth Gibbons vokalą primenantis Erikos Jennings dainavimas. Tačiau kai grupė, padedama tos pačios Vilniuje gyvenančios aštuoniolikmetės airės E.Jennings, įrašė kūrinius “Summertime” bei “Nieko panašaus”, muzikos pasaulyje buvo pradėta kalbėti apie naują lietuviškos scenos viltį.

Pradžia – Vokietijoje

“Skamp” istorija prasidėjo 1992 metais Vokietijoje, Vasario 16-osios gimnazijoje, kur susipažino čia pamokas lankę vilnietis Vilius Alesis ir iš Afrikos valstybės Malio atvykęs afrikiečio ir lietuvės sūnus Viktoras Diavara.
Tuomet vaikinai apie bendrą grupę nekalbėjo – ekstremalios muzikos mėgėjas Viktoras grojo gitara pankroko grupėje “Necrofily”, kiek vėliau su vienu bičiuliu įkūrė roko grupę “Bo'p”.

Po metų toje pačioje Vasario 16-osios gimnazijoje gimė ir “Skamp” užuomazga – kolektyvas “Rap Attack”. Vėliau vaikinai šį infantilų pavadinimą pakeitė į “Mixed Attack”. V.Diavara trejus metus blaškėsi tarp dviejų grupių, kol 1996 metų pradžioje nusprendė visas savo jėgas skirti “Skamp” (dar kartą Viktoras ir Vilius grupės pavadinimą pakeitė 1995 metais).

Patiko “Foje” kūrinys

Viktoras pripažįsta, kad grupė turbūt nieko nebūtų pasiekusi, jei ne Erika Jennings. “Aš ir Vilius nemokame dainuoti”, – atvirai sakė V.Diavara. E.Jennings jau nuo pat vaikystės bandydavo savo vokalo galimybes.
Įsimintiniausias “Summertime” kūrinys – daina “Nieko panašaus”, kurioje panaudoti tokio paties pavadinimo “Foje” dainos motyvai. V.Diavara prisiminė, kad, jam dar gyvenant Vokietijoje, lietuviai draugai atsiuntė “Foje” kasetę

“Tikras garsas”. Jau tada Viktorui kilo noras sukurti šios dainos kitą versiją.
Įrašant šį kūrinį “Skamp” muzikantams talkino ir Andrius Mamontovas. Pasak V.Diavaros, jis geranoriškai leido savaip interpretuoti šią “Foje” dainą ir net neprašė jam, kaip dainos autoriui, priklausančio užmokesčio (1996 metais vilniečių grupė SEL, A.Mamontovui sumokėjusi penkis šimtus litų, gavo teisę kurti jo dainos “Saulės miestas” šokių muzikos versiją. – J.B.).

E.Jennings šiame kūrinyje greitakalbe pasakoja apie liūdną žmonių išsiskyrimą. Paklausta, ar tai nėra jos asmeniniai išgyvenimai, mergina kiek sutriko, tačiau atsakė, kad ne. Beje, E.Jennings dvejus metus draugavo su pagrindiniu grupės “varikliu” Viktoru, tačiau vėliau jų artima draugystė nutrūko.

“Nėra laiko su merginomis draugauti. Žinau, kad jei su kuo nors rimčiau susidėčiau, meluočiau ne tik pats sau, bet ir kitam žmogui. Mano galvoje dabar – tik muzika”, – prieš mėnesį kalbėdamasis su “Lietuvos ryto” žurnalistu sakė V.Diavara.

Nemoka skaityti natų

V.Diavara pykteli, kai “Skamp” pavadinama hiphopo grupe. “Nesiklausau daug hiphopo. Viliui ir Erikai repas galbūt daugiau patinka. Aš – ne reperis, o gitaristas”, – tvirtino egzotiškos išvaizdos dvidešimtmetis vaikinas. Gitara jis pradėjo groti mokydamasis Vasario 16-osios gimnazijoje.

“Nebūdavo ką veikti, todėl po kelias valandas, atsisėdę kambarėlyje, brazdindavome gitaromis. Per metus taip grojant tikrai kažką galima išmokti”, – sakė Viktoras.

Jis nemoka parodyti efektingų triukų ar per sekundę sugroti keliolika natų.
“Kartą buvau “Extreme” koncerte. Jų gitaristas penkias minutes grojo solo. Po to labai suskaudo ausis”, – juokėsi muzikantas, prisiminęs virtuoziškų muzikantų grojimą. Beje, V.Diavara nemoka skaityti natų.

Svastiką – į šiukšlių dėžę

Ant kompaktinio disko ir kasetės viršelio pavaizduotas žmogus, į šiukšlių dėžę metantis svastiką.
“Skamp” muzikantai, gyvenę Malyje, Tanzanijoje, Airijoje, Vokietijoje, propaguoja toleranciją, antirasizmą ir antimaterializmą. Su fašistuojančiais sostinės jaunuoliais Viktoras turi ir asmeninių sąskaitų – prieš porą metų per futbolo rungtynes chuliganiškai nusiteikę skustagalviai jį skaudžiai įžeidė.

“Skamp” jau yra sukūrusi dainas visam albumui, tačiau kada jis pasirodys – nežinia.
Trijulė ir toliau savo muzikos eksperimentais žada stebinti muzikos mėgėjus.
“Atvykau į Lietuvą tam, kad čia kurčiau muziką”, – teigė V.Diavara.

1998 08 19

Views All Time
Views All Time
1874
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!